Krew w moczu 

0
2850

Krew w moczu zawsze jest dolegliwością, która powinna wywołać niepokój. Jeśli ona występuje, należy jak najszybciej udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę. Krwiomocz może być przyczyną wielu chorób, a także niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Aby wykryć przyczyny krwi w moczu, lekarz powinien zlecić specjalistyczne badania. Na ich podstawie wdrażana jest odpowiednia terapia. Zobacz, jakie są przyczyny krwi w moczu oraz co może ona oznaczać dla zdrowia.

Czym jest krew w moczu?

Krew w moczu jest oznaka zwiększonej obecności w nim czerwonych krwinek. W zależności od tego, jak dużo się ich znajduje, mocz może przybierać różny odcień od różowego, przez czerwony, aż do brązowego. Należy także pamiętać, że o krwi w moczu mówimy i wtedy, gdy nie wykazuje on żadnych zmian w kolorze. Jest to spowodowanych tym, że czerwone krwinki mogą pochodzić z różnych części układu moczowego.

Jakie są przyczyny krwi w moczu?

Pojawienie się krewi w moczu, może mieć różne przyczyny. Jedną z tych najczęstszych jest przeziębienie pęcherza moczowego. Jest to schorzenie, które oprócz krwiomoczu powoduje problemy i ból przy oddawaniu moczu, zwiększenie częstotliwości wizyty w toalecie oraz nieprzyjemne parcie. Oprócz krwiomoczu przy tym schorzeniu może wystąpić także wysoka gorączka.

Warto jednak wiedzieć, że krew w moczu nie zawsze jest oznaką tylko chorób układu moczowego. Może ona również wiązać się ze schorzeniami nerek np. kamica nerkową, gdzie dodatkowo występuje silny przeszywający i promieniujący ból w okolicach lędźwi oraz wymioty.

Ponadto krew w moczu może być odpowiedzią organizmu na:

  • zażywanie niektórych leków np. przeciwzakrzepowych;
  • złamanie prącia;
  • zamiany popromienne, np. po przebytej radioterapii;
  • obecności ciała obcego w drogach moczowych;
  • urazy w okolicach układu moczowego;
  • zespół bólu lędźwiowego;
  • zawał nerek;
  • nadciśnienie złośliwe.

Krew w moczu u mężczyzn

Kolejną z przyczyn krwi w moczu jest rozrost gruczołu krokowego, czyli przerost prostaty. Krew w moczu u mężczyzn może wystąpić w przypadku zapalania tego narządu. Oprócz zwiększonej ilości czerwonych krwinek mamy wtedy do czynienia z bólem i tkliwością prostaty oraz problemami z oddawaniem moczu. Krew w moczu może być także objawem raka prosty czy moczowodu.

Krew w moczu u kobiet

U kobiet krew w moczu oprócz ogólnych chorób może zwiastować endometriozę, czyli podwójną miesiączkę. Wtedy to pojawiają się również takie objawy jak pieczenie i ból w trakcie oddawania moczy, trudności z jego utrzymaniem oraz bolesne parcie.

Krew w moczu u dzieci

Krew w moczu wystąpić może nie tylko u osób dorosłych, ale i u dzieci. W ich przypadku jest to zjawisko bardzo niepokojące i zazwyczaj zwiastuje Guz Wilmsa, czyli nowotwór nerek. Przy takim rozpoznaniu krwiomoczowi towarzyszy również powiększony obwód brzucha, wymioty, bóle brzucha, powracające infekcje dróg moczowych oraz wysokie ciśnienie.

Krew w moczu – kiedy udać się do lekarza?

Krew w moczu oznacza, że do lekarza należy wybrać się jak najszybciej. W przypadku tej dolegliwości nie obejdzie się bez specjalistycznych badań. Do wizyty u lekarze powinien zachęcić nas nie tylko zmieniony kolor moczu, ale również jego konsystencja, np. mętnienie. Niebezpieczne dla zdrowia jest również pojawienie się w moczu skrzepów, które będą utrudniać normalne oddawanie moczu.

Diagnostyka tego schorzenia polega na wykonania badań moczu oraz krwi.

Rodzaje krwiomoczu

Diagnoza lekarka powinna stwierdzić, czy w moczu faktycznie znajduje się zbyt dużo czerwonych krwinek oraz wskazać, z jakim rodzajem krwiomoczu mamy do czynienia. W tym zakresie wyróżnia się:

  • krwiomocz mikroskopowy – występuję on wtedy, gdy liczbę czerwonych krwinek można wykryć tylko na podstawie badan laboratoryjnych;
  • krwiomocz makroskopowy – wtedy to barwa moczu jest zmieniona pod wpływem wsypującej w nim krwi.

Ile trwa krwiomocz?

Krwiomocz w zależności od tego, z jakiej przyczyny występuję i jak szybko podejmie się leczenie może trwać kilka tygodni, lub kilka miesięcy. Lekarze wskazują również, że często mamy do czynienia z krwiomoczem stałym. Zazwyczaj jednak krew w moczu pojawia się okresowo i zanika definitywnie po przebytym leczeniu.

Powikłania po krwiomoczu

Krwiomocz jest poważnym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. To jakie one będą, zależy do tego, jakiemu schodzeniu krew w moczu towarzyszy. Do najczęściej spotykanych komplikacji zalicza się roponercze, które rozwija się w wyniku zakażenia moczu, którego zbyt duże ilości zebrały się w miedniczce nerkowej. Równie często spotykanym powikłaniem jest ropień nerki, czyli infekcja w miąższu narządu oraz okołonerkowy ropny wysięk. Powikłania te są niebezpieczne i w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci.

Czy da się uniknąć krwi w moczu?

Aby nie dopuścić do wystąpienia krwi w moczu, tak naprawdę trzeba dbać o profilaktykę chorób, które mogą je wywołać. Nie ma więc jednej recepty, na unikniecie krwi w moczy. Z pewności jednak warto zachować prawidłową higienę układu moczowego i wystrzegać się wszelkich jego zakażeń. Pomoże w tym noszenie przewiewnej i odpowiedniej do pory roku bielizny oraz niespożywanie leków i szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpływać na prace nerek. Zalecane jest także picie dużej ilości płynów i regularne opróżnianie pęcherza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here