Przyczyny i objawy depresji

0
1740

Wśród najbardziej powszechnych objawów depresji można wymienić znaczący spadek aktywności, utratę radości życia oraz kłopoty ze snem. To jednak tylko nieliczne z symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającym się problemie. Depresja jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, który pomoże Ci w prawidłowej interpretacji objawów i podjęciu decyzji o wizycie u specjalisty.

Jakie mogą być przyczyny depresji?

Przejście od smutku do depresji jest w gruncie rzeczy bardzo płynne i niemalże niezauważalne. Jeżeli poczucie przygnębienia towarzyszy Ci przez dłuższy czas, to powinieneś zastanowić się, czy nie jest to czasem pierwszy symptom depresji. Jak pokazują szacunkowe dane, na depresję może cierpieć nawet kilkanaście procent dorosłych ludzi. Wśród nich większość stanowią kobiety. Z drugiej strony specjaliści coraz częściej diagnozują depresję u dzieci i nastolatków.

Przyczyn pojawienia się depresji może być wiele. Wymienić tu należy czynniki psychologiczne, biologiczne, genetyczne i społeczne. Często depresja jest wynikiem kompilacji wymienionych czynników. U różnych osób objawy mogą pojawiać się z różnym nasileniem. Dlatego specjaliści wyróżniają lekki, średni i ciężki stopień depresji. Ważne, aby nie utożsamiać depresji wyłącznie z uczuciem smutku i ogólnym obniżeniem nastroju. Są to tak naprawdę pierwsze objawy choroby. Specjaliści podkreślają, że depresja może mieć bardzo wiele twarzy.

Jakie są objawy depresji?

Wśród podstawowych objawów depresji należy wymienić obniżenie nastroju i poczucie smutku. To właśnie od tych objawów najczęściej zaczyna się choroba. Kolejnym symptomem jest ograniczenie codziennych aktywności. W wielu przypadkach chorym ciężko nawet wstać z łóżka i pójść do pracy. Często przestają przywiązywać wagę do wyglądu zewnętrznego. Takie osoby tracą radość z wykonywania czynności, które do tej pory sprawiały im przyjemność. Osoby cierpiące na depresję powoli tracą zdolność do przeżywania przyjemności i satysfakcji. Bardzo często choremu towarzyszy także poczucie bezsensu i pustki. Warto podkreślić, że depresyjne nastroje nasilają się w godzinach porannych. Osoba cierpiąca na depresję ma problem z kontrolowaniem swoich emocji. W konsekwencji może być drażliwa, wybuchowa i impulsywna.

Rozwijająca się choroba u wielu osób powoduje utratę sensu życia, co prowadzi do problemów z planowaniem przyszłości. Jak podkreślają specjaliści, poczucie beznadziei często przeradza się w pragnienie śmierci oraz myśli samobójcze. W skrajnych przypadkach myśli przeradzają się w czyny.

Dosyć istotnym symptomem depresji są zaburzenia snu, czyli:

– problemy z zaśnięciem,

– bezsenność,

– płytki sen,

– liczne przebudzenia.

To prowadzi do chronicznego zmęczenia, niewyspania się, płaczliwości oraz problemów z koncentracją. Niedobory snu objawiają się sennością w ciągu dnia.

Wśród wartych uwagi symptomów depresji należy wymienić objawy somatyczne, wśród których najczęściej pojawiają się:

– bóle brzucha,

– bóle głowy,

– kołatanie serca,

– biegunki,

– uczucie ogólnego rozbicia.

Chorujący na depresję często cierpią na zaburzenia apetytu. Kobiety cierpiące na depresję borykają się z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego. U obu płci specjaliści diagnozują także obniżenie popędu seksualnego.

Psycholog – Warszawa

Leczenie depresji to złożony proces, który musi się odbywać pod kierunkiem specjalisty. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebne Ci fachowe wsparcie i diagnostyka, to skorzystaj z pomocy gabinetu Centrum-Ja z Warszawy. Odwiedzając stronę centrum-ja.com.pl, zyskasz możliwość rejestracji online na wizytę w gabinecie psychologa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here