Niekorzystny biomet często przewija się w rozmowach o pogodzie. Wiele osób na niego zrzuca złe samopoczucie i gorszy humor. Wbrew opinią niektórych osób pogoda faktycznie ma wpływ na nasze samopoczucie. Taki wpływ potwierdziły liczne badania kliniczne. Ich wyniki mówią, że czynniki metrologiczne wypływają zarówno na ludzi zdrowych, jak i chorych. Osoby, które w znacznej mierze odczuwają zmiany pogodowe, nazywa są meteoropatami. Ich organizm jest wrażliwy na zmiany pogody, a najprawdopodobniej wynika to z osłabienia mechanizmów przystępujących go do zmieniających się warunków środowiskach. Zobacz, czym dokładnie jest meteoropatia i jak sobie z nią radzić.
Czym jest meteoropatia?
Meteoropatia to wrażliwość na oddziaływanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim zmian pogody. Występowanie tego zjawiska znane jest już od wieków, a co najważniejsze udowodnione naukowo. Mówiąc więc o niekorzystnym biometrze, nie szukamy wymówek na złe samopoczucie czy gorszą formę. Jak pookazują dane, na zmiany pogody wrażliwych jest coraz więcej osób. To jakie warunki atmosferyczne panują, ma też znaczący wpływ na codzienne życie. Dane pokazują, że gdy biomet jest niekorzystny, częściej przydarzają się wypadki przy pracy czy kolizje drogowe.
Meteoropatia – jaka pogoda jest najlepsza?
Najlepsza pogoda dla meteoropatów to cieple, słoneczne i bezchmurne dni. Meteoropaci lubią również, kiedy powiewa delikatny zefirek, a ciśnienie jest wysokie – to wtedy czują się najlepiej. Nie sprzyja im natomiast zbyt wysoka lub niska temperatura, deszcz, śnieg, mgły i wichur. Meteoropaci reagują również na:
- przemieszania się frontów atmosferycznych, zwłaszcza tych chłodnych;
- zmiany mas powietrza np. arktycznego czy podzwrotnikowego;
- silnie wiatr np. halny;
- burze;
- zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Przyczyny meteoropatii
O przyczynach meteoropatii rozmawia się już od wieków, do dziś jednak nie udało się ustalić jednej przyczyny występowania nadwrażliwości na warunki atmosferyczne. Współcześni skłaniają się do teorii mówiącej, że za meteoropatię opowiada osłabienie reakcji adaptacyjnych do zmiennych warunków i nadpobudliwość wegetatywna układu nerwowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiedź organizmu na pogodę i biomet zawsze jest indywidulana i uzależniona od wrażliwości i stanu ogólnego organizmu, wieku, płci, przebytych chorób itd.
Warto również wspomnieć, że wrażliwości na pogodę zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Przyczyny jej występowania mogą być genetyczne lub nabyte np. w wyniku chorób lub niehigienicznego sposobu życia. Bardzo często meteoropatia przychodzi też z wiekiem. Na nadwrażliwość na pogodę zazwyczaj cierpią kobiety mieszkające w dużych miastach, które pracują w zamkniętych pomieszczenia ze sztucznym mikroklimatem.
Objawy meteoropatii
Niekorzystny biometr wpływa na licznę białych i czerwonych krwinek, poziom hemoglobiny, wysokość ciśnienia krwi, prace serca, gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie nerek oraz wątroby. To jednak nie wszytki dolegliwości, na jakie mogą cierpieć meteoropaci. U większości z nich diagnozuje się tez tzw. objawy meteorotropowe. Zalicza się do nich problemy ze snem (nadmierna senność lub bezsenność), uczucie zmęczenia i osłabienia, problemy z koncentracją, bóle głowy, brak łaknienia.
Choroby meteorotropowe
W ostatnim czasie dużo mówi się także o chorobach meteorotropowych. Są to schorzenia, których objawy zaostrzają się przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Takie zjawisko nie występuje u wszystkich chorych, jednak obserwowane jest u coraz większej ilości pacjentów. Jako przyczyny tego podaje się upośledzenie mechanizmów adaptacyjnych organizmu do warunków środowiskowych. Upośledzenie to jest wynikiem choroby. Jako schorzenia meteorotropowe wskazuje się:
- choroby serca, szczególnie niedokrwienność; na serce najmniej korzystnie wpływają zmiany zimnego powietrza, które powoduje wzrost ciśnienia; w efekcie tego występuje skurcz naczyń wieńcowych i może wystąpić zawał serca; dla sercowców niekorzystne są także upały, prowadzące do gęstości czerwonych krwinek i podwyższenia ryzyka pojawiania się zakrzepu; gorące i wilgotne powietrze zawiera też mniej tlenu, co sprawia, że serce jest w niego gorzej zaopatrzone;
- choroby związane z ciśnieniem – na zmiany pogody wrażliwi są zarówno nisko, jak i wysokociśnieniowcy; wysokociśnieniowcy źle znoszą okresy, kiedy cienienie atmosferyczne i fronty stale się zmieniają; ich naczynia krwionośne nie nadarzają z adaptacją; dla wysokociśnieniowców nie wskazane jest też zimne powietrze, które powoduje kurczenie się naczyń i wzrost ciśnienia; niskociśnieniowcom nie służy natomiast spadek ciśnienia atmosferycznego oraz upalne i duszne powietrze; skutkuje to zawrotami głowy, omdleniami, uczuciem zimna i bladością; spada też u nich ciśnienie krwi oraz zmniejsza się wydolność oddechowa;
- choroby reumatyczne – negatywnie wpływa na nich wysoka temperatura; bóle nasilają się wraz przemieszczeniem się frontu chłodnego oraz w momencie spadku ciśnienia i wzrostu wilgotności powietrza;
- choroby układu oddechowego – meteoropaci to przede wszystkim astmatycy; szkodzą im dynamiczne zmiany mas powietrza oraz wilgotna i mglista pagoda; na astmatyków nie korzystnie wpływają też suche i mgliste warunki pogodowe oraz burze;
- migreny – pogoda podawana jest jako jedne z czynników wywołujących bóle migrenowe; dolegliwości mogą pojawić się przy zmianie frontów ciepłych i zimnych przesuwaniu się obszaru niskiego ciśnienia, halnym burzach i smogu.