Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
2283

Choroby trzustki zawsze zaliczane są do tych poważnych. Nie inaczej jest przy przewlekłym zapaleniu trzustki. To schorzenie jest niezwykle podstępne i przez dłuższy czas może rozwija się w organizmie zapełnienie nie zauważalne. brak objawów lub mylące symptomy takie jak biegunki i bóle brzucha sprawiają, że wiele osób lekceważy przewlekłe zapalenie trzustki, a dolegliwości przypisuje np. złej diecie czy gorszemu poczęciu. Zobacz co musisz wiedzieć o przewlekłym zapaleniu trzustki.

Rola trzustki w organizmie

Trzustka w organizmie pełni niezwykle ważną rolę. Jest ona określana jako gruczoł dokrewny, a jej głównym zadaniem jest produkcja hormonów regulujących poziom glukozy we krwi. trzustka bierze również aktywny udział w procesie trawienia, poprzez dostarczanie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających przyswajanie składników odżywczych. Enzymy trzustkowe znajdują się w wydzielanych przez narząd soku trzustkowym i wraz z nim są transportowane do jelita. Nieprawidłowości w działaniu trzustki mogą więc przyczynić się do niedożywienie organizmu, a także wywołać wiele chorób m.in. cukrzycę. Zazwyczaj o przewlekłym zapaleniu trzustki dowiadujemy się późno, gdy uszkodzenie narządu jest znaczne, a leczenie niezwykle trudne. Wynika to z tego, że przewlekłe zapalenie trzustki u bardzo wielu osób nie daje żadnych objawów.

Przewlekłe zapalenie trzustki – skąd się bierze?

Przewlekłe zapalenie trzustki najczęściej jest powikłaniem po ostrym zapaleniu tego narządu. Choroba występuje także w osób cierpiących na chorobę alkoholową, mukowiscydozę lub kamicę żółciową. O tych osób obserwuje się znaczenie uszkodzenie gruczołu trzustki, które postępuje. Prowadzi to do tego, że narząd nie jest zdolny do prawidłowego działania, czyli wydzielania odpowiedniej ilości hormonów i enzymów. W osób zmagających się z przewlekłym zapaleniem trzustki można zaobserwować brak apetytu, nadmierne chudnięcie, częste wzdęcia i biegunki. Wraz z postępem choroby dochodzą kolejne objawy takie jak ból pleców, który promieniuje aż do brzucha.

Przewlekłe zapalenie trzustki – jak je zdiagnozować?

Zdiagnozowanie przewlekłego zapalenia trzustki jest niezwykle trudne. Nie łatwo jest wykluczyć chorobę tylko na podstawie obserwacji i analizy objawów. Aby choroba nie rozwinęła się, zaleca się wykonywanie badań kontrolnych minimum raz  na rok. Najprościej prace trzustki można kontrolować wykonując badania krwi, które wskazuje poziom leukocytów oraz enzymy amylazy. Stężenie amylazy można również określić poprzez badanie moczu. W przypadku, gdy jest ono przekroczone (norma wynosi od 25 do 125 U/l) konieczne jest wykonanie dalszych testów.

Szczegółowa diagnoza przewlekłego zapalenia trzustki obejmuje wykonanie badań obrazowych takich jak USG czy badania radiologiczne jamy brzusznej. W niektórych przypadkach chory jest kierowany na tomografię komputerową, endosonografię endoskopową, a nawet na rezonans magnetyczny.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki jest chorobą, którą należy leczyć. Terapia może obejmować leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej po zdiagnozowaniu choroby, wpłynie na komfort i samopoczucie pacjenta.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki wymaga konsultacji chirurgiem, diabetologiem oraz gastrologiem. To jak będzie ono przebiegała zależy od dominujących objawów choroby. Postawą jednak zawsze jest dieta, która musi być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Wynika to z tego, że uszkodzona trzustka nie będzie prawidłowo trawić tłuszczów. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki należy również bezwzględnie odstawić alkohol.

Leczenie farmakologiczne przewlekłego zapełnienia trzustki opiera się na przyjmowaniu farmaceutyków zawierających enzymy trzustkowe. Ich zadaniem jest minimalizowanie niewydolności wydzielniczej trzustki, a także zmniejszanie ciśnienia w przewodach trzustkowych. Podawane leki mają na celu również zmniejszyć dolegliwości bólowe. farmaceutyki należy zażywać w trakcie jedzenia. Dodatkowo w leczeniu farmakologicznym przewlekłego zapalenia trzustki stosuje się leki przeciwbólowe, a jeśli zajdzie taka potrzeba insulinę (jednym z częstych powikłań tej choroby jest cukrzyca).

W przypadku, gdy leczenie farmaceutykami nie pomaga  konieczne jest przeprowadzenie operacji. Operacja na przewlekłe zapalenie trzustki to zabieg endoskopowy. Lekarze mogą przeprowadzić sfinkretmie trzustkową, która będzie uzupełniona założeniem stenty lub rozrzedzeniem zwężeń balonem, usuwanie kamieni trzustkowych, drenaż pseudotorbieli do żołądka lub dwunastnicy. Wskazaniem do operacji trzustki jest uporczywa i silny ból oraz znaczne wyniszczenie organizmu. Warto również wspomnieć, że w niektórych przypadkach zaleca się tez chirurgiczne usunięcie trzustki, czyli pankreatektomię.

W wielu przypadkach leczenie przewlekłego zapalenia trzustki ma jedynie łagodzić dolegliwości bólowe. Wynika to z tego, że nie opracowano jeszcze specyficznych metod walki z tą chorobą. chodzi muszą zmagać się z nią przez całe życie i po jej wykryciu prowadzić ściśle kontrolowany styl życia, który nie będzie przyczyniał się do obciążania tego narządu.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here