Przeziębienie to jedna z najpopularniejszych chorób zakaźnych. Na tę infekcję zapadają niemal wszyscy Polacy. Statystycznie zaledwie 10 proc. dorosłych nie przeziębia się. Natomiast w przypadku dzieci, szczególnie kilkuletnich, niemal każde choruje przynajmniej jeden raz do roku. Sprawdźmy, jakie są pierwsze objawy przeziębienia.
Przeziębienie – pierwsze objawy
Przeziębienie to infekcja wirusowa, którą wywołuje jeden z około 200 wirusów. Za nawet 30–50 proc. takich infekcji odpowiadają rinowirusy, a za 10–15 proc. koronawirusy. Przeziębienie nie wymaga konsultacji z lekarzem, o ile masz pewność, że nie jest to infekcja bakteryjna. Zakażenie bakteryjne jest jednym z możliwych powikłań nieleczenia lub nieodpowiedniego leczenia przeziębienia. Być może spotkałeś się już z opinią, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone 7 dni. Nie jest to prawda. Możliwe, że objawy ustąpią mimo braku jakichkolwiek działań, ale najczęściej wdrożenie kuracji sprawia, że oznaki infekcji nie będą tak uciążliwe i szybciej miną. Infekcja bakteryjna wiąże się najczęściej z koniecznością konsultacji lekarskiej i antybiotykoterapią.
Charakterystyczne dla przeziębienia jest to, że symptomy nasilają się stopniowo, a najbardziej uciążliwe są po kilku dniach od zakażenia. Do pierwszych objawów tej choroby zalicza się:
- Osłabienie organizmu – wówczas nie masz ochoty na wypełnianie codziennych obowiązków, pracę czy cokolwiek innego. Jednak osłabienie nie zawsze musi oznaczać infekcję. Może wynikać np. z niewyspania się, nadmiernego stresu czy nieprzyjmowania odpowiedniej ilości pokarmu.
- Drapanie w gardle – to już charakterystyczny objaw przeziębienia, z którym jednak często łatwo można sobie poradzić, np. pijąc herbatę z miodem.
- Stan podgorączkowy – czyli temperatura do 38 stopni Celsjusza. Jest to reakcja obronna organizmu polegająca na jego wprowadzeniu w wyższą temperaturę, by skuteczniej walczył z wirusem. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka, czyli ciepłota ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, a to już może być podstawą do konsultacji ze specjalistą.
- Wodnista wydzielina z nosa – z czasem przeistacza się ona w katar, który początkowo jest przeźroczysty, a później żółty lub zielonkawy. Wbrew częstym opiniom taki katar nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną.
- Suchy kaszel – może być sporadyczny, ale też bardzo uciążliwy. Objawem przeziębienia może być również mokry kaszel, tj. z odkrztuszaniem wydzieliny.
- Chrypka – czyli odmieniony głos.
- Suchość w nosie i gardle.
Co istotne, to jakie objawy występują u chorego, zależy m.in. od wirusa, który odpowiada za infekcję oraz od samego organizmu i jego odporności. Przeziębieniu mogą towarzyszyć wszystkie wskazane oznaki, ale możliwe, że wystąpią tylko wybrane z nich. Ważne, żebyś dostosował metodę leczenia do pojawiających się dolegliwości. W pewnych przypadkach samo leczenie nie wystarczy i konieczna jest wizyta u specjalisty. Skorzystaj z konsultacji z lekarzem, jeśli:
- Wystąpiła gorączka.
- Masz napady świszczącego oddechu i duszności.
- Mijają kolejne dni, a wdrożone leczenie nie przynosi efektów.
- Pojawił się silny ból głowy, zatok czy ucha.
W przypadku wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia postaraj się ograniczyć aktywność i stosować odpowiednie leki, adekwatne do objawów. Mogą to być medykamenty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne czy spraye na katar. Warto stosować także preparaty zawierające w składzie wyciąg z aloesu drzewiastego, pelargonii afrykańskiej czy z jeżówki purpurowej. Pomogą one szybciej zwalczyć infekcję i spowodują również, że dolegliwości nie będą tak uciążliwe.