Co to jest wszywka alkoholowa? Gdzie się wszywa i ile kosztuje?

0
3552

Myśląc o problemie alkoholowym często myślimy, że to osoba uzależniona musi sobie z nim poradzić sama, nie zdając sobie sprawy z tego, że alkoholizm jako jednostka chorobowa może być leczony w gabinecie lub w domu pacjenta za pomocą specjalnie dobranych leków. Oczywiście leczenie farmakologiczne musi odbywać się za zgodą pacjenta i właśnie ten moment, czyli uświadomienie sobie skali problemu oraz podjęcie decyzji o rozpoczęciu kuracji odwykowej to najtrudniejszy krok ku trzeźwości, który spoczywa tylko i wyłącznie na barkach osoby nadmiernie spożywającej alkohol. Aby ułatwić proces abstynencji i umocnić pacjenta w tej decyzji można zastosować leczenie farmakologiczne, które polega na umieszczeniu pod skórą pacjenta specjalną wszywkę z lekiem łagodzącym objawy odstawienne.

Wszywka alkoholowa co to jest?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak niewielkiej wielkości implant, który lekarz umieszcza pod skórą pacjenta. Implant zawiera specjalnie dobrane dawki leków, mających na celu wywołać awersję w przypadku spożycia alkoholu (wszywka Disulfiram), która spowodowana jest nieprzyjemnymi odczuciami takimi jak nudności, wymioty czy drżenie całego ciała. Aplikacja wszywki alkoholowej musi być poprzedzona minimum tygodniową abstynencją oraz detoksykacją organizmu. Cała procedura na którą składa się wizyta wstępna, badania EKG oraz sprawdzenie stanu psychicznego i fizycznego pacjenta, a także sam zabieg zaszycia odbywa się zawsze pod opieką lekarza – specjalisty w dziedzinie uzależnień. Leczenie obejmuje także usunięcie szwów, a także monitoring pacjenta po zakończeniu terapii lekami. Coraz częściej takie leczenie może odbywać się w domu alkoholika i taką formę terapii obejmuje ośrodek leczenia uzależnień –  Insertmed.

Wszywka alkoholowa gdzie się wszywa?

Aby wszywka alkoholowa nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu i była niewidoczna umieszcza się ją pod skórą pacjenta, najczęściej w okolicy pośladka. Ponieważ osoby podejmujące leczenie, często nie chcą przyznawać się do zaszycia, wszywka alkoholowa po zdjęciu szwów jest praktycznie niezauważalna. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, nie jest zbyt inwazyjny i skomplikowany. Ważne jest, aby był jednak przeprowadzany przez specjalistów w dziedzinie uzależnień, którzy dodatkowo otoczą pacjenta specjalną opieką i odpowiedzą na wiele nurtujących go pytań. Co ważne, wszywki alkoholowej nie można wydłubać, a jej usunięcie musi być przeprowadzone przez lekarza. Rzadko jednak zdarza się, że wszywkę Disulfiram należy przedwcześnie usunąć, gdyż o ile pacjent zachowuje abstynencję, nie odczuwa się żadnych nieprzyjemnych objawów.

Jak działa wszywka alkoholowa? I jak długo działa?

Wszywka alkoholowa z lekiem Disulfiram ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu, powodując szereg nieprzyjemnych objawów. Alkoholizm zwany także „chorobą duszy” wynika z wielu złożonych problemów, dając chwilowe poczucie ich rozwiązania, odstresowanie i zapomnienie. Gdy leki zawarte we wszywce działają, stosunek pacjenta do alkoholu także się zmienia, gdyż każde jego spożycie zaczyna wiązać się z nieprzyjemnymi objawami. Wszywka alkoholowa Disulfiram działa przez okres kilku miesięcy do nawet pół roku, więc terapia farmakologiczna jest procesem długotrwałym mającym na celu zachowanie abstynencji i oduczenie się sięgania po alkohol w sytuacjach kiedy chcemy rozwiązać dany problem lub o nim zapomnieć. Taką terapię farmakologiczną warto wspomóc korzystając z pomocy psychologa lub wparcia grupy AA, a także w czasie trwania leczenia wesprzeć organizm stosując odpowiednią dietę i prowadząc spokojny tryb życia.

Wszywka alkoholowa gdzie zrobić?

Aby uzyskać kompleksową pomoc i na stałe zerwać z nałogiem ważny jest wybór lekarzy, którzy wiedzą jak działa wszywka alkoholowa i są w stanie zaoferować nie tylko jej aplikację, ale także opiekę po zabiegu. Warto szukać placówek o dobrych opiniach, tak jak ośrodek Instertmed, który oferuje także wsparcie psychologiczne, a także daje możliwość leczenia w domu pacjenta. Ośrodek działający 24h/dobę pozwoli dobrać najlepszą formę terapii farmakologicznej z wykorzystaniem wszywki alkoholowej Disulfiram lub implantu Naltrexone. Zarówno lekarze prowadzący leczenie jak i rekomendowani terapeuci posiadają liczne doświadczenie w walce z alkoholizmem oraz uzależnieniem od opiatów.

Podsumowanie

Decydując się na leczenie farmakologiczne z użyciem wszywki alkoholowej zwiększamy szanse na całkowite zerwanie z nałogiem, a w konsekwencji powrót do normalnego życia. Ważnym aspektem zachowania abstynencji jest także nastawienie pacjenta, jego zaufanie do lekarza prowadzącego i stosowanej farmakologii. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług certyfikowanych placówek, które oferują nie tylko założenie wszywki alkoholowej, lecz także otoczą pacjenta całościową opieką medyczną i psychologiczną. Tego typu terapia połączona ze wsparciem najbliższych ma szansę w porę uwolnić osobę uzależnioną ze szpon nałogu.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here