Wysoka gorączka. Co robić kiedy gorączka przekracza 40 stopni?

0
2418

Gorączka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania infekcji w organizmie. Gorączka oznacza temperaturę ciała 38 ° C lub wyższą. Infekcja, taka jak grypa, jest najczęstszą przyczyną gorączki.

Gorączkę powoduje szereg innych chorób, jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów, reakcje na leki lub szczepionki, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Wysoka gorączka – przyczyny

Obecność gorączki jest zwykle związana ze stymulacją odpowiedzi immunologicznej organizmu. Gorączka może wspomagać układ odpornościowy w zdobywaniu przewagi nad czynnikami zakaźnymi, takimi jak wirusy i bakterie, i sprawia, że ​​organizm jest mniej korzystny jako gospodarz do replikacji wirusów i bakterii, które są wrażliwe na temperaturę. Jednakże czynniki zakaźne nie są jedynymi przyczynami gorączki. Nadużywanie amfetaminy i wycofywanie alkoholu mogą na przykład wywoływać wysokie temperatury. Mogą również wystąpić gorączki środowiskowe – takie jak te związane z udarem cieplnym i chorobami pokrewnymi.

Gorączka lub podwyższona temperatura ciała mogą być spowodowane przez:

  • Wirus
  • Zakażenie bakteryjne
  • Pewne stany zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów – zapalenie błony śluzowej stawów (błona maziowa)
  • Nowotwór złośliwy
  • Niektóre leki, takie jak antybiotyki i leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub drgawek
  • Niektóre immunizacje, takie jak szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i bezkomórkowemu krztuścowi (DTaP) lub pneumokokom,
  • infekcja, taka jak paciorkowcowe zapalenie gardła , grypa , ospa wietrzna lub zapalenie płuc
  • niektóre leki
  • udar cieplny, wynikający z wystawienia na działanie wysokich temperatur lub długotrwałego wysiłku fizycznego
  • odwodnienie
  • krzemica, rodzaj choroby płuc spowodowanej długotrwałym narażeniem na pył krzemionkowy
  • nadużywanie amfetaminy

Czasami nie można zidentyfikować przyczyny gorączki. Jeśli masz gorączkę przez ponad trzy tygodnie, a lekarz nie jest w stanie znaleźć przyczyny po przeprowadzeniu szczegółowej oceny, diagnozą może być gorączka nieznanego pochodzenia.

Objawy gorączki

W zależności od tego, co powoduje gorączkę, dodatkowe oznaki i objawy gorączki (poza podwyższoną temperaturą) mogą obejmować:

  • Dreszcze i drżenie
  • Ból głowy
  • Bóle mięśni
  • Utrata apetytu
  • Drażliwość
  • Odwodnienie
  • Ogólna słabość

Wysoka gorączka wymaga pomocy

Gorączka może manifestować się ciepłą, wilgotną skórą, bólami głowy, uczuciem rozbicia, przyspieszonym oddechem i szybszym biciem serca. Jeśli Twój bliski ma podobne objawy, zachęcaj go do picia płynów niegazowanych.

Dorosłemu nieuczulonemu możesz podać lek przeciwgorączkowy (np. ibuprofen), dzieciom także – ale po konsultacji z lekarzem. Przydadzą się też okłady chłodzące z mokrych ręczników. W przypadku temperatury wyższej niż 40 st. C skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy i jak należy zbijać gorączkę?

Gorączka oscylująca wokół temperatury 38 °C jest dla naszego organizmu raczej korzystna i jeśli chory dobrze ją toleruje, nie zaleca się, by zbijać ją za wszelką cenę. Jednak temperatura powyżej 39°C mocno osłabia organizm. Może doprowadzić do odwodnienia w wyniku wzmożonego pocenia, wpływa także negatywnie na układ krążenia oraz mózg. Temperatura powyżej 41°C może doprowadzić do uszkodzenia białek w komórkach nerwowych.

Rekomenduje się, by temperaturę obniżać u dzieci, u których układ termoregulacyjny nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, a także u kobiet w ciąży, osób cierpiących na niewydolność układu krążenia, chorujących na padaczkę. Zbicia wymaga również wysoka gorączka źle tolerowana przez chorego.

Wysoką gorączkę (tzn. przekraczającą 39°C) bezwzględnie trzeba obniżyć.

Należy pamiętać, że nawet przy błahych infekcjach wirusowych temperatura może być podniesiona do 40°C. Gorączka nie uszkadza mózgu, dopóki temperatura nie wzrasta powyżej 42°C, co zdarza się niezmiernie rzadko. Każda osoba reaguje na wysoką ciepłotę ciała inaczej.

Gorączkę obniżają leki zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy, naproksen lub ibuprofen.

Przy wysokiej temperaturze lepiej zrezygnować z rozgrzewania. Nie jest korzystne: zanim wypocisz gorączkę, przez pewien czas temperatura organizmu jeszcze się podniesie, a to mogłoby być niebezpieczne.

Poza tym metody naturalne zbijają gorączkę o kilka kresek, a to za mało przy gorączce wysokiej. Tu niezbędne są leki przeciwgorączkowe i ochłodzenie głowy (a właściwie mózgu) za pomocą zimnych okładów na czoło.

Możesz też położyć kostki lodu na duże tętnice – udowe i szyjne. Krew, przepływając przez duże naczynia krwionośne, schłodzi się, a wtedy obniży się temperatura całego ciała.

Wysoka gorączka – zapobieganie

Higiena – gorączka jest często wywoływana przez infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dobre praktyki higieniczne pomagają zmniejszyć ryzyko zakażenia. Obejmuje to mycie rąk przed i po posiłkach oraz po pójściu do toalety.

Osoba z gorączką spowodowaną infekcją powinna mieć jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Kto opiekuje się pacjentem, powinien regularnie myć ręce ciepłym mydłem i wodą.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here