Drenaż limfatyczny to inaczej masaż ciała, którego efektem jest pobudzanie każenia krwi oraz limfy. Wykonywany jest w celu ujędrnienia skóry, pozbycia się cellulitu, zlikwidowania obrzęków oraz złagodzenia bólu np. zatok. Aby masaż limfatyczny przyniósł oczekiwany skutek musi być wykonany przez profesjonalistów. Takich znajdziemy w gabinetach medycyny estetycznej, w salonach odnowy biologicznej czy w poradniach rehabilitacyjnych. Zanim jednak zdecydujemy się na drenaż limfatyczny, warto dowiedzieć się, jak jest on przeprowadzany oraz jakie efekty przynosi.
Na czym polega drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny będący swoistą odmianą masażu polega na uciskaniu i pocieraniu skóry przy zastosowaniu określonych ruchów oraz technik. Masaż jest przyjemny i nie wiążę się z bólem. Wykonywane ruchy współdziałają z przepływem limfy, nie są szybkie. Wynika to z tego, że masaż nie może nadmiernie rozgrzać tkanek. Ze względu na to, że naczynia limfatyczne znajdują się zaraz pod skórą, masaż wykonywany jest z umiarkowana siła. Drenaż limfatyczny może być wykonywany ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny, której działanie opiera się na masażu uciskowym. Zdaniem masażu jest przepchnięcie nagromadzonej limfy, a tym samym zlikwidowanie obrzęków i poprawnie krążenia. Masaż można przeprowadzić na całym ciele w tym również na twarzy. Nie masuje się jednak węzłów chłonnych.
Jak przeprowadza się drenaż limfatyczny?
Dziś większa część masażów limfatycznych wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzania. W czasie zabiegu nim wykonywanego pacjent ubierany jest w specjalny strój, który napełniany jest powietrzem. Kombinezon ma na celu udrożnić węzły limfatyczne, dzięki czemu możliwe jest lepsze oczyszczenie organizmu.
Jak działa masaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny jest masażem, który pobudza działanie krwi i limfy, tym samym poprawiając stan orgazmu. W jego wyniku następuje ożywienie i poprawa pracy komórek. Dzięki masażowi reguluje się również krążenie krwi oraz działanie organów wewnętrznych. Drenaż limfatyczny pozytywnie wpływa również na skórę, która staje się bardziej elastyczna i jędrniejsza. Poprawia się także metabolizm tkanki tłuszczowej i przemiana materii. Ważnym efektem drenażu limfatycznego jest walka z cellulitem, czyli pomarańczową skórą. Masaż limfatyczny likwiduje również efekt tzw. zimnych stóp
Masaż limfatyczny twarzy – efekty
Drenaż limfatyczny twarzy polecany jest osobom, które borykają się ze zmęczoną i napięta skorą. Jego efektem będzie to, że twarz stanie się bardziej promienna oraz nabierze delikatniejszego kształtu. Kolejnymi plusami drenażu limfatycznego będzie zanik obrzęków, nawet tych zastoinowych i zapalnych oraz usuniecie z toksyn z komórek limfy. Po masażu limfa będzie przemieszczać się znacznie sprawniej. Drenaż ma wpływ nie tylko na urodę, ale także pozwala poznać się dolegliwości bólowych np. tych związanych z zatokami czy opuchlizną oczów. Masaż limfatyczny twarzy trwa około pół godziny i polega na delikatnych ruchach wykonywanych od okolic obojczyka do czubka głowy. Aby mówić o widocznych efektach, zalecane jest wykonanie od 6 do 10 serii zabiegów.
Masaż limfatyczny nóg – efekty
Masaż limfatyczny nóg zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które chcą skutecznie walczyć z cellulitem. Drenaż pomaga usunąć z organizmu niepotrzebne produkty metabolizmu, toksyny oraz nadmiar płynów. Podczas drenażu limfatycznego nóg głaszczę się je, rozciera i ugniata. Ruchy wykonywane przez masażystę nie są bolesne, trzeba jednak pamiętać, że drenaż musi być prowadzony z odpowiednią siłą.
Zalety drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny bez względu czy stosowany na całe ciało czy, na twarz ma wiele zalet. Do tych głównych zaliczamy: pobudzenie krążenia krwi, zmniejszenie obrzęków kończyn, usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, zmniejszanie pomarańczowej skórki, oczyszczenie organizmu z toksyn, ujędrnienie i uelastycznienie skóry, usprawnia przepływu chłonki w układzie chłonnym.
Wskazania do drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny ciała zalecany jest osobom, które borykają się z cellulitem, ze zespołem ciężkich nóg, mają uwarunkowania genetyczne do powstawiania żylaków, chcą poprawić wygląd skóry, zlikwidować obrzęk tłuszczowy oraz oczyścić organizm. Drenaż limfatyczny jest zalecany również przy chorobach takich jak dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespół ciśnienia nadgarstka, neuropatia, choroba niedokrwienia kończyn dolnych.
Należy jednak pamiętać, że z masażu limfatycznego nie mogą skorzystać wszystkie osoby. Przeciwskazaniami to jego wykonania jest choroba nowotworowa i stan pooperacyjny zaraz po niej, zapalenie naczyń chłonnych, obrzęk na skutek ostrych stanów zapalanych, zakrzepica żył głębokich, choroby skóry, wady serca, otwarte rany, gruźlica płuc, podwyższona temperatura ciała, niewydolność serca. Drenażowi nie mogą być również poddawane kobiety w ciąży oraz będące w trakcie miesiączki.
Drenaż limfatyczny jest zabiegiem, który może pomóc na wiele dolegliwości i problemów. Ma on zastosowanie medyczne, jak i kosmetyczne. Pozwala kompleksowo zadać o skórę. Należy jednak pamiętać, że aby mówić o pozytywnych efektach przeprowadzania drenażu limfatycznego, konieczne jest przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu. Serie zazwyczaj obejmują od 5 do 10 zabiegów i wtedy efekty przeprowadzanych masaży są faktycznie widoczne.