Jak i kiedy stosować leki przeciwbólowe?

0
644

Czy istnieje jeden, uniwersalny sposób, który określa, kiedy warto sięgnąć po leki o charakterze przeciwbólowym? Niestety nie. Dla każdego z nas ta granica jest bardzo subiektywna. Powinniśmy jednak skupić się na czymś innym. Warto zastanowić się nad tym, jaki lek stosować, by szybko łagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

Ból niejedno ma imię

Nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj dolegliwości, które możemy określić mianem bólowych. Czasem jest to dyskomfort o charakterze miejscowym, a kiedy indziej raczej spotykamy się ze zjawiskiem bólu promieniującego czy rozlewającego się po określonych obszarach naszego ciała. Przyczyn wystąpienia bólu może być wiele. Można tu wskazać na podrażnienie nocyceptorów, bólu receptorowego, a także postępującej degradacji układu nerwowego. W takiej sytuacji mówimy o bólu neuropatycznym[1].

Wywołujące dyskomfort uczucie może wynikać też z uszkodzenia tkanek, a także toczących się w organizmie stanów zapalnych, które wynikają z szeregu różnych przyczyn. Może to być na przykład przetrenowanie, bolesny uraz lub nawet zwykły ból menstruacyjny. Przyczyną mogą być też toczące się stany chorobowe o różnej etiologii.

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego leku do walki z bólem?

Nie brakuje osób, które dążą do tego, by w dowolny sposób, nie patrząc na konsekwencje oraz potencjalne interakcje lekarstw, wygrać z nieprzyjemnym uczuciem pobolewania, bez względu na jego przyczynę, czas trwania, czy dawki przyjmowanych leków.

Nie jest to dobre podejście. Można tu wskazać zwłaszcza na osoby, których wątroba oraz trzustka są już obciążone lekarstwami przyjmowanymi na inne schorzenia o charakterze przewlekłym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka forma przyjęcia leku daje dobre efekty.

Można wskazać tu na terapię sekwencyjną, czyli taką, gdzie preparat podawany jest w formie doustnej. Taki sposób farmakoterapii ma znaczenie zwłaszcza w leczeniu bólu ostrego i pooperacyjnego, kiedy chcemy szybko osiągnąć zamierzone efekty. Droga dożylna — mimo tego, że pozwala na szybkie modyfikacje dawkowania — negatywnie wpływa na normalną aktywność pacjenta[2] oraz na jego komfort.

Po jaki lek warto sięgnąć?

Ból nie wybiera godziny ani daty w kalendarzu. Ból głowy, urazy mięśniowo-stawowe, czy bólu zęba mogą pojawić się  nagle, bez ostrzeżenia. W przypadku ostrego nagłego bólu warto mieć pod ręką niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa on bowiem przeciwbólowo i przeciwzapalanie. Przykładem może być lek zawierający deksketoprofen (Dexketoprofenum) w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Od niedawna dostępny jest on bez recepty w tej samej dawce w jakiej był na receptę. Szybko zmniejsza ból i można go przyjmować na pusty żołądek, co w  przypadku ostrego bólu ma znaczenie.

Warto też wybrać odpowiednią formę leku i dopasować do sytuacji i swoich preferencji. Dostępne są tabletki powlekane, ale i granulat do sporządzania roztworu doustnego, który działa jeszcze szybciej. To także przyjazna forma dla osób, które mają problem z przełykaniem tabletek.

Aby osiągać jak najlepsze efekty w leczeniu bólu, trzeba działać szybko, ale i w sposób planowy. Jeśli nie wiemy, czy lek nie wykazuje interakcji z innymi stosowanymi przez nas preparatami, zawsze powinniśmy skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym. Pamiętajmy też o tym, by zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką przylekową. Jeśli mimo zastosowanego leczenia ból nie ustępuje należy zgłosić się do lekarza.

Rekomendacje:

  1. Szczudlik, J. Dobrogowski, J. Wordliczek, A. Stępień, M. Krajnik, W. Leppert, J. Woroń, A. Przeklasa-Muszyńska, M. Kocot-Kępska, R. Zajączkowska, M. Janecki, A. Adamczyk, M. Malec-Milewska, Diagnosis and Management of Neuropathic Pain: Review of Literature and Recommendations of the Polish Association for the Study of Pain and the Polish Neurological Society – Part Two, 2019.

Woronicza, J. Wordliczek, Terapia Sekwencyjna w leczeniu bólu: dlaczego jest optymalna dla pacjenta z bólem ostrym i pooperacyjnym, Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.

[1] Szczudlik A., Dobrogowski J., Wordliczek J., Stępień A., Krajnik M., Leppert W., Woroń J., Przeklasa-Muszyńska A., Kocot-Kępska M., Zajączkowska R., Janecki M, Adamczyk A., Malec-Milewska M., Diagnosis and Management of Neuropathic Pain: Review of Literature and Recommendations of the Polish Association for the Study of Pain and the Polish Neurological Society – Part Two, 2019, s. 20.

[2] Woronicza J., Wordliczek J., Terapia sekwencyjna w leczeniu bólu; dlaczego jest optymalna dla pacjenta z bólem ostrym i pooperacyjnym, 2016, s. 227

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here