Okulary przeciwsłoneczne dają optymalny komfort funkcjonowania na zewnątrz w ciągu dni, w których padają silne promienie słoneczne. Dzięki okularom nie trzeba mrużyć oczu, ponieważ słońce nie razi. Co więcej, okulary stanowią doskonały dodatek stylizacyjny, świetnie sprawdzają się w ramach uzupełnienia codziennych albo wytwornych kreacji. Nadają szyku, elegancji, nieco tajemniczości, dodają również pewności siebie. Nie można jednak zapominać o ich podstawowej funkcji, czyli ochronie oczu. Sprawdź szczegóły.
Blokowanie promieni UV
Priorytetem w zakresie noszenia okularów przeciwsłonecznych jest konieczność blokowania promieni UV, które poprzez promienie słoneczne wnikają do naszych oczu. Ich działanie ma niezwykle negatywny wpływ na jakość widzenia, może przyczyniać się do powstawania różnych chorób i wad wzroku. Właśnie dlatego zaleca się, aby noszone okulary przeciwsłoneczne posiadały filtr UV. Poszczególne modele charakteryzują się inną mocą filtrów tego rodzaju. Najlepiej wybierać te z filtrem UV 400, które gwarantują optymalną ochronę oczu, ponieważ filtry całkowicie pochłaniają promieniowanie UV.
Czy wiesz, że noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtrów jest jeszcze bardziej niebezpieczne dla oczu, aniżeli nienoszenie ich wcale? Złe okulary przyciemniają obraz, dzięki czemu nie trzeba mrużyć oczu. Należy jednak zwrócić uwagę, że to właśnie mrużenie oczu jest naturalną, nierzadko nieświadomą obroną przed niekorzystnym działaniem słońca na wzrok. Jeśli zaś ciemne szkła okularów niwelują taką potrzebę, promieniowanie UV może przedostawać się do gałki ocznej ze znacznie łatwiejszym dostępem. Lepiej nie nosić okularów przeciwsłonecznych w ogóle, aniżeli wybierać te kiepskiej jakości, bez filtrów.
Zaleca się, aby noszone okulary przeciwsłoneczne zawierały nie tylko konieczne filtry UV, ale także polaryzację. Jej zadaniem jest blokowanie oślepiających wiązek światła, dzięki czemu uzyskuje się doskonałe widzenie.
Ważnym oznaczeniem na okularach jest kategoria przepuszczalności światła. Mianowicie mamy ich 5:
- Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła. Takie okulary nie nadają się do codziennego użytkowania. Są to idealne soczewki na wysokie góry gdzie promieniowanie jest bardzo silne.
- Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła. Idealne na słoneczne dni i dla oka, które ma światłowstręt.
- Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła. Okulary na słońce za chmurami.
- Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła. Wersja na pochmurne dni.
- Kategoria 0 – przepuszcza od 43 do 100% światła. Raczej okulary na pochmurne dni, do pomieszczenia, jako dodatek do stylizacji.
Dlaczego światło UV jest niebezpieczne dla wzroku?
Największa ekspozycja na działanie negatywnego światła UV następuje w rodzinach od 10:00 do 14:00, kiedy słońce jest na widnokręgu najwyżej. Poziom promieniowania zmienia się również w zależności od pory roku, najsilniejsze jest latem, ale nie oznacza to, że nie występuje także zimą. Chociaż promieniowanie jest wtedy słabsze, to odbija się od śniegu, przez co działa na oczy ze zdwojoną siłą. Chociażby dlatego zaleca się noszenie okularów z filtrami przez cały rok. Również do zimowych stylizacji udaje się przecież wybrać pasujące modele, jak okulary przeciwsłoneczne Victoria Beckham czy z innej, eleganckiej kolekcji.
Światło UV jest zawsze negatywne dla wzroku. Jego absorpcja bez noszenia dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych przebiega przez cały rok na świeżym powietrzu, a kumulowane przez lata może przyczynić się do występowania groźnych chorób. Do tych najbardziej niebezpiecznych zalicza się zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, stany zapalne spojówek i rogówki, skrzydlika, a nawet nowotwory powiek. Patologiczne zmiany mogą również wzmagać tzw. zespół suchego oka.