Jama ustna to idealne miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Wystarczy niedobór witamin, spadek odporności, stres, nieprawidłowa higiena czy niewielki uraz mechaniczny błony śluzowej, aby na języku, policzkach i podniebieniu pojawiły się niewielkie, ale bardzo bolesne białe plamki. To aftowe zapalenie jamy ustnej. Nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, co stosować na afty.
Na rynku znajduje się wiele preparatów, które są przeznaczone do walki z aftami i innymi owrzodzeniami w jamie ustnej. Zastanawiasz się, który z nich będzie dla Ciebie korzystny? Sprawdź, co wybrać.
Afty – co to jest?
Przyczyny występowania aft nie są do końca znane. Wymienia się szereg czynników, które mogą zwiększać predyspozycje do ich pojawienia się, jak np. uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby gastrologiczne, alergie, niedobory witamin, niewłaściwe przeprowadzenie zabiegów stomatologicznych czy ortodontycznych, a także ubytki w zębach[1]. Bolesne zmiany występują zazwyczaj w towarzystwie gorączki, bólu głowy, bólu mięśni, nieprzyjemnego zapachu z ust i ogólnego złego samopoczucia.
Plamki utrudniają spożywanie pokarmów i często powodują dyskomfort podczas mówienia. W 80% przypadków są to niewielkie zmiany tzw. afty Mikulicza, które znikają w przeciągu od 7 do 14 dni. Jednak znane są także przypadki dużych aft Suttona, które mogą pozostawiać blizny, a także nawracających objawów wymagających specjalistycznego leczenia[2].
Domowe sposoby na afty
Leczenie aft bezwzględnie należy rozpocząć od ogólnej diagnostyki i wykluczenia przyczyn ich występowania. Tylko w taki sposób można zapobiec przyszłym nawrotom. Jednak najważniejsze to zmniejszyć ból, tkliwość oraz wyizolować zmiany od środowiska jamy ustnej. Na rynku znajduje się wiele różnych preparatów, których składniki aktywne mają pomóc w walce z bolesnymi zmianami.
Wymienia się wśród nich kwas hialuronowy, który wspiera powstawanie bariery ochronnej w miejscu wykwitu i pomaga zredukować odczuwany dyskomfort[3]. Na trudno gojące się rany wskazane jest także używanie roztworu soli fizjologicznej, która pomaga w działaniach antyseptycznych[4].
Można także sięgnąć po lek na afty, jak np. Dentosept, w którego skład wchodzą benzokaina oraz wyciągi z ziół, np. koszyczka rumianku, mięty pieprzowej czy liści szałwii. Takie składniki aktywne pomagają znieczulić i odkazić miejsce występowania zmian, a także wspierają działania antybakteryjne i przeciwzapalne.
Obecnie preparaty są dostępne w wygodnych opakowaniach z aplikatorem, który ułatwia precyzyjne nałożenie preparatu na bolesną zmianę w jamie ustnej bez konieczności używania np. patyczka higienicznego.
Mimo wielu starań, afty nie znikają lub wręcz przeciwnie wykwitów jest więcej i sprawiają coraz większy ból? Koniecznie udaj się do pracownika ochrony zdrowia po pomoc. Zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie specjalistycznych produktów na receptę jest niezbędne do tego, aby odzyskać zdrowie.
Afty to uciążliwa dolegliwość, ale często możesz sobie z nią poradzić w domowych warunkach. Nie zwlekaj, tylko działaj!
[1] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft
[2] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft
[3] https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/afty-nawracajace-diagnostyka-roznicowanie-i-leczenie
[4] https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardloikrtan/jama_ustna/97710,afty-nawracajace-nowe-fakty-o-dobrze-znanej-chorobie-komentarz