Bądź bezpieczny z apteczką pierwszej pomocy

0
644

Wypadki mogą zdarzyć się w każdym miejscu i o każdej porze. Już od najmłodszych lat uczono nas jak reagować w razie wypadków i niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu. Począwszy od lekkich zadrapań do utraty przytomności na ulicy, byliśmy przygotowywani na wypadek pojawienia się takich sytuacji i wiemy, co należy zrobić i z czego skorzystać. W ten sposób możemy uratować nie tylko nas samych, ale i innych, których życie zależy od naszej reakcji. Nie zawsze jednak mamy przy sobie wszystkie przedmioty potrzebne do przeprowadzenia pomocy, więc co zrobić?

Na pomoc przychodzi nam apteczka pierwszej pomocy – małe pudełeczko pełne podstawowych środków i materiałów niezbędnych do udzielenia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Jest wiele rodzajów apteczek, przygotowanych pod kątem konkretnych wypadków, które mogą się wydarzyć. Taką apteczkę powinniśmy mieć w samochodzie i brać na różne wyprawy i wycieczki turystyczne. Małe opakowanie powinno się również znajdować w instytucjach, które odwiedzamy codziennie – w szkołach, w miejscach pracy takich jak biura, fabryki. W miejscach publicznych, na ścianach, często można znaleźć znak białego krzyża oznaczający apteczkę pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Skład apteczek jest określany przez normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (w skrócie DIN), jako że polskie prawo nie określa norm prawnych dotyczących ich wyposażenia. Skład apteczek różni się, w zależności od ich przeznaczenia, jednak w każdej apteczce powinny znajdować się plastry, bandaże, opaski elastyczne, sterylne opatrunki, chusty trójkątne używane w razie złamań, koce ratunkowe, kompresy, rękawiczki lateksowe, maseczka do sztucznego oddychania (w przypadku jej braku nie ma obowiązku przeprowadzania sztucznego oddychania) oraz nożyczki. Warto również mieć w takiej apteczce instrukcje udzielania pierwszej pomocy, jeżeli nie nosimy jej przy sobie, ponieważ w tak stresujących sytuacjach jak np. wypadek samochodowy, można zapomnieć wszystkiego, czego się nauczyliśmy.

Jeżeli nie wiemy jak, lub po prostu nie chcemy kompletować apteczki pierwszej pomocy sami, bojąc się, że pominiemy coś ważnego, to jest możliwość kupienia gotowej w sklepach. Takie produkty oferuje sklep medyczny z apteczkami Apteczka Sklep. Decydując się na profesjonalnie zrobioną i skompletowaną apteczkę, nie trzeba się niczym martwić, a otrzymując ją można czuć się przygotowanym na pojawienie się niebezpiecznych sytuacji.

Dlaczego warto kupić apteczkę pierwszej pomocy? I czy w ogóle warto?

Odpowiedź jest prosta – tak, warto. Mowa tutaj o ludzkim życiu, a naszym obowiązkiem, nawet obowiązkiem prawnym, jest udzielenie pomocy poszkodowanemu, jeżeli nie narażamy siebie przez tę pomoc na niebezpieczeństwo. Nawet jeżeli nie uratujesz dzięki niej życia drugiej osobie, to usztywniając jej złamaną kończynę będziesz pomagać. Pomożesz nawet dając plaster kobiecie na ulicy, która obtarła swoje pięty do krwi nowymi butami. Więc zainwestuj w apteczkę pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiesz, co może wydarzyć się jutro.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here