Piłki do ćwiczeń cieszą się dużą popularnością w domowych siłowniach, dzięki niskiej cenie i szerokiemu zastosowaniu. W domu najlepiej sprawdzą się gumowe piłki fitball i softball. Treningi z ich wykorzystaniem są efektywne i pomagają wypracować idealną sylwetkę. Dzięki konieczności balansowania, pozytywnie wpływają one na mięśnie core, czyli znajdujące się w obrębie kręgosłupa mięśnie głębokie brzucha i prostowniki pleców.
Szeroki zakres zastosowania piłek do ćwiczeń
Gumowe piłki fitnessowe o średnicy 56-75 cm, można spotkać pod nazwą fit ball. Są wykorzystywane nie tylko przy treningach, ale także podczas rehabilitacji. Wykonywane z ich pomocą ćwiczenia pozwalają nie tylko wzmacniać mięśnie, ale także je rozluźniać i masować. Odpowiednio dobrane, pozwalają skorygować wady postawy oraz zniwelować bóle mięśniowe. Z tego powodu polecane są nie tylko sportowcom, ale również kobietom w ciąży oraz dzieciom z zaburzeniami napięcia mięśniowego.
Na czym polega sekret skuteczności ćwiczeń z piłką gimnastyczną?
Skuteczność ćwiczeń stabilizujących może zadziwiać, biorąc pod uwagę główne założenie, czyli odciążenie kręgosłupa. Jednak ze względu na elastyczność piłki i konieczność zachowania równowagi, pobudzają one mięśnie, które podczas codziennej aktywności nie są zbyt intensywnie wykorzystywane. Ponadto, szerszy zakres ruchu podczas ćwiczeń, pomaga rozciągnąć i uelastycznić te partie mięśni. Sekretem skuteczności jest zatem dotarcie do miejsc, które zazwyczaj są pomijane podczas treningów siłowych czy wytrzymałościowych.
Przyrząd prosty dla początkujących i praktyczny dla zawodowców
Piłki do ćwiczeń świetnie sprawdzają się w domowej siłowni w wypadku osób początkujących. Nieskomplikowana technika ćwiczeń pozwala na ich łatwe wdrożenie. Jednocześnie konieczność balansowania wymusza właściwą postawę i wyrobienie sobie odpowiednich nawyków treningowych. Dzięki stabilizacji najbardziej obciążonego odcinka, zapobiega kontuzjom wynikającym z nadgorliwości osób zaczynających przygodę z treningami.
Ale z piłki gimnastycznej korzystają nie tylko amatorzy. Powszechnie stosowana jest również w profesjonalnym sporcie. Wykorzystują ją m.in.: skoczkowie, kolarze, pływacy, piłkarze… Czy można zatem poddawać w wątpliwość jej użyteczność w domu?
Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej
Ćwiczenia wspomagające odchudzanie i wzmacnianie mięśni, polecane początkującym to m.in.:
• Plank z nogami na piłce
• Brzuszki z leżenia na piłce
• Wznosy nogi w oparciu bokiem na piłce
• Przyciąganie kolan do klatki piersiowej przez przetaczanie piłki stopami
• Przysiady z piłką opartą o ścianę
• Superman, czyli naprzemienne unoszenie przeciwległych nóg i ramion
• Wymachy naprzemienne nogami w leżeniu tyłem z piłką pod stopami
• Unoszenie bioder z leżenia tyłem z piłką pod stopami
• Przetaczanie piłki na boki
• Naprzemienne wciskanie stóp w opartą o ścianę piłkę.
Efekty ćwiczeń szybko stają się odczuwalne, chociaż nie widoczne gołym okiem. Jednak dobrze wytrenowane mięśnie głębokie pozwalają uwypuklić większe partie mięśni, widoczne pod samą skórą. Rezultat starań przejawi się też w doskonałym zachowaniu równowagi, elastyczności stawów oraz prawidłowej postawie.