Gorączka u dziecka

0
1718

Gorączka u dziecka może pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej towarzyszy na infekcją wirusowym lub bakteryjnym. W takich sytuacjach temperatura ciała dziecka może zmieniać się z godziny na godzinę. Co  ważne, nie zawsze gorączkę u dziecka trzeba zbijać. Rodzice powinni pamiętać, że w przypadku dzieci o gorączce mówimy, dopiero kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni, a w przypadku niemowląt 38,5 stopnia Celsjusza. Takie temperatury, gdy rosną, należy zbijać lekami przeciwgorączkowymi dla dzieci. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o gorączce u dziecka.

Kiedy trzeba zbijać gorączkę u dziecka?

Twój maluch jest nieco marudny, ospały i ma gorące czoło? Po zmierzeniu temperatury okazało się, że jest ona wyższa niż standardowa? Zanim pobiegniesz do apteczki po dziecięcy lek przeciw gorączce, zastanów się, czy temperaturę na pewno trzeba zbijać. Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze jest groźna. Wręcz przeciwnie, bardzo często jest ona objawem tego, że organizm broni się przed atakiem wirusów czy bakterii. Nagłe obniżenie gorączki może spowodować, że ochrona immunologiczna organizmu dziecka zostanie przerwana. Na gorączkę u dziecka trzeba jednak uważać. Zbyt wysoka i pozostawiona sama sobie może prowadzić do odwodnienia, drgawek czy nadmiernego obciążenia serca i nerek. W związku z tym podwyższoną temperaturę ciała dziecka trzeba stale kontrolować i gdy to konieczne obniżać. Rekomenduje się zbijanie temperatury od 38 stopni, która stale rośnie.

Jak zbijać gorączkę u dziecka?

Gorączkę u dziecka można zbijać, stosują specjalne leki przeciwgorączkowe dla maluchów. Większość z nich dostępna jest bez recepty w aptece. Należy pamiętać, aby gorączki u dziecka nie zbijać lekami dla dorosłych, mogą one zaszkodzić. W przypadku, gdy wysoka temperatura ciała utrzymuje się i nie działają na nią leki, należy natychmiast udać się po pomoc medyczną.

Warto również wspomnieć, że alternatywą dla leków przeciwgorączkowych dla dzieci są domowe sposoby takie jak:

  • chłodne okłady – przykłada się je na czoło, przedramiona, łydki, brzuch i pachwiny; zimny okład na gorączkę można również zrobić z prześcieradła, którym owinie się dziecko na nie dłużej niż 10 minut;
  • chłodne kąpiele – decydując się na ten sposób obniżenia gorączki u dziecka, należy pamiętać, że woda nie może mieć temperatury niższej niż 1-2 stopnie Celsjusza od ciała dziecka; chłodna kąpiel na gorączkę nie powinna też trwać dłużej niż 10 minut;
  • herbatki przeciwgorączkowe– właściwości zbijania gorączki u dzieci mają herbatki z malin, lipy oraz czarnego bzu; napary te określane są jako napotne i można podawać je od 2 roku życia, jeśli temperatura nie jest wyższa niż 388 stopni Celsjusza.

Jakie leki podawać dziecku na gorączkę?

W przypadku, gdy domowe sposoby i ogólnodostępne leki przeciwgorączkowe nie zadziałały, należy udać się do lekarza. On przepisze właściwy preparat, którego dawkowanie dostosowane jest do wieku oraz wagi malucha. Należy pamiętać, że zalecanej dawki nie należy zwiększać. Efektem takiego działania może być zbytnie obciążenie wątroby dziecka lub wywołanie zatrucie organizmu. Stosowanie mniejszych dawek leków może natomiast sprawiać,  że gorączka będzie rosnąć i nie będzie dało się zahamować tego procesu.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci to przede wszystkim paracetamol i ibuprofen. Ten ostatni podawany jest starszym dzieciom, działa on przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. W przypadku, gdy gorączka u dziecka jest bardzo wysoka, leki stosuje się naprzemiennie. Należy pamiętać, aby maluchom do 12 roku życia nie poddawać aspiryny – może ona wywołać uszkodzenie wątroby.

Gorączka u dziecka – jak pielęgnować malucha?

W czasie wystąpienia gorączki u dziecka ważne jest nie tylko zbijanie temperatury, ale i właściwa pielęgnacja. Warto zadbać o to, aby maluch w tych trudnych chwilach dobrze się czuł i nie nabawił się kolejnych schorzeń. Stąd też należy zapewnić mu dostęp do świeżego powietrze. Przebywanie w nagrzanym, dusznym pomieszczeniu sprawia, że jest on narażony na atak ze strony nowych bakterii i wirusów. Brak tlenu wpływa również na zmęczenie oraz apatię malucha. Zaleca się więc, aby pokój dziecka był często wietrzony (w tym czasie dziecko można przenieść do innego pomieszczenia).

Przy gorączce u dziecka ważne jest również podawanie mu dużej ilości płynów. Zbyt mała może prowadzić do odwodnienia. W czasie gorączki dziecko może być wodę, skoki lub kompoty domowej roboty. W przypadku, gdy podwyższona temperatura ciała połączona jest z wymiotami zaleca się stosowanie wody z elektrolitami. O ile nawadnianie organizmu w czasie gorączki jest niezwykle ważne, to dziecka do jedzenia nie ma co zmuszać. Wysoka temperatura odbiera chęć do jedzenia i jest to normalne. Nie należy się więc niepokoić, że dziecko je mało i zmuszać do sytych posiłków. W zamian standardowego menu można natomiast zaproponować lekkostrawne dania, które będą łatwe do przełknięcia nawet przy bólu gardła.

Gorączka u dziecka może się pojawić tak szybko, jak i zniknąć. W przypadku standardowych infekcji mija po podaniu leków i dziecko od razu zaczyna bawić się i dokazywać. Nie jest to jednak sygnał, że zagrożenie minęło. Bez zastosowania lekarstw u malucha temperatura może znowu zacząć gwałtownie wzrosnąć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here