Czym jest migrena oczna?

0
2091

Słysząc słowo migrena, wiele osób od razu myśli o bólu głowy. I faktyczne dolegliwości bólowe, które utrudniają normalne funkcjonowanie, są podstawowym objawem migreny ocznej, zwanej też klasyczną. Cierpi na nią ok. 15% społeczeństwa, a napady poprzedzone są tzw. aurą. Mimo że o migrenie ocznej wiele wiadomo to, jednak nie wszystkie jej aspekty są znane. Dotąd bardzo trudno ustalić wszystkie przyczyny występowania migreny klasycznej, a duża ilość jej form powoduje, że nie jest łatwo z nią walczyć. Zobacz, co musisz wiedzieć o migrenie ocznej.

Bóle głowy czy migrena?

Międzynarodowe Towarzyszowi Bólów Głowy podaje, że rodzajów dolegliwości bólowych głowy jest ponad 280. Jednym z najczęściej występujących bólów jest jednak migrena oczna.  Jej objawem są ataki migrenowe, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Ataki te poprzedzone są tzw. aurą. Aby jednak stwierdzić, czy faktycznie ból głowy jest migreną czy też wynika z innych przyczyn, konieczna jest szczegółowa diagnostyka.

Jakie są objawy migreny ocznej?

Pierwszym i podstawowym objawem migreny ocznej jest silny, jednostronny, pulsujący ból głowy. Utrzymuje się on kilku godzin do kilku dni. Migrena klasyczna może trwać do 72 godzin. Zazwyczaj poprzedzona jest aurą, czyli zespołem objawów, które zwiastują jej nadejście.

Do aury migreny ocznej zalicza się zaburzenia wzroku, które trwają od kilku minut do godziny. Jako zaburzenia widzenia określa się np. zniekształcone pole widzenia, zaburzenia proporcji, występowanie plam, świetlnych mroczków, zygzaków, niedowidzenie oraz chwilową utratę wzroku. Aura może także obejmować inne objawy np. zaburzenia mowy, czucia oraz motoryki. Należy jednak podkreślić, że wszystkie to objawy aury migrenowej nie są groźne i nie powodują trwałych uszkodzeń, rzadko też towarzyszy im ból. Po ich ustąpieniu pojawia się migrena.

Znane i często występujące objawy migreny ocznej to: ból głowy, wymioty, światłowstręt, wrażliwość na zapach. Warto również podkreślić, że migrena oczna nie zawsze musi zakończyć się bólem głowy, czasem może ograniczyć się tylko na pierwszym etapie, czyli aurze.

Przyczyny migreny ocznej

Migrena oczna bardzo często jest schorzeniem dziedzicznym. Przeprowadzone badania potwierdzają, że jeśli w rodzinie występowały bóle migrenowe, to ma się niemal trzykrotnie większe szanse na pojawianie się tych dolegliwości w porównanie z resztą populacji. Migreny oczne mogą występować także w następstwie niepowiewnego stylu życia, wtedy to ich genezy są niegenetyczne. Ataki migreny najczęściej występują u osób z problemami ze snem zarówno tymi polegającymi na bezsenności, jak i nadmiernej senności. Lekarze podkreślają również, że migrena oczna może pojawić się w efekcie prowadzenie nieodpowiedniej diety. Menu bogate w sery, czekoladę, ostre przyprawy i używki zaostrzają ataki oraz zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Jako kolejne przyczyny migreny ocznej wymienia się: stres, silne emocje, miesiączkę, terapię hormonalną, menopauzę, odwodnienia. Bóle mogą być również połączone z chorobami nowotworowymi mózgu, nadciśnieniem, chorobami naczyń.

Diagnoza: migrena oczna

Aby zdiagnozować migrenę oczną oraz poznać przyczynę jej występowania konieczna jest konsultacja lekarska. Diagnoza migreny ocznej odbywa się na podstawie wywiadu klinicznego oraz badania fizykalnego. Często już na tym etapie można dobrać terapię niwelującą objawy migreny. W przypadku, gdy przyczyny występowania bólów głowy nie uda się wykryć od razu, to pacjent kierowany jest na dalsze badania. Do takich należą: badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, EEG, rezonans magnetyczny.

Lek na migrenę – czy istnieje?

W leczeniu migreny zazwyczaj wykorzystuje się środki doraźne. Ich celem jest zmniejszenie bólu głowy oraz zminimalizowanie objawów towarzyszących im. Leki na migrenę to przede wszystkim te przeciwbólowe, przeciwwymiotne i uspokajające. Oprócz klasycznych farmaceutyków podczas ataku sprawdzają się też zimne okłady, odpoczynek w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu oraz dostęp do świeżego powietrza. Jeśli migrenie ocznej towarzyszą wymioty, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W celu uniknięcia odwodnienia należy pić wodę z elektrolitami oraz regularnie spożywać posiłki.

W leczeniu migreny ocznej ważna jest profilarka. Ma ona zminimalizować objawy ataków oraz mniejszych częstotliwość ich występowania. Profilaktyka migreny ocznej polega na odpowiedniej diecie. Wskazuje się, że niektóre z produktów np. nabiał, alkohol, ostre przyprawy, kawa czy czekolada zwiększają natężenie ataków. Oprócz diety dla osób cierpiących na migrenę ważne jest wysypianie się i unikanie niepotrzebnego stresu i silnych emocji. Aby się zrelaksować, zalecane są także ćwiczenia takie jak medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe i kręgosłupa, masaże i akupunktura.

Ataki migreny są niezwykle dokuczliwe i potrafią utrudnić życie. Ból jest tak duży, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności oraz nie pozwala na standardową aktywność np. chodzenie do pracy. Do dziś idealnego leku na migrenę nie ma, na każdego działa innych środek. Niekiedy znalezienie tego właściwego zajmuje bardzo dużo czasu. Leczenie farmakologiczne migreny stosowane jest, kiedy napady występują minimum 4 razy w miesiącu. Mniejsza częstotliwość oznacza, że bólom trzeba przeciwdziałać, stosując profilaktykę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here