Gorączka u dziecka – co musisz o niej wiedzieć?

0
2036

Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed wirusami, bakteriami i grzybami, mimo to u najmłodszych pacjentów wymaga szczególnej obserwacji. Jeśli dziecko jest marudne i rozpalone oznacza to, że należy skontrolować temperaturę jego ciała, ta prawidłowa u niemowlaków waha się w przedziale 36,6 -37,5 stopni Celsjusza. Wyższą temperaturę notuje się przede wszystkim wieczorem. Wynika to z tego, że u dziecka układ termoregulacyjny nadal się wykształca, a aktywność hormonów zmienia się w ciągu doby. Stąd też o gorączce u dzieci mówimy w przypadku, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni, w innym przypadku występuje stan podgorączkowy.

Gorączka u dziecka – co może być jej przyczyną?

Gorączka u dziecka zazwyczaj pojawia się nagle i zaczyna rosnąć bardzo szybko. Jak tylko zauważy się jej obawy, należy stale kontrolować ciepłotę ciała. Jeśli znacznie się ona podwyższać, konieczna jest szybka reakcja i udanie się po pomoc medyczną. Wysoka gorączka u dziecka może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Gorączka u dziecka może wystąpić z różnych powodów. Najczęściej wymienia się tu ząbkowanie, przeziębienie lub poważną chorobę. Gorączkę może też wywołać: zapalenie ucha, pęcherza moczowego, migdałków choroby wieku dziecięcego czy zakażenie meningokokami, czy pneumokokami.

Jakie są objawy gorączki u dziecka?

O gorączce u dziecka może świadczyć wiele symptomów. Przede wszystkim maluch może być maruny, ospały i mniej skory do zabawy i psot. Wystąpić może także nadmierna senność, niepokój, apatia i płacz. Gorączce towarzyszą też bardzo często zaczerwienienia (rumienie), lepka i spocona skóra, bóle głowy, mięśni, kości, brzucha, suchość śluzówki, drgawki.

Rodzaje gorączki u dziecka

Zanim zacznie się dziecku podawać leki przeciwgorączkowe lub umawiać wizytę u lekarza należy wykonać dwie rzeczy. Pierwszą jest zmierzenie temperatury ciała, drugą sprawdzenie, z jakim rodzajem gorączki mamy do czynienia. Warto pamiętać, że u najmłodszych dzieci temperatura ciała może wynosić nawet do 37,5 stopni Celsjusza i nie jest ona powodem do niepokoju. W przypadku dzieci wyróżniamy:

  • stan podgorączkowy – w jego przypadku temperatura ciała waha się pomiędzy 37,3 a 38 stopni Celsjusza; przy stanie podgorączkowym u dziecka nie podaje się leków; zaleca się jedynie obserwację i stałe kontrolowanie temperatury;
  • gorączka umiarkowane – występuje, jeśli temperatura waha się pomiędzy 38 a 3,5 stopnia Celsjusza; przy gorączce umiarkowanej podaje się dziecku leki zbijające temperaturę oraz ochładza np. kompresami;
  • gorączka wysoka –  temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza; gdy wystąpi, należy podawać leki przeciwgorączkowe oraz intensywnie obniżać temperaturę;
  • gorączka bardzo wysoka – spotkamy się z nią, jeśli temperatura ciała przekroczy 40 stopni Celsjusza; taka gorączka wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jak zmierzyć gorączkę dziecku?

Aby wiedzieć, jaki rodzaj gorączki występuje u dziecka, należy zmierzyć mu temperaturę. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • w jamie ustnej – aby pomiar temperatury był właściwy, należy robić to nie wcześniej niż pół godziny po posiłku lub wypiciu napoju; dziecko powinno ostatecznie długo trzymać termometr w buzi bez otwierania jej; w przypadku małych dzieci często stosuje się termometr w smoczki, który pozwala w prosty sposób sprawdzić wysokość gorączki;
  • w uchu – do pomiaru temperatury w uchu stosuje się termometry na podczerwień; wsuwa się je do ucha dziecka, a wynik pokazuje się po sekundzie; ten rodzaj badania temperatury uważa się za jeden z najdokładniejszych;
  • w odbytnicy – jest to najskuteczniejszy i najpewniejszy sposób pomiaru temperatury u małych dzieci;
  • pod pachami – mierzenie temperatury pod pachą jest wygodne i mniej krępujące niż np. w odbytnicy; trzeba jednak pamiętać, że tego typu pomiary są mało dokładne.

Gorączka u dziecka – kiedy należy iść do lekarza?

Gorączka u dziecka zazwyczaj wywołuje u rodziców wiele niepokoju. Zastanawiają się oni, w którym momencie należy udać się do lekarza. Jednoznaczna odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od wysokości gorączki oraz objawów jej towarzyszących. Z podwyższoną temperaturę ciała należy na pewno udać się pilnie do lekarza z noworodkami i niemowlętami. W przypadku starszych dzieci do lekarza należy się udać, kiedy gorączka połączona jest z brakiem apetytu, dusznościami, kaszlem, wymiotami, biegunką, apatią, znacznym pobudzeniem, przeczulicą, silnymi bólami czy zaburzeniami świadomości. W przypadku, gdy gorączka nie jest wysoka i towarzyszą jej łagodne objawy lub nie ma ich w ogóle, to konsultacji lekarskiej można uniknąć. Warunkiem jest jednak to, aby nie trwała ona dłużej niż 3 dni.

Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Gorączkę u dziecka należy obniżać, gdy przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza. Jest to zalecenie większości lekarzy. Wynika to z tego, że tak wysoka temperatura może doprowadzić do drgawek gorączkowych. Gorączkę u dziecka może obniżyć na kilka sposobów, np. podając leki przeciwgorączkowe dla najmłodszych (czyli te zawierające paracetamol i ibuprofen) lub stosując domowe sposoby na obniżenie gorączki do dzieci. Do tych ostatnich zalicza się zimne okłady na czoło i nogi czy kąpiele w chłodnej wodzie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here