Mocz to płynne odpady organizmu. Jest wytwarzany przez nerki, które filtrują toksyny z krwi. Zawiera wodę, sól, mocznik i kwas moczowy. Mocznik jest wydalany w postaci potu przez ciało, podczas gdy kwas moczowy jest wynikiem metabolizmu moczu. Zmiany w zapachu i kolorze moczu dają wgląd w zdrowie, dietę i styl życia danej osoby. Wybory te mogą przyczyniać się do zapachu amoniaku, ale nie są to jedyne przyczyny.
Szybkie fakty na temat moczu pachnącego jak amoniak:
|
Zapach amoniaku w moczu – przyczyny
Mocz może różnić się kolorem – i zapachem – w zależności od ilości produktów odpadowych, a także płynów przyjmowanych w ciągu dnia.
Istnieją jednak nietypowe zapachy, które mogą wskazywać na konieczność podjęcia leczenia. Jednym z takich przykładów jest słodki zapach w moczu, który może wskazywać na nadmiar glukozy (cukru we krwi) w moczu. Innym jest amoniak, który ma silny, chemiczny zapach.
- Odwodnienie
Odwodnienie spowodowane brakiem wystarczającej ilości wody w organizmie może spowodować, że nasz mocz pachnie amoniakiem.
Odwodnienie występuje, gdy ktoś nie pije wystarczającej ilości płynów lub ma znaczną utratę płynów, z powodu wymiotów lub biegunki. Zapach amoniaku pojawia się, gdy substancje chemiczne w moczu są skoncentrowane właśnie z powodu braku wody.
Poza zapachem przypominającym amoniak, kolejnym charakterystycznym objawem odwodnienia są pęcherzyki w moczu. Jeśli ktoś jest odwodniony, jego mocz jest ciemny, miodowy lub brązowy, a nie jak w przypadku moczu zdrowej osoby: bladożółty lub złoty.
- Infekcje dróg moczowych
Według badań infekcje dróg moczowych są najczęstszymi infekcjami bakteryjnymi na całym świecie, dotykającymi do 150 milionów ludzi każdego roku.
Infekcje te są wynikiem bakterii wchodzących do układu moczowego. Bakterie powodują, że zapach moczu jest nieprzyjemny oraz mocz jest mętny lub krwawy.
Infekcja pęcherza lub inne infekcje wpływające na układ moczowy mogą prowadzić do występowania moczu pachnącego amoniakiem. Inne objawy obejmują:
- ból podczas oddawania moczu
- ból brzucha
- uczucie, że często trzeba oddawać mocz, nie wytwarzając znacznej ilości moczu
Jeśli mocz, który pachnie amoniakiem, jest spowodowany zakażeniem, lekarz może przepisać antybiotyki. Mogą one zmniejszyć występowanie i przerost bakterii w drogach moczowych.
- Ciąża
Ciąża może powodować zapach amoniaku w moczu.
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych niż inne, co zwiększa ich prawdopodobieństwo moczu z zapachem amoniaku.
Kobiety w ciąży powinny powiadomić swojego ginekologa, jeśli odczuwają nieprzyjemny zapach moczu, zwłaszcza jeśli zapach przypomina amoniak.
Zapach amoniaku w moczu mogą tworzyć witaminy spożywane podczas ciąży, natomiast mocz o takim zapachu – spowodowany przyjmowaniem witamin – zwykle znika po krótkim czasie.
- Klimakterium
Menopauza może zwiększać ryzyko wystąpienia zapachu amoniaku w moczu, co wynika z obniżenia poziomu hormonów żeńskich (estrogenu) i utraty flory bakteryjnej pochwy, co więcej do takiego zapachu moczu przyczynia się podczas menopauzy zmiana diety.
- Dieta
Dieta jest najczęstszą przyczyną moczu pachnącego amoniakiem. Niektóre pokarmy, leki i witaminy mogą powodować zmiany w zapachu i barwie moczu.
Szparagi często łączy się z zapachem amoniaku, podobnie jak duże ilości witaminy B6. Podobnie pokarmy bogate w białko mogą zwiększać kwaśne właściwości moczu i powodować zapach amoniaku.
Kiedy dieta jest przyczyną moczu pachnącego amoniakiem, zapach znika, gdy dana osoba eliminuje dany pokarm z diety.
- Kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego
Rozwinięcie się kamieni nerkowych lub kamieni w pęcherzu moczowym przyczyniają się do występowania zapachu amoniaku w moczu. Dlaczego? Kiedy kamienie przechodzą przez drogi moczowe, zwiększa się ryzyko powstania zakażeń układu moczowego, które mogą powodować zapach amoniaku w moczu.
Kamienie w pęcherzu moczowym lub nerkach mogą się gromadzić z powodu nadmiaru produktów odpadowych w pęcherzu. Dodatkowe objawy kamieni pęcherza obejmują:
- mętny mocz
- krew w moczu
- ból brzucha
- ciemny mocz
- Choroba nerek
Choroba nerek powoduje, że substancje chemiczne w moczu stają się skoncentrowane i powodują zapach przypominający amoniak. Zaburzenie czynności nerek może również powodować wysoki poziom bakterii i białka w moczu, co przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu amoniaku.
- Choroba wątroby
Wątroba, podobnie jak nerki, jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn z organizmu i pomaganie w trawieniu pokarmu. Infekcje i choroby wątroby mogą wytwarzać wysoki poziom amoniaku w moczu i towarzyszący mu ostry zapach.
Poziom amoniaku we krwi i moczu wzrośnie, gdy wątroba nie działa tak, jak powinna. Jakikolwiek ciągły zapach amoniaku w moczu powinien zostać sprawdzony przez lekarza.