Nadmiar woskowiny usznej może się gromadzić i utrudniać słyszenie. Używanie wacików bawełnianych nie jest bezpiecznym sposobem na usunięcie wosku. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie oczyścić uszy, czego nie robić i kiedy należy się skontaktować z lekarzem.
Woskowina to środek samoczyszczący wytwarzany przez ciało. Zbiera brud, bakterie i inne zanieczyszczenia. Zwykle wosk wychodzi z uszu naturalnie poprzez żucie i inne ruchy szczęki.
Czyszczenie uszu – objawy blokady ucha spowodowanej nadmiarem woskowiny
Niektórym osobom włączenie czyszczenia uszu do codziennej higieny wciąż sprawia problem i mimo, iż w XXI w. trudno uwierzyć, że komuś sprawia to za dużo kłopotu, wciąż tak się zdarza. Jeśli w uchu nagromadziło się zbyt dużo woskowiny usznej, prowadzi to do problemów ze słuchem. Stany chorobowe wywołane taką przyczyną nazywa się także zatruciem. Objawami tego schorzenia są:
- ból w uchu
- pełność lub dzwonienie w uchu
- upośledzenie słuchu w uszkodzonym uchu
- zapach wydobywający się z zainfekowanego ucha
- zawroty głowy
- kaszel
W przypadku korzystania z aparatów słuchowych lub zatyczek do uszu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w uchu nagromadzi się nadmiar woskowiny. Osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością rozwojową również są bardziej zagrożone. Kształt kanału słuchowego może utrudniać naturalne usuwanie wosku.
Czyszczenie uszu – jak najbezpieczniej usunąć ucha nagromadzoną woskowinę
Najbezpieczniejszym sposobem usunięcia nagromadzonej, dużej ilości wosku z uszu jest wizyta u lekarza. Podczas wizyty lekarz może użyć specjalnych instrumentów, takich jak łyżka woskowa, kleszcze lub urządzenie ssące, aby usunąć blokadę z woskowiny usznej.
Jak bezpiecznie usuwać woskowinę z uszu w domu?
- Wilgotna ściereczka
Waciki mogą wepchnąć wosk głębiej do kanału słuchowego. Używaj wacików tylko na zewnętrznej stronie ucha lub, jeszcze lepiej, spróbuj wycierać także ten obszar ciepłą, wilgotną ściereczką.
- Środek zmiękczający wosk
Wiele aptek sprzedaje dostępne bez recepty krople do uszu, które zmiękczają wosk. Te krople są zazwyczaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Mogą zawierać:
- olej mineralny
- olejek dla dzieci
- gliceryna
- nadtlenek
- nadtlenek wodoru
- Strzykawka
Możesz również nawadniać uszy w celu rozmiękczenia woskowiny za pomocą strzykawki. W tym celu delikatnie przepłucz przewód słuchowy za pomocą wody lub roztworu soli fizjologicznej. Najlepiej ogrzać taki roztwór do temperatury ciała, aby uniknąć zawrotów głowy.
Bezpieczne sposoby na usuwanie woskowiny
|
Rzeczy, których należy unikać w czyszczeniu uszu
Do czyszczenia uszu nie używaj ostrych przedmiotów, wacików bawełnianych ani niczego, co mogłoby potencjalnie uszkodzić błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch.
Nie należy nawadniać uszu w celu rozmiękczenia woskowiny usznej, jeśli na przykład:
- masz cukrzycę
- masz upośledzony układ odpornościowy
- możesz mieć dziurę w bębenku
Dość popularne w ostatnim czasie świece uszne to kolejna opcja, której należy unikać. Długie świece w kształcie stożka są wkładane do kanału słuchowego, a następnie rozpalane, aby wyciągnąć wosk do góry za pomocą zasysania. Ogień może cię zranić lub wosk ze świecy może przypadkowo pozostać w uchu powodując infekcję i ból.
Komplikacje związane z nieprawidłowym lub zaniechanym czyszczeniem uszu
Jeśli w uchu wystąpi blokada spowodowana nagromadzeniem się woskowiny, prowadzić to może do rozwoju infekcji, dalszych podrażnień, a objawy opisane powyżej mogą się nasilić, doprowadzając nawet do utraty słuchu.
Czyszczenie uszu – kiedy iść do lekarza?
Objawy zatkania ucha spowodowanej nagromadzeniem się woskowiny to:
- uczucie pełności w uchu
- osłabiony lub stłumiony słuch
- ból ucha
Takie objawy mogą także sygnalizować inny problem medyczny, na przykład infekcję. Lekarz może zajrzeć do wnętrza twoich uszu, aby ustalić, czy twoje objawy wynikają z gromadzenia się wosku czy czegoś innego.
Objawy zakażenia ucha u osób dorosłych obejmują:
- ból w uchu środkowym
- drenaż płynu
- upośledzenie słuchu
Objawy zakażenia ucha zwykle rozwijają się szybko. Jeśli zauważysz ból i drenaż w uszach, nie próbuj leczyć go samodzielnie. Umów się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać prawidłową diagnozę i, jeśli to konieczne, leki.
Bezpieczne czyszczenie uszu – jak chronić swoje uszy
Najważniejsze jest oczywiście utrzymanie czystości w uszach i regularne usuwanie nadmiaru woskowiny. Przedstawiamy kilka innych wskazówek, których przestrzeganie będzie owocowało ochroną uszu i zapewnieniem sobie dobrego słuchu przez długie lata:
- Nie wkładaj małych przedmiotów do uszu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie błony bębenkowej
- Ogranicz narażenie na głośne dźwięki. Noś ochronne zatyczki do uszu, gdy hałas staje się zbyt głośny.
- Jeśli korzystasz ze słuchawek (nie rób tego zbyt często), utrzymuj głośność na niskim poziomie, aby nikt inny nie słyszał Twojej muzyki. Nie podnoś również głośności w systemie dźwiękowym samochodu zbyt wysoko.
- Wysusz uszy po pływaniu. Użyj ściereczki, aby wytrzeć zewnętrzną część ucha i pochyl głowę, aby usunąć wszelką dodatkową wodę zalegającą w kanale słuchowym.
- Zwróć uwagę na wszelkie zmiany słuchu, które pojawiają się przy stosowaniu pewnych leków. Jeśli zauważysz zmiany, problemy ze równowagą lub dzwonienie w uszach, skontaktuj się z lekarzem.