Ból piszczeli podczas biegania i chodzenia – jakie są możliwe przyczyny?

0
3136

Z bólem kości piszczelowej spotyka się wiele osób. Wbrew pozorom nie jest to tylko problemem osób, które nadmiernie przeciążają ją podczas treningu. Oprócz biegaczy bardzo często dotyka on również kobiet, które na co dzień chodzą w butach na wysokim obcasie lub wręcz przeciwnie na stopy zbyt często zakładają japonki. Jednak ból piszczeli może mieć też wiele różnych przyczyn. Dowiedz się jakie, aby móc im skutecznie zapobiegać.

Jakie są przyczyny bólu kości piszczelowej?

Jedna z najczęstszych przyczyn bólu kości piszczelowej jest źle dobrane obuwie. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić, gdy jest ono zbyt małe lub za ciasne. Na ból bardzo często narzekają również osoby chodzące w japonkach, które zaburzają wzorzec chodu. W ich przypadku ból zazwyczaj zlokalizowany jest z przodu łydki. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pojawienie się bólu kości piszczelowej jest nadmierne chodzenie w butach na wysokim obcasie. Szpilki skracają ścięgno Achillesa, co w efekcie może prowadzić do wystąpienia bólu piszczeli.

Ból piszczeli a trening

Często przyczyną bólu piszczeli jest również nadmierny lub źle prowadzony trening. Na ból z przodu podudzia narażeni są szczególnie biegacz. Błędy, które prowadzą do pojawiania się dolegliwości związanych z piszczelami to:

  • brak rozgrzewki przed treningiem;
  • brak przerw w czasie wykonywania ćwiczeń;
  • brak zapewnienia mięśniom czasu na regenerację po treningu;
  • bieganie po twardej nawierzchni;
  • stosowanie nieprawidłowej techniki biegu, czego konsekwencją jest przeciążenie mięśnia piszczelowego;
  • wznowienie treningów mimo niedoleczonej kontuzji piszczela.

Czym jest syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli?

U wielu sportowców oraz osób, które aktywnie uprawiają sport amatorsko,  wytypuje tzw. shin splints, czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli. Dolegliwość ta objawia się pojawieniem się bólu w przyśrodkowej części piszczela, któremu towarzyszy obrzęk. Ból występuje głównie podczas treningu lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Wraz z postępującym czasem ból narasta i towarzyszy przez większość dnia. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia i aktywności fizycznej. Na wystąpienie shin splints narażone są przede wszystkim te osoby, które popełniają błędy podczas treningu, mają wypaczony łuk podłużny stopy lub też ćwiczą mimo niewyleczonych kontuzji.

Czym jest zespół przedziału powięziowego?

Ból piszczeli wiąże się również z zespołem przedziału powięziowego, a dokładnie ostrym zespołem ciasnoty przedziałów powięziowych. W przypadku jego wystąpienia pojawia się narastający ból w przednio-bocznej części piszczeli, przykurcz w stawach, osłabienie siły mięśniowej  oraz twardy obrzęk.

Czym jest zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej?

Ból w kości piszczelowej może zwiastować również złamanie zmęczeniowe. Występuje ono jako efekt niewielkich, ale bardzo często powtarzających się mikro urazów kości. Największe ryzyko złamania zmęczeniowego kości piszczelowej notuje się u biegaczy, które podczas treningu popełniają podstawowe błędy takie jak brak rozgrzewki czy zbyt długie i obciążające ćwiczenia. Oprócz bólu w kości piszczelowej objawami złamania są też wyczuwalne zgrubienia na kości.

Ból piszczeli – dolegliwość nie tylko biegaczy

Bóle kości piszczelowej, choć najczęściej występują u biegaczy, nie są obce i innym grupom zawodowym. Bardzo często cierpią na nie osoby, których praca wiąże się z długotrwałym siedzeniem np. zawodowi kierowcy. W ich przypadku ból piszczeli może oznaczać przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żylną, zespoły korzeniowe spowodowane uciskiem krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy lub polineuropatię.

Ból piszczeli – jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Na ból piszczeli można zastosować domowe sposoby. Jeśli wystąpią dolegliwości, dobrze jest do bolesnego miejsca przyłożyć okłady z lodu owinięte kawałkiem materiału i trzymać je ok. 3 minut. Bolące miejsce można również posmarować maścią lub kremem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Specyfiki na ból piszczeli można bez problemu kupić bez recepty w aptece. Na ból piszczeli pomagają również domowe masaże. Te wykonuje się butelką lub piłeczką tenisową, rolując nimi po mięśniu łydki. W przypadku dolegliwości bólowych warto także na kilka dni zrezygnować z treningów i ograniczyć się jedynie do rozciągania i rozluźniania mięśni podudzia. Jeśli okaże się, że ból nie przechodzi, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Jak leczy się ból kości piszczelowej?

Leczenie bólu kości piszczelowej zależy od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Większość terapii obejmuje farmakologię oraz wizytę u fizjoterapeuty. W zakresie farmakologii lekarz przepisuje najczęściej maści lub żele stosowane miejscowo. Mają one charakter przeciwbólowy i przeciwzapalny. W zakresie fizjoterapii zalecane są zabiegi takie jak ultradźwięki, laseroterapia czy magnetoterapia. Ich celem jest zmniejszenie stanu zapalnego oraz przyspieszenia się tkanek miękkich oraz kości. Na ból piszczeli dobrze działają również masaże wodne podudzia, kinesiotaping czy techniki manualne zmniejszające napięcie mięśniowe. Wszystko to łączy się z analizą i przemodelowaniem planu treningowego, który pozwali obciążyć bolące mięśnie i kości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here