Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

0
1877

Kontrolowanie ciśnienie krwi jest ważne nie tylko w przypadku osób posiadających problemy z krążeniem. O to, aby było ono prawidłowe, powinni zadbać wszyscy, nawet osoby nieborykające się na co dzień z przewlekłymi chorobami. Na szczęście dziś ciśnienie krwi da się kontrolować w prosty sposób. Służą do tego domowe ciśnieniomierze, które wykonują nadzwyczaj dokładne pomiary. Ich obsługa nie jest skomplikowana, mimo to nadal wiele osób nie wie jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi. Stosowanie się do ogólnie przyjętych zasad jest o tyle ważne, że pozwala na prawidłową ocenę ciśnienia krwi oraz przeciwdziałanie w przypadku jego spadku lub gwałtownego podwyższenia się. Zobacz jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi.

Ciśnienie krwi – kto i dlaczego powinien je mierzyć?

Stały i regularny pomiar ciśnienia krwi jest obowiązkiem osób chorych na schorzenia układu krążenia. Jednak kontrolowanie ciśnienia w nawyku powinien mieć każdy z nas. Nadciśnienie tętnicze dotyka coraz większą grupę osób, a lekarze zauważają, że chorują  na nie coraz młodsi. Przyczyniają się do tego nadmierny stres, zła dieta i pośpiech. Aby móc wcześnie przeciwdziałać tej i innym chorobom układu krążenia należy na bieżąco monitorować swoje ciśnienie. Ważne jest to nawet w przypadku osób, które nie cierpią na żadne dolegliwości. Wynika to z tego, że podwyższone ciśnienie, nawet to bardzo wysokie nie daje żadnych znaczących objawów. Najwcześniej wykrywa się je dopiero podczas rutynowych kontroli u lekarza. Tymczasem samodzielne mierzenie ciśnienia krwi nie jest trudne. Wystarczy temu poświęcić kilka minut dziennie.

Czym jest i co oznacza zbyt wysoki/niskie ciśnienie krwi?

Mianem ciśnienia tętniczego krwi określa się siłę skurczów serca i opór płynącej krwi. Zdrowy organizm wyposażony jest w szereg mechanizmów, które samodzielnie regulują wysokość ciśnienia i zapobiegają jego spadkowi lub podwyższeniu. W przypadku choroby działanie tych mechanizmów zostaje zachwiane i w zależności od występujących nieprawidłowości możemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi. W przypadku, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, zachodzi ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych, natomiast zbyt niskie ciśnienie krwi to niebezpieczeństwo niedokrwienia organów, co w efekcie może powodować ich niewydolność. Dlatego też w przypadku wykrycia nieprawidłowości w ciśnieniu, należy udać się do lekarza i rozpocząć stosowną terapię. To jaka ona będzie, zależy od problemów z ciśnieniem oraz objawów mu towarzyszących. Problemy z ciśnieniem wymagają leczenia farmakologicznego. Najczęściej nie obywa się też bez radykalnej zmiany stylu życia, która obejmuje zrzucenie zbędnych kilogramów, przejście na zdrową dietę oraz postawienie na aktywność fizyczną.

Jak wybrać aparat do mierzenia ciśnienia?

Na szczęście w XXI wieku ciśnienie krwi można mierzyć samodzielnie. Aparaty pomiarowe są ogólnodostępne, a co ważne dostępne w wielu rodzajach i modelach. Koszt ich zakupu nie jest wysoki. Szeroka oferta aparatów ciśnieniowych sprawia jednak, że wiele osób zastanawia się jaki sprzęt będzie najlepszy. Tu nie ma jednak dobrej odpowiedzi, wszystko zależy od osobistych predyspozycji i potrzeb. Można wybrać aparat mankietowy, który zakłada się na ramię i który pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości lub ciśnieniomierze nadgarstkowe, które są wygodnym rozwiązaniem, ale nie dają w pełni wiarygodnych wyników. W sklepach można kupić również ciśnieniomierze automatyczne, półautomatyczne oraz sprężynowe, które wymagają osłuchiwania tonów nad tętnicą.

Kiedy warto mierzyć sobie ciśnienie?

Do mierzenia ciśnienia warto wybrać stałe pory, a pomiary zapisywać w dzienniczku. Pozwoli to kontrolować zmiany ciśnienia na przestrzeni czasu oraz pokazać jak się ono kształtuje lekarzowi podczas wizyty. Pomiary ciśnienia najlepiej jest wykonywać rano i wieczorem przez 3 dni w tygodniu. Oprócz tego po ciśnieniomierz należy również sięgnąć, gdy pojawią się dolegliwości takie jak szum w uszach czy ból głowy.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Aby wynik pomiaru ciśnienia krwi był prawidłowy, należy pamiętać o kilku zasadach. Mówią one, że:

  • ciśnienia nie należy mierzyć bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, należy odczekać co najmniej godzinę;
  • przed zmierzeniem ciśnienie nie można pić kawy oraz palić papierosów; pomiar powinien być wykonany po 30 minut po tych czynnościach;
  • przed pomiarem ciśnienia krwi wskazany jest kilkuminutowy odpoczynek w pozycji siedzącej z podpartymi plecami;
  • ciśnienie należy mierzyć przy normalnej temperaturze ciała; organizm nie powinien być nagrzany lub zziębnięty;
  • ciśnienie mierzy się na lewej ręce, chyba że lekarz zaleci zmianę ręki ze względu na słabe krążenie krwi;
  • ciśnienie mierzy się w pozycji siedzące z podpartymi plecami, kończyna górna powinna być obnażona i nie może się na niej znajdować żadna uciskająca odzież, biżuteria czy zegarek; ręka powinna być luźno wsparta ze zgiętym łokciem na poziomie 4 międzyżebrza, a mankiet aparatu pomiarowego znajdować się na wysokości serca; należy go mocno zacisnąć na ręce;
  • jeśli chce się wykonać kolejny pomiar ciśnienia, należy odczekać co najmniej 5 minut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here