Jak usypiać niemowlę?

0
2400

Przed młodymi rodzicami stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest nauczenie dziecko samodzielnego zasypiania. Jednak usypianie niemowlaka nie jest takie łatwe. Wielu rodziców podczas tego procesu zmaga się z krzykiem, płaczem i koniecznością długiego kołysania malucha. Zanim jednak się podda i przyzwyczai do wieczornego terroru dziecka, warto sprawdzić, czy na pewno wszystkie czynności wykonuje się prawidłowo oraz stwarza dziecku odpowiednie warunki do snu. Zobacz jak usypiać niemowlaka.

Rytuały zasypiania u noworodka

Sposoby na szybkie i spokojne zaciśnięcie noworodka nazywane są rytuałami usypiania. Oznaczają one ustalenie, a następnie przestrzeganie określonego rytmu dnia, kapania i układanie niemowlaka do snu o tej samej porze. Wprowadzić można jej, dopiero kiedy niemowlę skończy 3 miesiące i znaczenie odróżniać dzień od nocy. Do tego czasu, aby szybko i bez płaczu uśpić noworodka trzeba posiłkować się innymi sposobami. Do sposobów tych wcale nie zalicza się uciążliwe noszenie czy kołysanie dziecka. Należy pamiętać przy tym, że na każdego malucha działa inny sposób usypiania, dlatego trudno wskazać jeden uniwersalny.

Bezpiecznie jak w kokonie

Pierwsze miesiące życia dla dziecka to dostosowywanie się do nowego środowiska. Aklimatyzacja nie zawsze jest łatwa. Dlatego też w czasie zasypiania warto maluchowi stworzyć warunki podobne do tych, które przypominają mu czas spędzony w brzuchu u mamy. Pomoże mu się to uspokoić i bezpiecznie zasnąć. Sposobem na usypianie niemowlaka jest więc szczelnie owiniecie go kocykiem. Należy pamiętać, że opatulenie powinno być szczelne, ale nie za mocne. Dziecka nie powinno się też owijać całego, po pierwszym miesiącu życia jego rączki powinni pozostać na zewnątrz.

Muzyka na dobry sen

Usypianie niemowlaka idzie o wiele łatwiej, kiedy w cały proces włączy się muzykę. Ta może pochodzić z delikatnych i lekkich kołysane dziecięcych, jak i z cichej muzyki sączącej się z karuzeli z pozytywką. Zaletą karuzeli są także powolnie kręcące się kształty, które szybciej pozwalają zasnąć. Patentem na usypianie niemowlaka jest również mruczenie bez melodii. W jego trakcie dziecko trzeba przytulić do siebie i wydawać dźwięk w jednostajnym rytmie.

Sen w czapce

Sposobem na usypianie niemowlaka jest założenia mu na główkę czapeczki. Najprawdopodobniej daje im to poczucie bezpiecznego otulenia, które przywodzi na myśl czas spędzony w brzuchu mamy. Wybierając ten sposób na usypianie niemowlaka, trzeba pamiętać, aby czepeczka do snu była uszyta z bawełny, lekka, bez szwów i sznurków. Nie powinna być również za ciasna, bo może wywołać czasowe zaburzenie krążenia.

Usypianie niemowlaka: dotyk mamy i taty

W usypianiu niemowlaka niezwykle dużą rolę odgrywa bliskość z rodzicem. Pozwala ona poczuć się maluchowi bezpiecznie i szybciej zasnąć. W tym celu poleca się:

  • kołysanie dziecka przed snem –  pozwala to nie tylko czuć zapach i dotyk rodzica, ale także jest traktowane przez niemowlaka jako rozrywka; rytmiczne bujanie w przód i tył to ruchy, do których niemowlę jest przyczajone z życia płodowego; nieruchomo stojące łóżeczko może się dziecku wydawać czymś nienaturalnym;
  • usypianie przez dotyk –  przytulanie i głaskanie po główce to znakomity sposób na usypianie niemowlaka; dziecko można położyć też obok siebie na łóżko na płasko i obejmować dotykając dłonią jego boku; na niemowlaka dobrze wpływa również głaskanie czoła od środka w dół po grzbiet nosa; taka pieszczota sprawia, że dziecko automatycznie zamyka oczy, a następnie bierze głęboki oddech i zasypia.

Zabawki ułatwiające zasypianie niemowląt

W usypianiu noworodka mogą również pomoc zabawki dostępne na rynku i nazywane szumisie. Występują one w formie miękkich przytulanek, w które wbudowane są odtwarzacze emitujące dźwięki bijącego serca czy inne odgłosy słyszane przez płód w macicy Dziecko nie boi się ich, a  wręcz przeciwnie popularne szumisie uspokajają go i pozwalają zasnąć. Przytulankę należy włożyć do łóżeczka i włączyć.

Jak usypiać niemowlaka?

Jeśli wyżej wymienione sposoby zawiodą, możesz też spróbować:

  • wozić dziecko w wózku po mieszkaniu – jednostajny ruch w przód i tył oraz lekkie bujanie na boki usypia dziecko;
  • włożyć do łóżeczka bluzę noszoną przez kilka godzin – zapach mamy uspokaja dziecka i sprawia, że czuje się ono bezpieczniej; należy zadbać, aby włożona bluza lub bluzka nie miała guzików lub długich rękawów, w które maluch mógłby się zaplatać;
  • zastosować biały szum – są to dźwięki, które zagłuszają wszystkie inne odgłosy, ale nie są przykre czy drażniące; powinny być one znane niemowlakowi i przez niego akceptowalne; do białego szumu zalicza się np. szum deszczu czy odgłosy sprzętów domowych.

Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka?

Wszystkie sposoby na usypianie niemowlaka mogą zawieść, jeśli miejsce do spania będzie nieodpowiednio przygotowane. Dbać o zdrowy sen swojej pociechy należy wywietrzyć pomieszczenie, w którym ma spać, zatroszczyć się o to, aby nie było tam owadów oraz zbyt wysokiej temperatury. Ta powinna wynosić od 19 do 22 stopni Celsjusza. Przygotowując pomieszczenie do spania, zgaś światło główne i zapal nocną lampkę oraz zasłoń okno.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here