Ból w okolicach pępka – co może być przyczyną?

0
19144

Ból brzucha to dolegliwość, której doświadcza wiele osób. Może on mieć różne natężenie oraz występować w różnych obszarach jamy brzusznej. Zazwyczaj ból brzucha nie jest zwiastunem poważnych dolegliwości. Może pojawić się w wyniku zalegających gazów lub skurczów żołądka powiązanych np. z grypą jelitową. Jednak ból w okolicach pępka może być też zwiastunem poważnych schorzeń, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Do takich zalicza się choroby jelita cienkiego lub grubego czy też zapalenie wyrostka. W przypadku kobiet ból pępka powiązany jest z owulacją. Zobacz, co oznacza ból w okolicach pępka.

Co może wywołać ból w okolicach pępka?

Ból w okolicach pępka może być objawem zarówno tych mniej poważnych, jak i zagrażających zdrowiu schorzeń i chorób. Jednak, gdy on występuje, nie ma co panikować i od razu udawać się na ostry dyżur. Na początek warto się zastanowić i sprawdzić, czy dolegliwości bólowe nie pojawiają się z przyczyn tak prozaicznych, jak za ciasne ubranie, czy duży ucisk na jamę brzuszną. Ból w okolicach pępka może wywołać również wysypka, która jest wynikiem uczulenia nawet na jeden z elementów ubrania np. pasek. Wysypka taka może wyskoczyć nie tylko u alergików, ale i osób, które nie są na nic uczulone.

Ból pępka wyrostek robaczkowy

Jedną z częstych przyczyn występowania dolegliwości bólowych w okolicach pępka jest wyrostek robaczkowy. Kiedy dochodzi do jego zapalenia, ból nasila się przy kaszlu i uciska w okolicy pępka. Dopiero po jakimś czasie przemieszcza się do prawej dolnej części jamy brzusznej. Bólowi pępka towarzyszy brak apetytu, nudności, wymioty oraz gorączka. Jeśli zaobserwuje się u siebie takie objawy, należy natomiast zgłosić się do szpitala. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ból w okolicach pępka i opuchlizna

Bólowi w okolicach pępka może towarzyszyć opuchlizna. W takim przypadku dolegliwości są objawami poważnych chorób, do których zalicza się:

  • przepuklina pępkowa – aby uzyskać potwierdzenie diagnozy, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań m.in. USG i badania palpacyjnego;
  • czyrak – leczenie obejmuje przyjmowanie antybiotyków doustnie oraz miejscowo;
  • ropień – leczenie obejmuje nacięcie i drenowanie, konieczne jest również przyjmowania antybiotyku.

Bóle w okolicy pępka u kobiet

U kobiet bóle w okolicach pępka mogą być spowodowane:

  • pęknięciem pęcherzyka Graafa – występuje przy bólach owulacyjnych, które pojawiają się nagle pomiędzy 10 a 16 dniem cyklu miesięcznego; dolegliwości bólowe zlokalizowane są po prawej lub po lewej stronie pępka; ból pępka przy pęknięciu pęcherzyka Graafa jest dość ostry i trwa od kilku sekund do kilku minut;
  • zapalenie przydatków – występuje tu nagły skurczowy ból pępka po obu jego stronach; promieniuje do pachwin i ud i nasila się podczas stosunku; oprócz bólu pępka występuje osłabienie, gorączka, nudności, wymioty oraz biegunka;
  • ciąża – ból pępka w ciąży najczęściej spowodowany jest rozrastaniem się macicy, która uciska na jelita oraz pęcherz; dolegliwości przypomina kolkę lub wbijanie szpilki; ból często promieniuje na boki.

Ból w okolicach pępka a choroby jelit

Ból w okolicach pępka może być objawem choroby jelit. Ich nieżyt wywołany jest najczęściej przez bakterie lub wirusy powodujące stan zapalny błony śluzowej. Powoduje to napady bólowe w okolicach pępka, które przypominają kolkę. Warto również wiedzieć, że ból pępka to także zwiastun problemów z dwunastnicą, trzustką lub woreczkiem żółciowym – wtedy zlokalizowany jest nad pępkiem oraz okrężnicą (umiejscowiony jest pod pępkiem).

Ból pępka – kiedy udać się do lekarza?

Zazwyczaj ból pępka pojawia się nagle i bardzo szybko ustępuje. Jeśli dolegliwości się nie powtarzają i nie ma żadnych innych objawów, to z wizyty u lekarza można rezygnować. Jest ona natomiast niezbędna, gdy ból pępka towarzyszy problemom z wypróżnieniem się, wymiotom, krwi w stolcu, bólowi w klatce piersiowej, szyi, ramion. Do szukania pomocy lekarskiej powinien również skłonić nagły i ostry ból w okolicach pępka, który może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie należy również lekceważyć twardego lub bardzo miękkiego brzucha. Dolegliwości bólowe w okolicach pępka z lekarzem powinny skonsultować także osoby przechodzące trepie nowotworowe oraz kobiety w ciąży. Wskazaniem do wizyty jest również przeciągający się ból, który trwa stale powyżej doby.

Ból w okolicach pępka zazwyczaj postrzegany jest jako kobieca przypadłość. Często występuje w trakcie owulacji lub podczas ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że może on przytrafić się również mężczyzna. W przypadku obydwu płci ból pępka może mieć błahe podłoże jak np. źle dobrana odzież lub być objawem chorób jamy brzusznej, przepukliny, ropnia czy czyraka. Warto także zaznaczyć, że ból pępka u wielu osób występuje jako nerwobóle. W takim przypadku nie wskazują one na żadną chorobę, a jedynie na nadpobudliwość emocjonalną. Dobrze jest też wiedzieć, że na dolegliwości te skarży się wiele osób szczupłych, które odczuwają ból i wyczuwają bicie serca w okolicy pępka. Lekarze jednak uspokajają, że takie odczucia się zupełnie normalne i nie mają podłoża patologicznego.

[Głosów:98    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here