Wraz z ciążą, porodem i pierwszymi miesiącami macierzyństwa ciało kobiety zmienia się nie do poznania. Powrót do tego, co było przed ciążą, wymaga wiele czasu i wysiłku, a czasem jest wręcz niemożliwy. Jednym z elementów kobiecego ciała, który traci estetyczny wygląd są piersi. Po karmieniu robią się mało jędrne i kiepsko wyglądają. Jest to przyczyną słabnących włókien kolagenowych, które nadmiernie się rozciągają. W wyniku tego dochodzi do powstawania rozstępów, cellulitu i tzw. obwisłego biustu. Jednak z o dobrą kondycję piesi po karmieniu można walczyć. Aby wyglądał on jędrnie i modnie wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.
Jędrne piersi po karmieniu
O tym, że ciąża, poród i karmienie piersią zmienia kobiecy biust, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety zmiany te nie wychodzą mu na dobre. Utrata jędrności i elastyczności, rozstępy czy cellulit to tylko niektóre z problemów, z jakimi muszą zmagać się młode mamy. Jednak biust po karmieniu nie zawsze musi wyglądać źle. O wyglądzie decydują nie tylko geny i matka natura, ale także to jak będzie się o niego dbało. Co ważne zabiegi na piersi obejmują nie tylko interwencje chirurga plastycznego. Piękny biust po karmieniu można odzyskać, stosując bardziej naturalne metody.
Jędrny biust a karmienie piersią
Matka natura zaprogramowała cykl laktacyjny na 2 lata, jednak wiele dzieci od piersi odstawianych jest o wiele wcześniej. Powodów takiej decyzji młodej mamy może być całe mnóstwo, jednak nie ma co ukrywać, że wiele mam uważa, że przedłużające się karmienie piersią psuje biust. Jak jednak pokazuje rzeczywistość oraz podpowiadają lekarze, jest zupełnie odwrotnie. Skrócony cykl laktacji sprawia, że zostaje zakłócony naturalny proces powrotu do pierwotnej sylwetki. Skóra piersi, która przez dwa lata jest przygotowana do gromadzenia mleka, zostaje naciągnięta, a jej samoczynne kurczenie się rozpoczyna się dopiero po kilku miesiącach.
Jak dobrać stanik dla matki karmiącej?
Kolejnym elementem dbania o piesi w czasie karmienia jest umiejętne dobranie stanika. Ten powinno się nosić zwłaszcza przy wysiłku fizycznym. Pomaga to podtrzymywać więzadła piersi i zapobiega rozciąganiu się biustu. W okresie laktacji do doboru stanika trzeba podejść z dużym wyczuciem. Jego wybór ma istotny wpływ na jędrność piersi. Zaleca się, aby zrezygnować z zakupu biustonoszy, które niepotrzebne będą podrażniać piersi. Podrażnienia te może wpływać materiał ich wykonaniu lub fason. Niewskazane się staniki typu push up, czyli te sztucznie podtrzymujące biust. Mogą one powodować ból piersi. Z tego samego powodu nie należy również kupować biustonosza spłaszczającego brodawki.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dopasowanego stanika, który ma szerokie i regulowane ramiączka oraz wyprofilowane miseczki. Te powinny być wzmocnione skośnymi taśmami przy dekolcie i odpowiadać naturalnemu ułożeniu piersi. W przypadku, gdy w trakcie karmienia piersi się wyciągnęły, twardnieją lub bolą jak przed okresem, stanik dobrze jest wkładać także na noc. Biustonosz do spania to ten z serii bawełnianych bez usztywniaczy. Przy drobnym biuście sprawdzi się stanik sportowy lub top z lycry.
Ćwiczenia na jędrny biust dla młodej mamy
Większość młodych mam nie ma czasu na ćwiczenia i aktywność fizyczną, jednak chcąc zadbać o jędrny biust po karmieniu, nie można zaniedbywać tych elementów. Ćwiczenia na jędrny biust można wykonywać w domu, kiedy dziecko śpi lub bawiąc się z nim. Ważne, aby robić je systematycznie. Zalecane są przede wszystkim ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej. W tym celu można robić damskie pompki, ćwiczyć z hantlami lub wybrać się na pływalnie. Na basenie warto skorzystać z biczy wodnych.
Pielęgnacja biustu po i w trakcie karmienia
O jędrny biust warto zatroszczy się także podczas codziennej pielęgnacji ciała. Aby wyglądała on zdrowo, zaleca się rezygnację z długich i gorących kąpieli w wannie i zastąpienie ich kilkuminutowym prysznicem, w czasie którego będzie się polewać piersi na przemian ciepłą i zimną wodą. Takie hartowanie poprawi ich jędrność, krążenie oraz koloryt, a także sprawi, że cellulit będzie mniej widoczny. W czasie prysznicu warto także wykonywać peelingi całego ciała, które złuszczą martwy naskórek. Dzięki nim skóra na piersiach będzie gładsza i lepiej będzie wchłaniać składniki i minerały zawarte w balsamach. Stosując te ostatnie dobrze wybierać kosmetyki o działaniu nawilżających, które dobrze natłuszczą skórę i sprawią, że będzie elastyczna, napięta i jedwabista. W sklepach bez problemu znajdzie się preparaty dedykowane tylko do pielęgnacji biustu. Jeśli po karmieniu wystąpiły rozstępy, do codziennej pielęgnacji warto jest włączyć kremy i żele niwelujące niestatyczne zmiany.
W dbaniu o piersi po karmieniu pomoże również odpowiednia dieta. Do codziennego jadłospisu dobrze jest włączyć warzywa zawierające witaminę E i cynk, orzechy oraz kiełki pszenicy. Należy też pamiętać o nawadnianiu organizmu i regularnym oczyszczaniu go z toksyn.
Piękny i jędrny biust po karmieniu jest możliwy. Wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych zasad i systematycznie go pielęgnować. Nie zaniedbywany, odpowiednio pielęgnowany i odżywiany nie utraci naturalnej elastyczności i jednorodności, a zmiany wywołane przez okres laktacji szybko się cofną.