Koronawirus a ciąża. Czy istnieje zagrożenie dla dziecka?

0
1918

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy koronawirus niesie zagrożenie dla dziecka. Wciąż trwają badania, które mają za zadanie wyjaśnić, jak patogen wpływa na płód i poród. Trzeba pamiętać, że każda infekcja w ciąży niesie ryzyko powikłań. Dlatego przyszła mama powinna szczególnie o siebie dbać.

Jakie są objawy koronawirusa w ciąży?

Koronawirus SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży daje takie same objawy, jak u innych osób. Najczęściej obserwuje się wysoką gorączkę, suchy kaszel, trudności z oddychaniem oraz zmęczenie. Do rzadszych symptomów należą: biegunka, utrata węchu i smaku, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, nudności, wymioty, kichanie i ból gardła. Infekcja, którą wywołuje koronawirus, w większości ma łagodny przebieg (obserwuje się również przypadki bezobjawowe), jednak u części osób może dojść do zapalenia płuc, niewydolności oddechowej lub posocznicy.

Wpływ koronawirusa na dziecko

Badacze starają się ustalić, jaki wpływa ma koronawirus na rozwijające się w macicy dziecko. Na łamach czasopisma naukowego „The Lancet” opublikowano badania z Wuhan (miasta w środkowych Chinach), z których wynika, że wirus nie przenosi się z matki na płód w czasie ciąży. Nie ma także obaw w trakcie karmienia piersią. Do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu płynu owodniowego, krwi pępowinowej, mleka matki i wymazów z gardła noworodków. Natomiast badacze z kliniki uniwersyteckiej Erlangen wysnuli wnioski, że koronawirus może przyczynić się do wystąpienia przedwczesnych skurczy porodowych. Jednakże konieczne są dalsze badania.

Należy jednak pamiętać, że każda infekcja w ciąży, która przebiega z gorączką, może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. Szczególnie w I trymestrze ciąży. Z tego powodu powinny bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących profilaktyki.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem w ciąży?

Zakażenia koronawirusem w ciąży można uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad higieny. Przede wszystkim należy często myć ręce wodą z mydłem. Czynność ta powinna trwać minimum 20 sekund. Zalecane jest także dezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu. Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu powierzchni, unikaniu dotykania rurek autobusowych, klamek oraz ogólnodostępnych przedmiotów. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób oraz zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Opieka okołoporodowa podczas pandemii koronawirusa

Opieka okołoporodowa podczas pandemii koronawirusa uległa zmianie. Przede wszystkim wstrzymane zostały wszystkie odwiedziny oraz porody rodzinne. Kobieta może jednak liczyć na wszelkie wsparcie personelu medycznego. Zmianą jest także to, że ciężarna z koronawirusem powinna zgłosić się na poród do jednego ze szpitali, który został przekształcony w szpital zakaźny. Adres można uzyskać w Internecie lub w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego poród powinien odbyć się przez cesarskie cięcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here