Czy to wyciek wód płodowych?

0
1624

Problemy z kontrolą pęcherza są dość powszechne w czasie ciąży, zwłaszcza pod jej koniec. Możesz się jednak zastanawiać, czy rzeczywiście to tylko popuszczanie moczy, czy jest to sączenie się płynu owodniowego i Twoje dziecko jest już w drodze. Płyn owodniowy — wody płodowe — to płyn otaczający płód w macicy. Pełni szereg funkcji, z których wszystkie dotyczą rozwoju płodu. Płód i płyn pozostają w worku owodniowym, który zwykle pęka, gdy kobieta zaczyna rodzić. Czasami może pęknąć przedwcześnie. Wyciekający płyn owodniowy może wyglądać jak wytrysk ciepłego płynu lub powolny wyciek z pochwy. Zwykle będzie przezroczysty i bezwonny, ale czasami może zawierać ślady krwi lub śluzu.

Jaki jest prawidłowy wskaźnik wód płodowych i czy wody płodowe mogą się sączyć?

Poniżej znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć o sączeniu się wód płodowych w trakcie trwania ciąży, w tym o objawach, na które należy uważać i kiedy należy skontaktować się z lekarzem. Suche dane o wodach płodowych: od mediany 10,3 cm (zakres 8,7-13,7, 5-95 percentyl) — 15 tydzień ciąży — wskaźnik płynu owodniowego wzrasta stopniowo do maksymalnej mediany 14,0 cm (zakres 4,0-18,6) po 30 tygodniach. Wskaźnik następnie stopniowo spada do mediany 9,1 cm (zakres 4,8-14,2) do 40 tygodnia ciąży.

Sączące się wody płodowe — kiedy wezwać lekarza?

Jeśli płyn nie wydaje się moczem lub śluzem z pochwy, najlepiej porozmawiać z lekarzem. Kobiety, u których występują również następujące objawy, również powinny zwrócić się po pomoc lekarską:

  • śmierdząca, brązowa lub zielona wydzielina z pochwy
  • gorączka
  • bóle podbrzusza
  • szybkie tętno
  • zmniejszenie lub brak przyrostu masy ciała

W oczekiwaniu na pomoc lekarską kobieta nie powinna używać tamponów, uprawiać seksu ani robić niczego innego, co mogłoby wprowadzić bakterie do pochwy.

Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

W czasie ciąży i zaraz po porodzie możesz uwalniać dużo płynów. Jeśli jesteś zaniepokojona, pielęgniarka w szpitalu lub położna środowiskowa pomoże Ci ustalić, co się dzieje. Przez większość czasu to tak naprawdę siusiu. Wiem, że można wtedy zadać sobie pytanie: „Jak to możliwe, że zmoczyłam spodnie? Przecież nic nie poczułam!” Niestety, w czasie ciąży może tak być, wyjaśnię Ci dlaczego. Rodzice są często zaniepokojeni, zarówno Ty jako mama, jak i ojciec dziecka, mokrymi niespodziankami w Twoich majtkach, jednak spójrz na to w ten sposób. Przez całą ciążę nosisz dziecko, które stale uciska na Twój pęcherz, pracujesz na etat i jesteś cały czas na nogach, chyba że ganiasz za starszymi pociechami. Każdy w takiej sytuacji popuszczałby w majtki. Do tego, większość z kobiet nawet nie zauważa, że popuściło! A co, gdy to jednak nie mocz? Jak leczyć sączące się wody płodowe? Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?

Objawy sączenia się wód płodowych — jak sprawdzić, czy sączą się wody płodowe?

Głównym objawem, na który należy uważać, jest wyciek lub wytrysk płynu z pochwy. Ty sama możesz stwierdzić, czy to wody płodowe się sączą, czy to mocz, wykonując test węchu:

  • Jeśli nie pachnie jak amoniak, prawdopodobnie jest to płyn owodniowy.
  • Jeśli ma zapach amoniaku, prawdopodobnie jest to mocz.
  • Jeśli ma nieco słodki zapach, prawdopodobnie jest to płyn owodniowy.
  • Jeśli śmierdzi, może to być zakażony płyn owodniowy.

Jeśli to wody płodowe, zauważysz, że więcej płynu wycieka, gdy leżysz, niż gdy stoisz, siedzisz lub chodzisz. Dzieje się tak, ponieważ gdy stoisz, główka dziecka blokuje otwór i zatrzymuje większość płynu owodniowego w środku. Masz wątpliwości co do wycieku płynu? Zadzwoń do swojego lekarza, aby czuć się bezpiecznie.

Wody płodowe mogą się sączyć — jak leczyć sączące się wody płodowe?

Leczenie będzie zależało od przyczyny wycieku, a także wieku, stanu zdrowia i rozwoju płodu. Lekarz może zalecić odpoczynek w łóżku, co oznacza, że ​​kobieta powinna ograniczyć aktywność i odpoczywać przez większą część dnia. Może również doradzić powstrzymanie się od seksu. Wody płodowe mogą sączyć się aż do czasu porodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here