Jak się przygotować na dziecko w domu

0
2340

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to zawsze olbrzymie wydarzenie. Jeśli to nasz pierwszy potomek, często gubimy się w morzu informacji dotyczących przygotowania się na ten piękny czas. Najważniejsze to zaopatrzyć się w: ubrnka, łóżeczko, wanienkę i wózek.

Jak się przygotować na dziecko w domu – pierwsze ubranka dla noworodka

Tuż po narodzinach najbardziej przydadzą się ciuszki – miękkie, niekrępujące ruchów i wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny. Tych w najmniejszych rozmiarach 56 i 62 nie warto kupować zbyt wiele, gdyż dziecko szybko z nich wyrośnie. Zdarza się, że zasypani prezentami dla niemowlaka rodzice w ogóle nie muszą kupować pierwszych ubranek!

By zawsze mieć w zanadrzu czysty zestaw dla malucha, zapoznaj się z listą dla niemowlaka:

  • ok. 4, 5 body lub kaftaników,
  • ok. 4, 5 pajacyków lub śpioszków,
  •  2 sweterki lub ciepłe bluzy,
  •  ciepłe ubranko wierzchnie (w zimie kombinezon) i czapeczkę,
  •  kilka par skarpetek,
  •  rękawiczki-niedrapki – chronią przed uszkodzeniem malutkimi paznokciami delikatnej skóry,
  •  cienkie bawełniane czapeczki.

Wyprawka dla niemowlaka powinna także zawierać becik (rożek), który później możesz wykorzystać jako kołderkę. Pamiętaj, by przed użyciem wszystkie ubranka wyprać w proszku dla niemowląt i dwukrotnie wypłukać.

Łóżeczko wielofunkcyjne z przewijakiem

Łóżeczka wielofunkcyjne są wyposażone w dodatkowe elementy, np. przewijak. Zakup takiego łóżeczka pozwala mamie w komfortowy sposób zmienić pieluchę dziecka i eliminuje konieczność nabywania dodatkowego produktu, czyli przewijaka. Część z produktów jest wyposażona w szuflady, w których można przechowywać wszystkie akcesoria niezbędne do pielęgnacji dziecka. Co więcej, łóżeczka wielofunkcyjne są tak projektowane, by możliwe było szybkie odłączenie łóżeczka od części będącej komodą czy przewijaka.

Inne rodzaje łóżeczek to oczywiście tradycyjne łóżeczka, kołyski, łóżeczka turystyczne i łóżeczka dostawki do łóżka rodziców.

Pierwsza kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka to dla rodziców ważne i często stresujące wydarzenie. Rodzice najczęściej mają obawy czy odpowiednio trzymają malucha, aby nie zrobić mu krzywdy; czy temperatura wody jest odpowiednia i w końcu obawiają się wykonania pielęgnacji po kąpieli.

Jaką wanienkę kupić dla maluszka?

  • Wanienka z termometrem. Pozwala odczytać temperaturę wody. Niektóre mają dodatkowo wbudowane pojemniki z pompką, do których można przelać płyn do kąpieli czy szampon – dzięki temu zawsze będą pod ręką.
  • Wanienka z podpórkami. Można ustawić ją na wannie rodziców. W zależności od modelu, wanienka może być zwykła bądź z wbudowanym termometrem czy leżaczkiem. Przed zakupem warto zmierzyć swoją wannę – to pozwoli wam sprawdzić, czy taka wanienka bez problemu da się na niej ustawić.
  • Wanienka na metalowym ażurowym stelażu. By wykąpać malca, nie trzeba się schylać ani kucać. Stelaże można kupić w komplecie z wanną bądź osobno – warto jednak wiedzieć, że większość stelaży pasuje tylko do wanienek tej samej firmy.
  • Wanienka nadmuchiwana. Rozwiązanie praktyczne w bardzo małych mieszkaniach oraz podczas wakacyjnych wyjazdów. Niektóre wanny tego typu mają wmontowaną podkładkę, która zastępuje leżaczek i ułatwia kąpanie noworodka
  • Wanienka z hamakiem. Ma dopięty leżak z materiału, który można mocować w różnych pozycjach, w zależności od wieku dziecka (noworodka układa się w pozycji leżącej, niemowlaka – w półsiedzącej).
  • Wanienka z odpływem. Ma plastikowy albo gumowy korek w dnie, co ułatwia opróżnienie wanny z wody po kąpieli.
  • Komoda kąpielowa. To mebel, na którego szczycie zamontowano wanienkę. Niektóre modele wyglądają jak zwykła komoda, inne przypominają regał z trzema poziomami (wanienka znajduje się na samej górze). Na dolnych poziomach można przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria. Wanienka tego typu zwykle jest wyposażona w rurkę do odprowadzania wody. W niektórych modelach dodatkowo nad wanienką znajduje się jeszcze przewijak, który podczas kąpieli można odsunąć na bok (jest przyczepiony do stelaża za pomocą zawiasów).
  • Materacyk kąpielowy. Wykonany z miękkiego materiału, który unosi się na wodzie. Malca (ważącego nie więcej niż 8 kg) układa się na nim w wannie. Dziecko jest częściowo zanurzone w wodzie i łatwo można je umyć.
  • Leżaczek. Służy do tego, by ułożyć na nim dziecko leżące w wanience. Do wyboru są leżaczki z materiału (rozpiętego na metalowym stelażu) oraz plastikowe.
  • Mata albo gąbka antypoślizgowa. To rozwiązanie dla rodziców, którym nie odpowiada leżaczek i wolą ułożyć sobie malca na przedramieniu. Dzięki macie albo gąbce po dnie wanny nie ślizgają się ani nóżki dziecka, ani przedramię rodzica.
  • Rondo kąpielowe. Przypomina kapelusz; ułatwia mycie główki, bo dzięki niemu woda nie leci dziecku do oczu ani uszu.

Pierwszy wózek dla noworodka – gondola

Gondola wpięta w wózek nazywana jest wózkiem głębokim. Ten rodzaj wózka dziecięcego przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna siadać.

Przy wyborze tego wózka najważniejsze są jego wymiary: szerokość, aby dziecku było wygodnie nawet w grubym ubraniu oraz wysokość, aby nie wypadło w czasie, kiedy zaczyna samodzielnie siadać. Budka powinna być szeroka i regulowana, żeby jak najlepiej chronić dziecko przed wiatrem, opadami i słońcem.

Dobrze, jeśli obicie budki  pokryte jest warstwą filtra UV. Regulacja budki powinna być cicha, aby nie obudzić dziecka. Możliwość regulacji oparcia, przyda się, kiedy dziecko ma kilka miesięcy, zaczyna siadać i chciałoby podziwiać świat podczas spaceru. Niektóre wózki posiadają także wygodny materacyk, dzięki czemu dziecku jest wygodnie.

Warto także zwrócić uwagę na takie elementy jak to z jakiego materiału zbudowane jest dno gondoli, czy posiada system wentylacji (zapewniający przepływ powietrza), czy gondola posiada okienka i siatki wentylacyjne, czy obicie można zdjąć i wyprać oraz czy jest ono wodoodporne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here