Pielęgnacja noworodka. Zadbaj o wrażliwą skórę

0
1285

Skóra niemowlęca różni się od skóry dorosłej pod względem składu, wyglądu i funkcji. Dlatego pielęgnacja skóry naszych małych skarbów musi uwzględniać te różnice.

Skóra dziecka ma taką samą liczbę warstw jak skóra dorosła, ale każda warstwa jest znacznie cieńsza. W rezultacie naskórek dziecka jest znacznie drobniejszy, mniej wytrzymały i bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju naprężenia.

Ponadto skład komórkowy warstwy zewnętrznej, znany również jako warstwa rogowa, jest mniej gęsty niż u dorosłych, podczas gdy gruczoły potowe i łojowe są mniej aktywne.

Najlepszym sposobem dbania o wrażliwą skórę jest stosowanie produktów stworzonych specjalnie dla skóry dziecka.

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa

Z tych wszystkich powodów skóra dziecka jest szczególnie podatna na kontakt z cząstkami chemicznymi, fizycznymi i drobnoustrojami. Oznacza to, że niemowlęta nie mogą uchronić się przed codziennymi zagrożeniami dla zdrowej skóry, z którymi mamy do czynienia. Jakie są te zagrożenia? Bakterie, roztocza i promienie UV – by wymienić tylko kilka.

Wrażliwa skóra noworodka

Wrażliwa skóra rozwija się, gdy naturalna bariera skóry ulega uszkodzeniu, umożliwiając ucieczkę wilgoci ze skóry. Gdy wilgoć ucieka, skóra staje się sucha, co pozostawia ją podatną na podrażnienia. Te czynniki drażniące rozpalają skórę, co może powodować jej delikatność i swędzenie.

Co powoduje wrażliwość skóry?

Czynniki środowiskowe, takie jak zmiany sezonowe, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, zbyt duże mycie i niewystarczające suszenie, mogą wysuszyć skórę, czyniąc ją bardziej delikatną i podatną na swędzenie. Silnie perfumowane mydło, proszki do prania i niektóre chusteczki na bazie alkoholu mogą również powodować problemy.

Melanina: ochrona przed promieniowaniem UV

Promienie ultrafioletowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ niemowlęta mają zwykle jaśniejszą skórę, co wynika z mniejszej produkcji melanocytów. Melanocyty to komórki wydzielające melaninę, które nadają skórze ciemniejszy koloryt. Melanina działa jako osłona ochronna przed UVA i UVB.

Wskazówki pielęgnacyjne – zadbaj o wrażliwą skórę swojego dziecka

 1. Użyj łagodnego mydła. Nie ma sensu próbować różnych produktów tylko dlatego, że przyciągają uwagę. Aby skóra dziecka była idealnie czysta, wystarczy kilka podstawowych rzeczy. Najważniejsze jest, aby nie używać produktu, który może podrażniać skórę dziecka. Kremowe mydło lub żel pod prysznic wraz z łagodnym szamponem są właśnie tym, czego potrzebujesz.
 2. Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj. Niemowlęca skóra łatwo wysycha, zarówno w ciepłe letnie dni, jak i w chłodne zimowe dni oraz w ogrzewanych domach. Skóra Twojego dziecka jest cieńsza niż kartka papieru i traci wilgoć znacznie szybciej niż twoja. Używanie łagodnego mydła dla niemowląt i balsamu dla dziecka jest ważne, ale spróbuj użyć tych, które również uzupełnią wilgoć w skórze. Codziennie nakładaj krem ​​nawilżający na wrażliwą skórę.
 3. Skóra dziecka ma również wyższe pH niż u osoby dorosłej, dzięki czemu jest jeszcze bardziej delikatna. Wybierz mydło dla dziecka o neutralnym pH
 4. Unikaj długich kąpieli i zbyt gorącej wody. Długotrwałe moczenie w gorącej wodzie usuwa lipidy ze skóry.
 5. Deliktne poklepywanie jest łagodniejsze dla delikatnej skóry Twojego dziecka, więc staraj się nie pocierać ich po kąpieli
 6. Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, gdy tylko dziecko zostanie wystawione na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. Jak wspomniano powyżej, skóra niemowląt jest szczególnie podatna na promienie UV. Kapelusz i krem ​​do opalania są koniecznością.
 7. Ubieraj swoje dziecko w naturalne tkaniny, takie jak bawełna i len, które pozwolą skórze łatwiej oddychać.
 8. Wybierz pościel wykonaną z naturalnych tkanin, ponieważ Twoje dziecko będzie miało kontakt z tkaniną przez długi czas w nocy.
 9. Regularnie pierz pościel, aby pozbyć się kurzu, pyłów, brudu i roztoczy
 10. Szukaj produktów do prania, które zostały specjalnie zaprojektowane do stosowania w ubraniach dla niemowląt.
 11. Warto również masować główkę̨ dziecka szczoteczką dla niemowląt, aby zapobiec powstawaniu ciemieniuchy, oczyścić pory skóry głowy i pobudzić krążenie. Nie ma potrzeby stosować profilaktycznie specjalnych środków antyseptycznych przeznaczonych do pielęgnacji podrażnionej skóry.
 12. Unikaj stosowania produktów antybakteryjnych. Wysuszają delikatną skórę dziecka. Również regularne stosowanie antybakteryjnych produktów gospodarstwa domowego może w rzeczywistości zwiększyć prawdopodobieństwo, że zarazki, które mają zabić, staną się w końcu bardziej odporne na te produkty i trudniejsze do zabicia.
 13. Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę pieluszkową , pamiętaj, aby zmieniać pieluchę dziecka co trzy do czterech godzin i natychmiast po wypróżnieniu . Chusteczki mogą być drażniące dla skóry, więc używaj bezzapachowych chusteczek lub miękkiej szmatki z wodą, aż wysypka się zagoi. Pozostaw pupę dziecka do wyschnięcia. Krem lub maść z tlenkiem cynku może pomóc chronić podrażnioną skórę
 14. Nie przegrzewaj malucha, ubierając go zbyt grubo lub poprzez zbyt wysoką temperaturę̨ w domu. Systematycznie stosuj odpowiedni krem ochronny – skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na mocno drażniące działanie kału i moczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here