Segregacja śmieci – podstawowe zasady

0
656

Wiesz, jak sortować śmieci? Żadne rodzaje odpadów nie sprawiają Ci kłopotu i zawsze umieszczasz je w odpowiednich pojemnikach? Zadbaj o środowisko i poznaj najważniejsze zasady dotyczące segregacji śmieci!

Czym jest segregacja śmieci?

Każdy z nas produkuje odpady, a segregacja śmieci to jedna z najlepszych metod ich utylizacji i przetworzenia. Segregacja odpadów komunalnych, czyli tych, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych, to sortowanie śmieci i zbieranie ich do odpowiednich worków lub pojemników, które następnie są odbierane przez uprawnione do tego celu służby.

Kolory poszczególnych kontenerów pozwalają na kumulowanie odpadów pod względem materiału ich wykonania. Poszczególne worki lub pojemniki mają więc następujące barwy:

  • kolor niebieski – tu wyrzucamy papier i makulaturę,
  • kolor żółty – metale i tworzywa sztuczne typu PET,
  • kolor biały – szkło białe,
  • kolor zielony – szkło kolorowe,
  • kolor brązowy – odpady biodegradowalne,
  • kolor czerwony – odpady niebezpieczne i medyczne,
  • kolor czarny – odpady zmieszane, czyli większość, która nie została zakwalifikowana w poprzednich grupach.

Jak segregować śmieci? Najważniejsze zasady

Segregacja u źródła jest najskuteczniejszą metodą ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji i pozwala na duży odzysk surowców nadających się do powtórnego użytku. Przetworzenie odpadów i ich wykorzystanie do produkcji nowych materiałów to recykling.

Aby segregacja śmieci przebiegała prawidłowo i była możliwie najwydajniejsza, trzeba przestrzegać kilku istotnych zasad i wytycznych. Najważniejszą jest oczywiście prawidłowe sortowanie odpadów poprzez umieszczanie ich we właściwych pojemnikach. Informacje o tym, jak segregować śmieci, bez trudu znajdziesz na wielu witrynach internetowych, w tym także na stronach np. urzędów dzielnicy, gminy czy miasta.

Warto jednak pamiętać o nadzwyczaj ważnych wskazówkach dotyczących odpadów, które trudno przypisać do którejkolwiek z grup. Świetnym przykładem jest sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zużyty telewizor, pralkę, komórkę czy monitor należy zutylizować w profesjonalnych stacjach demontażu, nie można ich zatem umieszczać w kontenerach na śmieci zmieszane. Najlepszą drogą jest przewóz elektrośmieci do PSZOK.

Każdy co jakiś czas wymienia w domu meble lub inne gabaryty. Tego typu odpadów, których wielkość jest ponadnormatywna lub mają nieregularny kształt, także nie można umieszczać razem z odpadami zmieszanymi – gabaryty również trzeba zawieźć do PSZOK.

Często wiele problemów sprawia wyrzucanie zużytych baterii. Takie odpady są dość częste w każdym gospodarstwie domowym, z uwagi na duże nagromadzenie małych urządzeń czy zabawek. Pamiętaj jednak, że baterii w żadnym wypadku nie można wrzucać do kosza na śmieci; zamiast tego zawozi się je do punktów przyjmujących zużyte baterie, jak np. sklepy RTV i AGD, markety czy szkoły. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, gdzie umieścić jakikolwiek z odpadów, koniecznie poszukaj odpowiedzi na swoje pytanie w rzetelnym źródle – w ten sposób zadbasz o środowisko oraz skuteczną segregację śmieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here