Emerytura – czy warto na nią czekać?

0
1445

Emerytury są w naszym kraju dość niskie. Trzeba też przyznać, że nie mamy kompletnej gwarancji czy po pierwsze takiej emerytury dożyjemy, a po drugie czy sytuacja w państwie nie zmieni się na tyle, że tej emerytury nie otrzymamy. No właśnie, czy zatem warto odkładać na emeryturę w postaci składek i czekać na nią?

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-obliczyc-emeryture-netto/

 

Emerytura netto VS brutto

Emerytura brutto to ogół kwoty, którą odkładamy na czas, gdy już nie będziemy pracować. Natomiast emerytura netto to właściwa kwota, jaką rzeczywiście otrzymamy. Tradycyjny wzór, który pozwala obliczyć, jaka będzie wysokość tej właściwej emerytury (netto) jest dość skomplikowany i trudno z niego wywnioskować właśnie tę ostateczną wysokość emerytury. Wzór wskazuje, że emeryturę netto wylicza się w odniesieniu do obliczenia kosztów niezbędnych do dalszego utrzymania się na średnim poziomie życia. W celu wyliczenia tej kwoty korzysta się ze zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które znajdują się na koncie ZUS i były latami odprowadzane na potrzeby właśnie emerytury. Dodatkowym wyznacznikiem do przeprowadzenia obliczeń jest konto OFE (jeśli jesteś jego członkiem) znajdujące się na subkoncie ZUS.

Czy warto odkładać na emeryturę?

Na emeryturę zdecydowanie warto odkładać i przygotować się na czas, gdy nie będziemy w stanie pracować i czynnie zarabiać pieniędzy. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy chcemy w taki sposób odkładać na starsze lata, jak prezentuje państwo. Oczywiście można korzystać z tego sposobu, ale czy rzeczywiście będziemy zadowoleni ze starości, korzystając jedynie z wypłaty od państwa, która nie ukrywajmy jest bardzo przeciętna. Warto zastanowić się nad takim rozwojem biznesu i gospodarowaniem finansami, żeby móc swobodnie żyć na bieżąco, ale też mieć możliwość odłożyć finanse na późniejsze lata. Takie gospodarowanie budżetem zdecydowanie zapewni więcej spokoju i pozwoli swobodnie utrzymać się w późniejszych latach. Warto zauważyć, że takie myślenie o emeryturze posiada coraz więcej osób. Z kolei coraz mniej wybiera opcję pracy do późnych lat, aby później odpierać niewielkie wynagrodzenie z tytułu emerytury.

Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/po-czym-poznac-ze-ona-cie-zdradza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here