Badanie MRI – na czym polega?

0
1538

Badanie MIR to inaczej badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. Ta metoda diagnostyki pozwala na uzyskanie przekrojowego obrazy narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. MIR umożliwia wykrycie wielu urazów i chorób w tym także nowotworów we wczesnym stadium rozwoju. Zobacz, jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego oraz jak przygotować się i jak przebiega MIR.

Badanie MIR jest tym bezpiecznym i zupełnie bezbolesnym dla człowieka. W trakcie jego przeprowadzania nie jest wytwarzane szkodliwe dla zdrowia promieniowania, a jedynie wykorzystywane są magnetyczne właściwości atomów, które i tak wchodzą w skład ludzkiego ciała.

Na czym polega MIR?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, które wchodzą w skład ludzkiego ciała. Aby badanie MIR mogło zostać przeprowadzone, konieczne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, który będzie zmieniał dane na obrazy. W czasie przeprowadzania rezonansu magnetycznego wykorzystuje się wiele typów magnesów, wytwarzających różne natężenie pola. Im mocniejszy jest magnes, tym lepszy wyniki badania diagnostycznego się otrzymuje. Dobrej jakości sprzętem można wykonywać takie testy jak: badania czynnościowe, badania naczyniowe czy spektroskopie.

Aby poznanie wyników MIR było możliwe, a one nie odbiegały od rzeczywistości, aparatura musi być odizolowana od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Stąd też aparat MIR zawsze umieszczany jest w tzw. klatce Faradaya. Aparat do MIR  może przyjmować dwie formy. Pierwsza to otwarta, czyli taka posiadająca dostęp do pacjenta aż z trzech stron, drugą formą jest forma zamknięta – w tym przypadku pacjenta na czas badania umieszcza się w tunelu magnesu.

Rezonans magnetyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Badanie MIR jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla człowieka. Jego przeprowadzenie  nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje i nie zaburza procesu leczenia farmakologicznego. Po zakończeniu badania nie czujemy się słabi, ociężali i zamroczenie – bez problemu możemy wrócić do wykonywanych obowiązków, a nawet prowadzić samochód. Wszystkie dotychczas przeprowadzone testy wskazują, że badanie MIR nie wywołuje u pacjenta żadnych efektów ubocznych. Rekomendowane jest jednak poinformowanie lekarza przed badaniem o zażywanych lekach. Wskazane jest również odpowiednie przygotowanie się do badania. Dzięki temu obraz nie będzie zaburzony, a wyniki będą mogły być dobrze odczytane.

Jak przygotować się do badania MIR?

Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnych, długotrwałych i trudnych przygotowań. Rekomenduje się jednak, aby idąc na badanie nie wykonywać makijażu kosmetykami kolorowymi, nie używać lakieru do włosów, nie zakładać  biżuterii i innych metalowych elementów. Z racji tego, że badanie odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze ok. 26 stopni Celsjusza dobrze set się ubrać lekko, aby się nie zgrzać. W przypadku posiadania metalowych implantów w ciele, których nie da się wyjąć, należy o nich poinformować lekarza przeprowadzającego test.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie MIR pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu układu mięśniowego i szkieletowego ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Rezonans magnetyczny jest również stosowany do diagnozy nowotworów i procesów zapalnych, przy chorobach mięśnia i jamy serca oraz naczyń krwionośnych. Ponadto umożliwia wykrycie elektów niewidocznych w badaniu RT np. szpiku kostnego.

Lekarz może skierować na rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia chorób:

» ze strony ośrodkowego układu nerwowego:

  • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
  • choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
  • nowotwory mózgu trudne do oceny w innych badaniach
  • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu itp.)
  • guzy kanału kręgowego (rdzenia kręgowego)
  • ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
  • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
  • zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu;

» ze strony tkanek miękkich:

  • guzy tkanek miękkich (zapalne, nowotworowe)
  • urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł);

» ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy:

  • guzy serca
  • choroby dużych naczyń
  • guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
  • nowotwory narządów rodnych u kobiet
  • nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn.

Badanie MIR: na czym polega?

Pierwszym krokiem badania MIR jest ułożenie pacjenta na wysuwanym stale w centrum skanera rezonansu magnetycznego. Osoba badana powinna zająć wygodną pozycją, ponieważ podczas całego testu będzie musiała leżeć nieruchomo. Poruszenie się doprowadzi do zniekształcenia obrazu. W przypadku, gdy pacjent nie może pozostać w pozycji nieruchomej, lekarz może podjąć decyzje o podaniu leków upajających lub zastosować znieczulenie ogólnego. Dla komfortu pacjenta wewnątrz tunelu zainstalowane jest oświetlenie oraz wentylacja, nie ma się co więc obawiać ciemności czy duchoty.  Pacjent przez cały czas ma również kontakt z personelem medycznym poprzez mikrofon i kamerę telewizyjną. Jedna sekwencja badania trwa od 3 do 10 minut – w tym czasie słyszy się pukający dźwięk, który ma natężenie wirującej pralki. W przypadku, gdy wiemy, że taki hałas nam przeszkadza, można poprosić o założenie słuchawek. Może się zdarzyć, że lekarz do oceny sytuacji będzie potrzebował kilka obrazu, wtedy wykonywane jest kilka sekwencji badania MIR. Stół z pacjentem przesuwa się wtedy automatycznie, a badany pozostaje bez ruchu.  W niektórych przypadkach może też dojść do wstrzyknięcia specjalnego środka kontrastującego, który ma poprawić jakość obrazu. Kontrasty MIR są bezpieczne, nie wchodzą w interakcje z lekami i po czasie są w całości wydalane z organizmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here