Trychologia – jakie są najczęstsze przyczyny problemów z włosami i jak można je leczyć?

0
206

Trychologia to dziedzina zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką problemów dotyczących kondycji włosów i zdrowia skóry głowy. Objawy i schorzenia, które ich dotyczą mogą wynikać z różnych, często złożonych przyczyn. Jakie są najczęstsze powody pogorszenia kondycji włosów? Gdzie szukać wsparcia?

Z jakim problemem udać się do trychologa?

Wśród najczęstszych problemów związanych ze zdrowiem włosów i skóry głowy wymienia się przede wszystkim nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie. Jeśli obserwujemy u siebie wzmożoną utratę pasm, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą celem ustalenia przyczyn oraz doboru skutecznych metod leczenia. Do powszechnych problemów trychologicznych zalicza się także łupież oraz łojotok. Czasami pacjenci zmagają się także z przesuszeniem i podrażnieniem skóry głowy. Wśród chorób, z jakimi zgłaszają się osoby do gabinetu trychologicznego, warto wymienić przede wszystkim grzybicę oraz łuszczycę. Wizyta u trychologa zalecana jest także pacjentom, którzy odczuwają świąd skóry głowy.

Problemy te mogą wynikać z różnych przyczyn, wśród których najczęściej wymienia się:

  • nieprawidłowo dobrane kosmetyki do rodzaju skóry głowy i typu włosów,
  • niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne,
  • przeciążenie środkami do stylizacji,
  • zbyt częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki bez termoochrony,
  • brak odpowiedniej higieny,
  • dieta uboga w składniki odżywcze i witaminy,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • ekspozycję na promieniowanie UV.

Diagnostyka najczęstszych problemów trychologicznych

W gabinecie trycholog przeprowadzi wnikliwy wywiad z pacjentem, a na podstawie uzyskanych odpowiedzi będzie mógł zdecydować, jakie kroki należy podjąć. Specjalista dysponuje narzędziami, które ułatwiają mu proces diagnostyczny. Jednym z podstawowych badań, jakie może przeprowadzić trycholog w gabinecie jest trichogram. Co to jest? W celu wykonania badania konieczne jest pobranie próbek cebulek włosowych, które następnie oglądane są pod mikroskopem. Pozwala dokładnie określić, czy cykl wzrostu włosa przebiega prawidłowo. Badanie włosów trichogram wykorzystywany jest m.in. w celu ustalenia przyczyn łysienia. Zastanawiasz się, gdzie możesz poddać się takiemu badaniu? Trichogram – Instytut Cosmedic – Bydgoszcz to miejsce, w którym znajdziesz kompleksowe wsparcie w zakresie diagnostyki schorzeń skóry głowy i włosów. Innym badaniem przeprowadzanym w profesjonalnych gabinetach trychologicznych jest trichoskopia. Jest to nowoczesna metoda obrazowania cebulek włosów i skóry głowy. Umożliwia oglądanie struktur w dużym powiększeniu i stosowana jest jako jedna z podstawowych metod diagnostycznych.

Trycholog jest specjalistą posiadającym wiedzę z wielu dziedzin pokrewnych, tj. endokrynologia, dietetyka, a nawet psychologia. Dlatego jeśli pojawią się ku temu podstawy, zleci dodatkowe badania (np. morfologię krwi), które pozwolą mu szerzej ocenić stan zdrowia pacjenta i ustalić przyczyny pogorszenia kondycji włosów lub stanu zdrowia skóry skóry głowy.

Jak leczyć najczęstsze problemy skóry głowy i włosów?

Istnieje wiele skutecznych metod leczenia problemów trychologicznych, tj. wypadanie włosów, łojotok, czy grzybica. Czasami wystarczająca okazuje się zmiana nawyków pielęgnacyjnych lub urozmaicenie diety. Trycholog może zaproponować także profesjonalne zabiegi trychologiczne. Może to być mezoterapia igłowa, peeling kawitacyjny skóry głowy, czy karboksyterapia medyczna. Jeśli pojawiają się ku temu wskazania, konieczne może okazać się wdrożenie farmakoterapii. W procesie leczenia istotną rolę odgrywa chęć współpracy ze strony pacjenta. Zastanawiasz się, gdzie szukać zaufanego specjalisty? Instytut Cosmedic w Bydgoszczy – tutaj znajdziesz specjalistów, którzy posiadają szeroką i aktualną wiedzę z zakresu trychologii i pokrewnych dziedzin. Trycholog – Instytut Cosmedic – warto umówić się na wizytę niezależnie od tego, z jakim problemem trychologicznym się zmagasz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here