Wybierasz się pierwszy raz do laryngologa i nie wiesz czego możesz się spodziewać? Masz problemy z gardłem, nosem, uszami lub zatokami, ale boisz się że badanie będzie nieprzyjemne? Przeczytaj jak wygląda wizyta u laryngologa i bądź spokojniejszy.
Oczekiwanie na wizytę
W ramach NFZ potrzebować będziesz skierowania. W tym celu udaj się do swojej przychodni. Dopiero po jego otrzymaniu możesz zarejestrować się u laryngologa. Czasami zdarza się, że ten specjalista przyjmuje w ramach tej samej placówki, co twój lekarz rodzinny. Wtedy miejsce oraz wszelkie procedury masz już oswojone. W zależności od przychodni na termin wizyty u laryngologa czeka się od paru dni do kilku tygodni.
W szczególnie pilnych lub skomplikowanych zdrowotnie przypadkach alternatywą jest wizyta w gabinecie prywatnym. Koszt takiej konsultacji z badaniem wynosi zazwyczaj od 150 do 300 zł w zależności od województwa oraz doświadczenia lekarza.
Pamiętaj, w pierwszej kolejności wybierz się do lekarza rodzinnego, gdyż być może to on będzie w stanie rozwiązać twoje problemy i obiektywnie ocenić czy wizyta w gabinecie laryngologicznym jest rzeczywiście niezbędna.
Przygotowanie do wizyty
Zabierz ze sobą wyniki aktualnych badań, które mogą mieć wpływ na zaistniałe problemy laryngologiczne. Ułóż sobie w głowie lub w razie potrzeby na kartce, krótki opis dolegliwości i problemów zdrowotnych z którymi przychodzisz. Zastanów się nad potencjalnymi pytaniami do lekarza.
W zależności od konkretnego problemu zdrowotnego laryngolog może chcieć zbadać twoje uszy, nos czy gardło, dlatego pamiętaj aby zadbać o higienę tych miejsc. Dzięki czemu, będziesz czuć się zdecydowanie bardziej komfortowo.
Przebieg badania
Jak w przypadku niemal każdej specjalizacji lekarskiej, wszystko zaczyna się od wywiadu. Lekarz zada kilka pytań, które niezbędne będą do dalszych działań i mają bardzo duży wpływ na diagnozę. Staraj się krótko, ale wyczerpująco i przede wszystkim szczerze odpowiadać na zadane pytania.
Następnie zostaniesz zaproszony na tzw. fotel laryngologiczny, gdzie odbywać będą się już typowe badania diagnostyczne.
Mogą się one odbywać z użyciem narzędzi, które dobrze znasz, ale też z takimi, które są charakterystyczne typowo dla pracy laryngologa, a dla pacjenta stanowią pewną nowość.
Najpopularniejsze z nich to badania gardła z użyciem szpatułki laryngologicznej oraz badanie otoskopowe, w którym laryngolog używa wziernik uszny.
Trochę mniej popularne to badanie nosa z użyciem wziernika nosowego czy badania krtani poprzez laryngoskop.
Niezależnie od typu oraz narzędzia badania bądź spokojny. Badanie nosa czy zakamarków gardło nie należy do szczególnie przyjemnych, ale z pewnością nie jest też bolesne. W razie obaw na każdym etapie możesz zapytać lekarza i podzielić się swoim niepokojem.
Po zakończonych badaniach fizykalnych, lekarz zapisze swoje obserwacje, a następnie poinformuje o swojej diagnozie i zaproponuje dalsze kroki.
Mogą one obejmować farmakoterapię (np. lekarstwa), zalecenia dotyczące zmiany stylu życia (np. unikanie palenia), zalecenia dotyczące dalszych badań lub skierowania na konkretny zabieg (np. usunięcie migdałów).
W przypadku NFZ kolejne wizyty u laryngologa traktowane będą jako kontynuacja leczenia i ponowne skierowanie nie będzie już potrzebne.