Badania dla kobiet – które z nich należy wykonywać systematycznie?

0
798

Badania profilaktyczne kojarzą się nam przede wszystkim z podstawowymi badaniami krwi, jak chociażby morfologia, oraz ogólnym badaniem moczu. Te z pewnością warto regularnie wykonywać, jednak okazuje się, że nie stanowią one pełnego wachlarza profilaktycznego. Dla zdrowia kobiety istotne znaczenie będzie miał szereg innych badań, o których niestety często zapominamy. Lub po prostu nie jesteśmy świadome ich potencjału diagnostycznego. Jakim więc badaniom warto systematycznie się poddawać? Przygotowaliśmy listę podpowiedzi w tym zakresie.

Jakie badania wykonać w gabinecie ginekologicznym?

Każda kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w roku. O ile oczywiście nie ma żadnych niepokojących objawów, czy dolegliwości, których nie należy lekceważyć, lecz z którymi należy się zgłosić do lekarza specjalisty niezwłocznie. Już na etapie zapisywania się na wizytę, możemy wspomnieć o tym, co nas do niej skłoniło lub zadać nurtujące nas pytania. Wygodnym rozwiązaniem są formularze kontaktowe, jakie udostępniają swoim pacjentkom dobre gabinety oraz kliniki. Przykładem może być tutaj formularz na https://ginvita.pl/kontakt/, który bardzo ułatwia kontakt i pozwala uzyskać potrzebne nam informacje.

Rutynowe badania pozwalają wykluczyć, lub wcześnie wykryć choroby ginekologiczne, których częstotliwość występowania jest niestety wciąż wysoka. Pamiętaj, że wiele chorób zdiagnozowanych we wczesnym stadium rozwoju można w pełni wyleczyć, zatrzymać lub ograniczyć ich wpływ na organizm. Poza badaniem na fotelu ginekologicznym konieczne będzie USG ginekologiczne oraz cytologia, pozwalająca wykryć ewentualne nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy.

Przygotowując się do badań z pewnością warto upewnić się, z jakim kosztem związana będzie wizyta, najprościej sprawdzając cennik usług medycznych na stronach renomowanych klinik, np. ginvita.pl. W przypadku wielu badań rekomenduje się bowiem “wziąć sprawy w swoje ręce” i wykonywać je prywatnie. Ogólne zalecenia specjalistów mówią jednak o regularnych, corocznych badaniach.

Tarczyca- badania USG gruczołu

Choroby i dysfunkcje tarczycy dotykają coraz więcej osób i w coraz młodszym wieku. Dodatkowo okazuje się, że kobiety chorują tutaj częściej niż mężczyźni. Nawet dziewięć razy częściej wykrywa się problemy z tarczycą właśnie u płci pięknej. Specjaliści rekomendują w związku z tym regularne monitorowanie hormonów tarczycy oraz wykonywanie badania USG gruczołu – przynajmniej raz na 3 lata, o ile nie mamy żadnych niepokojących objawów.

Wskazaniem do wykonania USG tarczycy będą m.in. podejrzenie występowania niedoczynności lub nadczynności gruczołu, choroby tarczycy występujące w rodzinie, czy podejrzenie stanów zapalnych tarczycy, jak Hashimoto, bądź choroba Gravesa-Basedowa.

Jama brzuszna- dlaczego warto wykonywać badania USG?

USG jamy brzusznej powinno być wykonywane przynajmniej raz na 2 lata. Badanie to pozwala określić stan wielu narządów, w tym m.in. wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, czy nerek. Warto pamiętać, że wiele chorób w zakresie wymienionych narządów może nie dawać w początkowej fazie żadnych objawów i tylko regularne badania mogą wskazać tutaj ewentualne nieprawidłowości. Dla przykładu można podać niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Chorobę tę możemy zdiagnozować m.in. w badaniu USG (cechami choroby będzie tutaj wzmożona echogeniczność miąższu wątroby, słaba widoczność naczyń wątrobowych, czy też występowanie ognisk niestłuszczonego miąższu).

Nawet jeśli nie mamy objawów sugerujących chorobę lub nieprawidłowe funkcjonowanie narządów w obrębie jamy brzusznej, z pewnością warto poddać się badaniu USG w tym zakresie. Wspomniane niealkoholowe stłuszczenie wątroby ma związek m.in. z insulinoopornością. Już występowanie tego typu zaburzenia metabolicznego powinno nas skłonić do dołączenia USG do listy badań profilaktycznych.

Badanie krwi a kobiece zdrowie

Na koniec wracamy do badań krwi. Tutaj z pewnością warto dodać do standardowego kanonu badań m.in. żelazo i ferrytynę, która jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie. Określenie wymienionych parametrów będzie miało znaczenie w diagnozie ewentualnej anemii, która u kobiet występuje szczególnie często.

Wśród badań profilaktycznych nie powinno zabraknąć także badania poziomu TSH, które pozwala na rozpoznanie chorób tarczycy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here