Czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna?

0
298

Fizjoterapia jest stosunkowo młodą, dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Odpowiednie ćwiczenia, masaże oraz inne zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają uporać się z wieloma problemami zdrowotnymi inaczej niż poprzez interwencję chirurgiczną czy nieskuteczne leczenie objawowe. W asortymencie gabinetów fizjoterapeutycznych coraz częściej możemy natrafić na termin fizjoterapia uroginekologiczna. Co kryje się pod tą nazwą? Kiedy warto zwrócić się do fizjoterapeuty ze specjalnością uroginekologiczną?

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Jeśli chodzi o kobiece genitalia oraz układ rozrodczy, wciąż są one jednymi z najgorzej poznanych układów ciała człowieka, pomimo istotnej roli, jaką sprawują. Wraz z wzrostem zainteresowania dobrostanem fizycznym i psychicznym kobiet, wyodrębniła się nowa specjalizacja – fizjoterapia uroginekologiczna, zajmująca się problemami związanymi z układem moczowo-płciowym u kobiet. Jednym z najważniejszych zagadnień, jakie musi opanować fizjoterapeuta, który chce pracować z pacjentami uroginekologicznymi, jest praca z mięśniami dna miednicy. Popularnie nazywane mięśniami Kegla, mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, podtrzymywaniu narządów znajdujących się w jamie brzusznej, a ich kondycja istotnie wpływa na funkcjonowanie układu moczowego i rozrodczego.

Na kursie przygotowującym do rozpoczęcia pracy z pacjentami uroginekologicznymi, fizjoterapeuta powinien nauczyć się nie tylko tego, w jaki sposób pracować z mięśniami dna miednicy, ale również odpowiedniego podejścia do tematu. Wiele osób z problemami uroginekologicznymi wstydzi się o nich mówić, podczas gdy proste ćwiczenia mogą bardzo podnieść komfort życia przy takich dolegliwościach, jak nietrzymanie moczu. Dlatego fizjoterapeuta ze specjalnością uroginekologiczną powinien wyróżniać się szczególnie otwartą postawą i wrażliwością na reakcje pacjentów. Warto pamiętać, że fizjoterapia to nie tylko leczenie zaburzeń, ale również profilaktyka – fizjoterapeuta uroginekologiczny może nie tylko przyjmować pacjentów, ale również prowadzić zajęcia z treningu dna miednicy.

Więcej informacji na temat treningu mięśni dna miednicy znajdziesz na stronie https://bebotrening.pl/kursy/tematyka/

W czym mogą pomóc sesje fizjoterapii uroginekologicznej?

Praca z mięśniami dna miednicy może pomóc kobietom z obniżeniem narządów, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem gazów i stolca, pęcherzem nadreaktywnym oraz w rekonwalescencji po zabiegach ginekologicznych i urologicznych. Fizjoterapeuta uroginekologiczny powinien również posiadać wiedzę umożliwiającą mu przygotowanie pacjentki w ciąży do porodu oraz pracę z dolegliwościami, które mogą wystąpić po porodzie – rozstępem mięśni prostych brzucha czy kłopotliwymi bliznami po cesarskim cięciu lub nacinaniu krocza.

Fizjoterapeuta ze specjalnością uroginekologiczną będzie zapoznany ze szczegółową anatomią mięśni dna miednicy, pęcherza i układu moczowego, przepony oraz żeńskiego i męskiego układu płciowego. Posiada wiedzę w zakresie mechanizmów powstawania i niwelowania najczęstszych problemów uroginekologicznych, potrafi przeprowadzić wywiad z pacjentem z problemami uroginekologicznymi, nauczyć go pracy z mięśniami dna miednicy, koordynowania ćwiczeń z oddechem i utrzymywania prawidłowej postawy ciała, a także przeprowadza praktyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy z wykorzystaniem różnych przedmiotów rehabilitacyjnych. Wie, jak postępować z pacjentkami w ciąży i połogu. Dobrze wiedzieć, że fizjoterapeuta uroginekologiczny jest przygotowany również do pracy z mężczyznami cierpiącymi z powodu dolegliwości układu moczowo-płciowego.

Kiedy warto zdecydować się na konsultacje z fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto wybrać się ze zdiagnozowanymi dolegliwościami układu moczowo-płciowego, takimi jak nietrzymanie moczu czy pęcherz nadreaktywny. Wizyta może okazać się bardzo pomocna przede wszystkim wtedy, gdy zaobserwujemy problemy z oddawaniem moczu, odczuwamy bóle lub napięcia w tych partiach ciała, związane zarówno z układem moczowym, jak i kwestiami seksualnymi, czy też chcemy po prostu zapoznać się z sposobami ćwiczeń i wzmacniania mięśni dna miednicy. Do gabinetu fizjoterapeuty ginekologicznego dobrze jest wybrać się również w ciąży i po porodzie. W trakcie ciąży fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, które można bezpiecznie wykonywać aktywizując mięśnie dna miednicy i przygotowując je do porodu, a później zdiagnozuje i zaleci sposób postępowania z ewentualnymi dolegliwościami poporodowymi. Regularne ćwiczenia i uważność pozwalają uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here