Endoskopia jelita grubego – kiedy jest stosowana?

0
825

Endoskopia jelita grubego inaczej nazywana jest sigmoidoskopią. Dzięki temu badaniu można obejrzeć powierzchnię błony śluzowej, która wyściela poszczególne odcinki końcowej części jelita. W czasie badanie jest też możliwość pobrania wycinków, które będą poddawane kolejnym testom.  Sigmoidoskopia pozwala wykryć zmiany zachodzące w jelicie grubym oraz zdiagnozować, z jaką chorobą mamy do czynienia.  Zobacz, kiedy stosowana jest endoskopia jelita grubego.

Badanie endoskopowe jelita grubego pozwala na wykrycie zmian w ostatnim jego odcinku, czyli odbytnicy, esicy oraz części zastępcy. Dzięki testowi można wykryć owrzodzenia, zmiany polipowate, guzy, deformacje, zmiany naczyniowe, miejsca czynne czy niedawno przebyte krwawienia. W trakcie endoskopii jelita grubego pobiera się też wycinki potrzebne do dalszych badań diagnostycznych, a także w przypadku czynnego krwawienia tamuje krwotok.

Na czym polega badanie endoskopowe jelita grubego?

Endoskopia jelita grubego jest badaniem, które trudno zaliczyć do tych najprzyjemniejszych. Dla wielu pacjentów jest ono krępujące, często też wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Nie oznacza to jednak, że z test należy rezygnować. Ma on ogromne znaczenie diagnostyczne. W przypadku otrzymania skierowania na endoskopię jelita grubego, z wykonaniem badania nie należy zwlekać.

Endoskopia jelita grubego (inaczej nazywana też kolonoskopią) polega na wprowadzeniu do dolnych części układu pokarmowego elastycznego, przedłożonego urządzenia pod nazwą kolonoskop. Urządzenie wprowadzane jest przez odbyt do przewodu pokarmowego. Kolonoskop to nic innego jak rurka zakończona kamerą, które pozwala lekarzowi przeprowadzającym badanie zapoznać się ze starem jelit.  Obraz z kamery pokazywany jest na monitorze komputerowym. W czasie badania pacjentowi potrzebne jest znieczulenie miejscowe, a czasem również środek uspakajający. Pacjent ułożony jest na lewym boku, co pozwala na łatwiejszy dostęp do badanych obszarów. Całe badanie trwa kilka minut.

Kiedy stosuje się endoskopię jelita grubego?

Endoskopia jelita grubego ma szczególne znaczenie w zakresie profilaktyki nowotworu jelita grubego. Zaleca się, aby osoby objęte grupa ryzyka tego schorzenia na badanie zgłaszały się regularnie i zgodnie z zalecaniem lekarza. Pozostałe osoby o skierowanie na endoskopię jelita grubego powinny poprosić po 50 roku życia, a następnie badanie powtarzać co ok. 10 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Lekarz na badanie endoskopowe jelita grubego może też skierować w przypadku skarżenia się na charakterystyczne objawy pochodzące z układu pokarmowego i nie tylko. Przesłankami do wykonania endoskopii jelita grubego jest:

 • występowanie krwi w stolcu,
 • powtarzające się bóle brzucha,
 • biegunki zaparcia i inne dolegliwości jelitowe,
 • nieprawidłowości dolnego odcinka układu pokarmowego wykazane przez inne badania (np. tomografię jelita grubego),
 • wcześniejsze występowanie polipów lub przebyty nowotwór jelita, a także przypadki nowotworów lub chorób jelit w rodzinie również są powodem do kierowania pacjenta na okresowe badania endoskopowe ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia schorzeń,
 • anemia wynikająca z niejasnych przyczyn,
 • podejrzenia chorób takich jak: rak jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, polipów, choroby Leśniowskiego – Crohna, niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, nieuzasadniony, znaczący spadek masy ciała.

Należy pamiętać, że kolonoskopia może być też wykonana w celach terapeutycznych np. przy usuwaniu polipów lub ciał obcych, tamowaniu krwawień czy poszerzaniu zwężeń jelita grubego.

Jak przygotować się do endoskopii jelita grubego?

Aby móc wykonać kolonoskopię, jelita powinny być dokładnie oczyszczone. Na tym też skupia się całe przygotowanie do badania. Zaleca się, aby na 1-2 dni przed wykonaniem endoskopii jelita grubego rozpocząć przygotowania. Obejmują one pryzmowanie płynnego i niezbyt sycącego pokarmu, picie dużych ilości czystych płynów (woda, herbata, soku), zażywanie środków przeczyszczających przepisanych przez lekarza, wykonanie lewatywy. Bezpośrednio przed badaniem pacjent zobowiązany jest poinformować lekarz o zażywanych lekach, uczuleniach, krwawieniach, zażywaniu aspiryny, ciąży lub jej prawdopodobieństwie. Lekarz przed wykonywaniem badania powinien ustalić, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na wykonanie endoskopii.

Warto również wspomnieć, że przed zabiegiem pacjent musi wykonać badania na krzepliwość krwi, nosicielstwo WZW oraz EKG serca.

Przeciwwskazania do endoskopii jelita grubego

W niektórych przypadkach wykonanie endoskopii jelita grubego będzie niemożliwe.  Jako przeciwwskazania do niej wymienia się:

 • II i III trymestr ciąży
 • niestabilna choroba wieńcowa
 • zapalenie otrzewnej
 • niewydolność krążenia
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • ostre rozdęcie okrężnicy
 • niewydolność oddechowa
 • ostry stan zapalny jelita grubego.

Powikłania po endoskopii jelita grubego

Co do zasady endoskopia jelita grubego nie jest badaniem inwazyjnym, niekiedy jednak mogą wystąpić powikłania. Po badaniu pojawić się może niewielkie krwawienie, jeśli nie ustąpi ono szybko, endoskopię będzie trzeba powtórzyć, a niekiedy nawet zastosować leczenie operacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here