Badanie spirometryczne – w jakich schorzeniach powinno się je wykonać?

0
1171

Badanie spirometryczne, czyli inaczej spirometria to test pojemności płuc. Jest to badanie niewymagające przygotowań, bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. Chociaż spirometria nie jest inwazyjna, to uważana jest za niezwykle cenne badanie diagnostyczne. Jej zadaniem jest ocena pracy i pojemności płuc. Badanie spirometryczne przede wszystkim regularnie powinni wykonywać palacze papierosów, ale nie tylko oni. Zobacz, przy jakich schorzeniach należy wykonywać spirometrię.

Spirometria to najprostsze i najczęściej wykonywane badanie czynnościowe płuc. Wykonanie tego testu jest niezbędne w diagnostyce i kontrolowaniu leczenia chorób obturacyjnych, czyli takich powodujących zwężenie dróg oddechowych i utrudniających oddychanie. Do tego typu schorzeń zalicza się przede wszystkim astmę oskrzelową i przewlekłe obturacyjne choroby płuc.

Jak przygotować się do badania spirometrycznego?

Badanie spirometryczne nie wymaga intensywnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim w jego trakcie trzeba słuchać poleceń lekarza i dokładnie je wykonywać. Ważne jest, aby w odpowiednim czasie i we właściwy sposób nabierać powietrze, a następnie je wydmuchiwać. W przypadku stosowania nieprawidłowej techniki, wyniki testu będą zaburzone. Na badanie najlepiej założyć luźną odzież, która nie będzie przeszkadzać w głębokim nabieraniu powietrza. Niewskazane jest również wykonywanie spirometrii po wysiłku fizycznym.

Kiedy poddać się spirometrii?

Spirometria jest badaniem wręcz obowiązkowym w przypadku palaczy papierosów. W ich przypadku lekarze rekomendują, aby test wykonywać raz na 2 lata u osób powyżej 40 roku życia. Badaniu spirometrycznym powinno się poddawać, wtedy bez względu na to, czy ma się objawy choroby płuc, czy też nie. W dalszej kolejność wykonanie spirometrii zaleca się osobom mającym kaszel, duszności, łatwo się męczącym – tu znaczenia nie ma, czy są one palaczami, czy nie. Takie objawy mogą świadczyć m.in. o tętniczym nadciśnieniu płucnym.

Spirometria – gdzie wykonać?

Badanie spirometryczne wykonuje się w poradni lub szpitalu chorób płuc na podstawie wydanego przez lekarza  badania. W przypadku, gdy skierowania się nie posiada, za wykonanie test trzeba zapłacić. Cena spirometrii to ok. 50 złotych, uzależniona jest ona od indywidualnego cennika przychodni, poradni czy szpitala. Bezpłatnie badanie bez skierowania można natomiast wykonać w czasie rozmaitych wakacji  np. z okazji Światowego Dnia Spirometrii (27 czerwca).

Jak przebiega badanie spirometryczne?

Badanie spirometryczne nie jest bolesne i nie wymaga od pacjenta podejmowania dużego wysiłku. Przed rozpoczęciem testu należy podać wiek, płeć, wzrost i wagę. Te dane wprowadzane są do komputera, który połączony jest ze spirometrem. Następnie pacjent siada lub zajmuje swobodną, wyprostowaną pozycję stojącą, a w ustach trzyma jednorazowy plastikowy ustnik, który ścisłe obejmuje ustami. Na nosie osoby badanej zaciska się specjalny klips, którego zadaniem jest uniemożliwienie oddychania przez nos.

Obecnie najczęściej wykonuje się spirometrię dynamiczną. Oznacza to, że na początku trzeba wykonać kilka spokojnych oddechów, a następnie nabiera jak najwięcej powietrza i jak najmocniej i jak najdłużej je wydmuchiwać. Czynność tą trzeba powtórzyć kilka razy w celu określania powtarzalności wyników. Alternatywa dla tej formy badania jest spirometria statyczna. W jej trakcie powietrze nabiera się powoli i równie wolno wydmuchuje.

Spirometria z EKG wysiłkowym

W niektórych przypadkach wraz z badaniem spirometrycznym wykonuje się też próby wysiłkowej, czyli EKG wysiłkowe lub próby farmakologiczne. W pierwszym przypadku (spirometria z EKG wysiłkowym) badanie ma za zadanie ocenić wydolność oddechową i krążeniową. Test rekomendowany jest osoba ze schorzeniami oddechowo – krążeniowymi oraz zawodowymi chorobami płuc. U osób zdrowych spirometria z EKG może być wykonywania, aby określić przydatność do określonego zawodu lub dyscypliny sportowej.

W przypadku badania spirometrycznego z próbami farmakologicznymi ocenia się wrażliwość błony mięśniowej oskrzeli na dany lek. Badanie wykonuje się po podaniu leków w aerozolu.

Badanie spirometryczne – wyniki

Podczas badania spirometrycznego mierzy się kilka parametrów. Badanie ocenia:

  • pojemność życiową (FVC), czyli największą ilość powietrzą, którą można wydmuchać z płuc
  • ilość powietrza wydychanego podczas pierwszej sekundy (FEV1)
  • pojemność życiową, czyli całkowitą obojętność wydmuchiwanego powietrza (VC)
  • szczytowy przepływ wydechową (PEF).

Należy pamiętać, że w badaniu komputer wylicza tzw. wartości należne, które uzależnione są od płci, wzrostu i wieku. W przypadku, gdy w teście osiągnie się wynik zbliżony do średniej, oznacza to, że płuca pracują prawidłowo. Niepokoić powinny się osoby, których wskaźniki są wyraźnie niższe od wartości należnych. Oznacza to, że praca płuc jest zaburzona. Wyniki badania spirometrycznego otrzymuje się w procentach wartości należnej oraz w ujęciu graficznym. Dla ich poprawnego odczytania najlepiej udać się do lekarza specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here