Badanie EEG głowy – kiedy jest wskazane?

0
2816

EEG, czyli elektroencefalografia jest badaniem pomagającym ocenić pracę mózgu. Wskazaniem do EEG jest padaczka, zaburzenia snu, choroby związane z uszkodzeniem mózgu lub jego struktury. EEG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenie, które nazywa się elektroencefalografem. Zobacz, na czym polega EEG, kiedy lekarz może skierować na to badanie oraz jak interpretować jego wyniki.

Czym jest badanie EEG głowy?

EEG jest badaniem elektrofizjolodzy. Opiera się na wykorzystaniu faktu, że komórki mózgowe komunikacją się ze sobą przy pomocy impulsów eklektycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. EEG co do zasady ma ocenić, czy ten proces przebiega prawidłowo. Przeprowadzenie samego badania nie boli oraz nie jest inwazyjne. Wskazań do niego może być bardzo dużo i nie zawsze skierowanie na EEG oznacza coś złego. Badanie można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Trwa ok. 40 minut.

Wskazania do EEG głowy

Wskazaniem do badania EEG głowy są nieprawidłowość w zakresie pracy mózgu. Te najczęściej obserwowane to problemy z pamięcią oraz koncentracja, zaburzenia wzroku, jąkanie się, częste bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość, utraty przytomności i omdlenia. EEG wykonuje się również u pacjentów z drgawkami. W przypadku dzieci wskazaniem do EEG są kłopoty z nauką, opóźnienia mowy oraz problemy z rozwojem psychoruchowym. Na EEG kierowani są także pacjenci po urazach głowy oraz zabiegach neurochirurgicznych. Badanie to wykonywane jest u osób po wypadkach. Na jego podstawie można stwierdzić m.in. śmierć mózgu czy śpiączkę. Wykrywa ono również zaburzenia snu zatrucie neurotoksynami, ograniczone choroby mózgu oraz epilepsję.

Jak przygotować się do badania EEG?

Przed badaniem należy być wypoczętym i wyspanym. Zaleca się również zjedzenie lekkiego posiłku, dzięki czemu poziom glukozy we krwi będzie właściwy. Przygotowania do EEG obejmują też odstawienie leków na 24 godziny przed badaniem. Ważne jest przede wszystkim niezażywanie tych farmaceutyków, które ma wpływ na układ nerwowy. Jeśli leki muszą być zażywane systematycznie przez pacjenta, to należy to skonsultować z lekarzem już przy wypisaniu skierowania na EEG. Bezpośrednio przed badaniem nie wolno również pić alkoholu i kofeiny. Ważne jest również przygotowanie głowy do badania. W tym celu trzeba umyć włosy i nie stosować żadnych kosmetyków do ich stylizacji. Bezpośrednio przed samym zabiegiem z głowy ściąga się wszystkie ozdoby m.in. kolczyki, spinki, frotki itp.

Jak wygląda badanie EEG?

EEG mózgu polega na założeniu pacjentowi czepka, do którego przytwierdzone są elektrody. To one odpowiadają za rejestrowanie zmian zachodzących w mózgu. Elektrody stykają się ze skórą głowy i w tym miejscu lekarz nakłada niewielka ilość pasy lub żelu przewodzącego. W czasie EEG pacjent układany jest w pozycji leżącej i nie może jej zmieniać. W celu pobudzenia aktywności elektrycznej mózgu na początek lekarz prosi, aby przez kilka sekund otwierać i zamykać oczy oraz zaczerpnąć kilka głębokich wdechów i wydechów. Do pobudzenia mózgu może zostać także zastosowana fotostymulacja, czyli działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości.

Całość badania EEG mózgu trwa ok. 40 minut. Mimo że może się ono wydawać przerażające, to jest bezbolesne i nie przysparza dodatkowego stresu, nie szkodzi też pacjentowi. EEG w niektórych przypadkach prowadzone jest we śnie lub w czasie czuwania.

W przypadku badania EEG u dzieci cały proces wygląda tak samo. Badanie jest bezpieczne dla maluchów, nawet niemowlaków czy noworodków. W czasie jego wykonywania wielu rodziców dopuszcza obecność rodzica, który powinien przyjąć ta samą pozycję (leżącą) co dziecko.

Wyniki EEG – co oznaczają i kiedy są?

Wyniki EEG dostępne są zaraz po zakończeniu badania. Obejmują one rytmy i fale o różnej amplitudzie i częstotliwości. W wynikach EEG wyróżnia się:

  • fale alfa – ich częstotliwość wynosi od 8 do 13 Hz, a amplituda od 30 do 100uV; fale alfa związane są z niskim poziomem aktywności poznawczej oraz stanem odprężenia;
  • fale beta – ich częstotliwość to od 10 do 30 Hz, a amplituda jest mniejsza niż 30uV; fale te pokazują, jak kora mózgowa zaangażowana jest w czynności poznawcze;
  • fale theta – ich częstotliwość wynosi od 4 do  Z i są związane z fazą NREM (I i II stadium); dotyczą one również aktywności poznawczej i procesów pamięciowych;
  • fale delta – ich częstotliwości nie przekracza 4 Hz;
  • fale gamma – zakres ich częstotliwości to od 26 do 100 Hz.

Prawidłowy wynik EEG głowy powinien wskazywać rytm fal alfa, który pojawia się w płacie ciemieniowy i potylicznym oraz rytm fal beta występujący w przednich płatach mózgu.  Niepokój powinny wywołać zaniknięcia rytmu lub jego zniekształcania, a także asymetria zapisu. W wyniku EEG nie powinny pojawiać się też fale patologiczne. Wynik badania dokładnie odczytuje lekarza i to on stwierdza, czy mózg pracuje prawidłowo.  Jeśli będzie miał uwagi co do wyniku EEG może skierować na dalsze badania, które pomogą postawić diagnozę.

Ile kosztuje EEG?

Badanie EEG może być wykonywane na NFZ po otrzymaniu skierowania od lekarza, wtedy jest bezpłatne. EEG mózgu można także wykonać prywatnie. Koszt badania to ok. 100 złotych.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here