Artroskopia stawu kolanowego – czy jest skuteczna?

0
3792

Staw kolanowy to jeden z najważniejszych ludzki stawów. Jest on przez nas silnie obciążony i bardzo często wykorzystywany. Może to prowadzić do wielu problemów m.in. bólu kolan. W przypadku, gdy leczenie nie pomaga, dolegliwości są duże i pojawiają się inne schorzenia związane ze stawem kolanowym, lekarze rekomendują wykonana zabiegu artroskopii kolana. Zobacz, na czym ona polega, kiedy jest rekomendowana, w czym pomaga oraz ile kosztuje.

Czym jest artroskopia kolana?

Artroskopia kolana jest zabiegiem nowoczesnej medycyny, który wykonywany jest, jak mówi sama nazwa na kolano. Zabieg jest małoinwazyjny i nie przypomina rozległej operacji stawów. Wykonuje się go, stosując dwa niewielkie nacięcia. Artroskopia kolana jest zabiegiem, który ma na celu zoperowanie chorych stawów i przywrócenie im pierwotnej sprawności. W tym celu podczas zabiegu wykorzystuje się narzędzia chirurgiczne oraz aparaturę obrazującą. Dzięki temu staw można obejrzeć z bliska i wykonać niezbędny zabieg z dużą dokładnością.

Kiedy wykonuje się artroskopie kolana?

Artroskopia kolana jest zabiegiem, na który kieruje lekarz. Zanim ją zaleci, zobowiązany jest do wykonania kompletu badań. Artroskopii kolana poddawani są zazwyczaj pacjenci z urazami stawów kolanowych, zmianami, nowotworami i niestabilnością stawów oraz ci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe.

Mimo że artroskopia kolana nie jest zabiegiem inwazyjnym, to istnieje szereg przeciwwskazań do jej wykonania. Zabiegu nie powinno wykonywać się u osób ze stanem zapalnym skóry, który zlokalizowany jest w obrębie stawów, alergiami na środek znieczulający, zaburzeniami krzepliwości krwi czy w przypadku stwierdzenia przez lekarza złego stanu ogólnego pacjenta. W takich przypadkach artroskopia kolana może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przygotowanie do artroskopii kolana

Do artroskopii kolana nie trzeba czynić dużych przygotowań. Pacjent powinien jednak pamiętać, żeby podejść do zabiegu bez jakichkolwiek infekcji oraz wyleczyć stany zapalne zębów. Wskazane jest również wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Jak wygląda artroskopia kolana?

Przy wykonywaniu artroskopii kolana zazwyczaj podawane jest znieczulenie ogólnie. W tym celu pacjent jeszcze przed zabiegiem musi przejść badanie anestezjologiczne. Po podaniu znieczulenia następuje wykonanie nacięć w odpowiednich miejscach. Przez otwory te wprowadzana jest niewielkich rozmiarów kamera, dzięki, której ustalana jest przyczyna bólu kolana. Po jej stwierdzeniu lekarz wykonuje operacja, wprowadzając do stawu kolanowego odpowiednie narzędzia. Cały zabieg trwa ok. pół godziny i nie należy do tych inwazyjnych. Należy pamiętać, że wykonanie artroskopii kolana nie jest gwarancją ustania dolegliwości bólowe. Aby zwiększyć szanse na sukces, pacjent musi przestrzegać zaleceń pooperacyjnych, do których zalicza się m.in. rehabilitacja. Warto również wiedzieć, że rana po operacji kolana tego typu goi się ok. tydzień. Po tym czasie ściąga się szwy. Jeśli noga nadal jest opuchnięta i boli, zalecana jest stosowanie zimnych okładów. Do pracy po zabiegu można powrócić po 3 dniach odpoczynku, o ile nie wymaga ona nadmiernego stania lub chodzenia. Należy dodać, aby nie obciążać stawu kolanowego i aktywność fizyczną wprowadzać stopniowo.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Pacjent, u którego wykonano artroskopie kolana, musi uczestniczyć w rehabilitacji pozabiegowej. Rekonwalescencja polega na odciążaniu stawu. Należy dużo odpoczywać i siedzieć z uniesiona noga. W miarę czasu można większość częstotliwość chodzenia. Na początek zalecane jest chodzenie o kulach. Należy pamiętać, że pod operowane kolano nie wolno wsadzać poduszek, koców itp. – może to prowadzić do wystąpienia przykurczu zgięciowego. Nie zalecane jest również wykonywanie gwałtownych skrętów i nagłych zwrotów, stania czy siedzenie w jednej pozycji. Staw należy natomiast okładać lodem i zmieniać regularnie opatrunek, tak aby się zabrudzić miejsca nacięć. W pierwszych dniach po zabiegu stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe. Operowane miejsca dobrze jest również osłaniać przed wodą np. zabezpieczać podczas kąpieli.

Ćwiczenia po artroskopii kolana dobierane są indywidualnie i najlepiej, jeśli są wykonywane pod okiem rehabilitanta. Do najczęstszego zestawu ćwiczeń po operacji kolana zalicza się unoszenie wyprostowanej kończyny w pozycji mięśniowej oraz wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda i łydek. Rehabilitacja po artroskopii kolana powinna trwać nie krócej niż 3 miesiące.

Jakie są powikłania po artroskopii kolana?

Chociaż artroskopia kolana nie jest zabiegiem inwazyjnym, to w jej wyniku może dojść do powikłań. Występują one bardzo rzadko i zdarzają się w 1-2% przypadków. Do powikłań po artroskopii kolana zalicza się infekcje, uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, zakrzepicę, krwawienie w jamie stawowej, uszkodzenie kości, chrząstki stawowej lub więzadła. Objawem takich powikłań jest ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, gorączka, duszności, zawroty głowy, wyciek ropny i osłabienie. W przypadku zaobserwowania ich u siebie należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

[Głosów:11    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here