Endkoskopowa operacja zatok

0
2156

Przewlekła choroba zatok jest niezwykle uciążliwa i znacząco wpływa na komfort życia. Stąd też ważne jest podjęcie leczenia zapełnienia zatok. Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków, lekarz może rekomendować wykonanie endoskopowej operacji zatok. Jest to nowoczesny zabieg stosowany w przypadku przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych. Jego celem jest usunięcie zmienionej zapalenie błony śluzowej, która odpowiada za blokowanie zatok. Zobacz, na czym polega endoskopowa operacja zatok, kiedy można ją wykonać i jakie korzyści odnosić chory po jej wykonaniu.

Czym jest i jak się objawia przewlekłe zapalenie zatok przynosowych?

O przewlekłej formie zapalenia zatok mówimy, gdy dolegliwość trwa dłużej niż 3 miesiące. Rozpoznanie takie stawia się również w przypadku, gdy zmiany chorobowe w budowie błony śluzowej mają charakter trwały. U osoby chorej na przewlekłe zapalenie zatok występuje ból głowy, kaszel, bezdech, niedrożność nosa, wydzielina z nosa, obrzęk śluzówki, ból w okolicy zatok. W niektórych przypadkach objawom tym towarzyszy nieżyt gardła, problemy z powonieniem oraz zapewnienie kości czaszkowej. Aby dolegliwości się nie nasilały oraz nie prowadziły do nieprzyjemnych powikłań, należy rozpocząć leczenie. To w pierwszej kolejności obejmuje zażywanie antybiotyków, jeśli te nie przynoszą skutku, lekarz może zdecydować o endoskopowej operacji zatok.

Czym jest endoskopowa operacja zatok przynosowych?

Metoda endoskopowa jest nowoczesnym zabiegiem stosowanym w przypadku stanów zapalnych zatok przynosowych. Ma ona na celu wyeliminowanie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która zlokalizowana jest w obrębie ujścia zatok przynosowych. W wyniku endoskopowej operacji zatok tworzy się również szerokie połączenie pomiędzy jamą nosową a zatokami, co powoduje ich udrażnianie dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi optycznych oraz sprzętu mikrochirurgicznego lekarz wykonujący zabieg może dokładnie usunąć wszystkie zmiany nawet te najmniejsze. W czasie prawidłowo przeprowadzonej endoskopowej operacji zatok uszkodzeniu nie ulegają struktury anatomiczne.

Kiedy wykonywana jest endoskopowa operacja zatok?

Endoskopową operację zatok wykonuje się u pacjentów, którzy zmagają się z chorobą formie przewlekłej. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, decyduje lekarz laryngolog na podstawie oceny zmian zachodzących w zatokach przynosowych. Przy ocenie kwalifikacji do zabiegu uczestniczy też lekarz anestezjolog, którego zadaniem jest ocenienie stanu pacjenta pod względem znieczulenia ogólnego. Przed operacją wykonywane są badania laboratoryjne krwi, prześwietlenie klatki piersiowej oraz EKG.

Operację zatok przeprowadza się głównie u osób:

  • cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, u których nieskuteczna wykazała się terapia farmakologiczna;
  • z torbielami zatok przynosowych;
  • ze skrzywioną przegrodą nosową, które może zwiększać ryzyko infekcji;
  • z grzybnią.

Endoskopowa operacja zatok – jak przygotować się do zabiegu?

Do endoskopowej operacji zatok nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Pacjent musi jednak pamiętać, aby nie jeść 6 godzin przed zabiegiem i nie pić 4 godziny przed nim. Przez 3 dni przed operacją należy również zrezygnować z zażywania leków przeciwkrzepliwych takich jak aspiryna czy polopiryna, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko krwotoków operacyjnych i pooperacyjnych.

Na czym polega endoskopowa operacja zatok?

Operacja zatok przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Polega ona na wprowadzeniu do jamy nowej sondy endoskopu. Dzięki temu lekarz otrzymuje obraz na monitorze uwidaczniający zachyłki i ujścia naturalnych zatok wraz z tkankami chorobowymi, które je blokują. W celu ich usunięcia przez otwory nosowe wprowadzane są narzędzia mikrochirurgiczne. Usunięcie zmienionej chorobowo błony śluzowej ma udrożnić zatoki i odblokować odpływ wydzieliny z zatok, dzięki czemu nie będzie się w nich rozwijać przewlekłe zapalanie. Po usunięciu chorobowej tkanki nakładana jest tamponada, która będzie się utrzymywać przez 48 godzin.

Operacja endoskopowa zatok jest mało inwazyjna i nie wymaga wykonywania nacięć skórnych na twarzy. Dzięki zastosowaniu narzędzi mikrochirurgicznych tkankę chorobową usuwa się z dużą dokładnością, a przy tym nie narusza struktur anatomicznych, które nie są objęte zmianami chorobowymi. Jako zalety endoskopowej operacji zatok wymiana się również krótki czas rekonwalescencji oraz ograniczenie bólu pooperacyjnego.

Rekonwalescencja po endoskopowej operacji zatok

Hospitalizacja po endoskopowej operacji zatok przynosowych wynosi 2 dni. W tym czasie lekarz musi usunąć tamponadę oraz ustalić harmonogram kolejnych wizyt. W ich trakcie nastąpią dodatkowe zabiegi, które mają na celu obkurczanie oraz oczyszczenie nosa. Po wyjściu ze szpitala choroby musi stosować sterydoterapię donosową oraz przepłukiwać nos roztworem sodu o stężeniu 0,9%. Zalecane jest także unikanie aktywności fizycznej oraz zawodowej 7 dni od zabiegu.

Jakie są powikłania operacji endoskopowej zatok przynosowych?

Powikłania po operacji zatok występują bardzo rzadko, jednak lekarz przed zabiegiem powinien uprzedzić, że w jego trakcie może dojść do przebicia się do oczodołu.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here