Badanie ogólne moczu – jak właściwie interpretować wyniki badania moczu?

0
1966

Badanie moczu jest tym podstawowym. Lekarze zalecają, aby badanie wykonywać co najmniej raz w roku. Pozwoli to na kontrolowanie nie tylko funkcjonowania układu moczowego, ale także wielu innych narządów w organizmie. Wyniki badania moczu odczytuje lekarz, jednak zaraz po ich otrzymaniu sami chcemy przeanalizować, czy wszystko jest w porządku. Wtedy to w Internecie szukamy informacji jak odczytać wyniki badania moczu. Jeśli i Ty szukasz takich informacji, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polega badanie moczu?

Do badania moczu oddaje się porcje porannego moczu. Ilość potrzebna do analizy to 100-150 ml. Mocz oddaje się w jałowym plastikowym pojemniku ze szczelną pokrywką, który można kupić w aptece. Należy pamiętać, że mocz oddany do badania nie powinien być w żaden sposób zanieczyszczony. Oznacza to, że kobiet nie powinny przed jego pobraniem myć się intymnymi płynami do higieny intymnej lub oddawać moczu w czasie, tuż przed lub po miesiączce. Mężczyźni przed pobraniem moczu do badania muszą natomiast oczyścić żołądź prącia. Mocz do badania najlepiej oddać jak najszybciej, jeśli nie jest to możliwe, należy przechowywać go w lodówce. Analizę moczu można wykonać na NFZ lub prywatnie. Jest to badanie nie drogie, a wyniki otrzymuje się po kilku godzinach. Badanie moczu wykonuje się w laboratorium. Próbka umieszczana jest w specjalnej wirówce, gdzie rozdziela się elementy płynne od osadu.

Elementy chemicznej analizy moczu

W czasie badania moczu analizie poddanych jest kilka zasadniczych elementów. Zalicza się do nich:

  • barwę i przejrzystość moczu – tutaj prawidłowym wynikiem jest kolor słomkowy; trzeba jednak pamiętać, że po wypiciu dużej liczny płynów uryna staje się niemal bezbarwna, natomiast zbyt mała liczba płynów powoduje, że mocz jest intensywnie żółty; uryna może się także zabarwiać na skutek spożycia określonych produktów spożywczych lub leków; w przypadku moczu ciemnego jak herbata występuje podejrzenie żółtaczki, kamicy nerek lub pęcherza; w zakresie przejrzystości jako prawidłowy uznaje się stan, gdy jest on przejrzysty; mętny mocz to oznaka ropnego zapalenia dróg moczowych lub zbyt dużej ilości w nim czerwonych krwinek, bakterii lub leukocytów;
  • ciężar właściwy moczu – prawidłowa norma dla tego parametru wynosi 1018-1030g/l; przekroczenie tej normy mówi o zbyt dużej ilości białka, glukozy lub metabolitów różnych leków w moczu; niższa norma ciężaru właściwego moczu to wskazanie na choroby takie jak moczówka prostaty czy przewlekłą niewydolność nerek;
  • pH moczu – jako prawidłowa wartość tego parametru podaje się liczbę 6; trzeba jednak wiedzieć, że osoby spożywające duże ilości mięsa mogą mieć obniżone pH moczu, natomiast  u tych na diecie wegetariańskiej występuje mocz zasadowy (pH powyżej 6); jeśli mocz zasadowy występuje u osób jedzących mięso, może wskazywać na podwyższony poziom potasu, przewlekłą niewydolność nerek czy nadczynność przytarczyc; w przypadku niskiego pH moczu (poniżej 5) lekarze podejrzewają odwodnienie lub gorączkę;
  • urobilinogen – w wynikach badania moczu oznacza się go znakiem plusa, prawidłowy wynik to jeden +, w przypadku, gdy na wynikach badania moczu zobaczy się +++ to znak, że pacjent może chorować na żółtaczkę; brak tego wskaźnika oznacza cholestazę;
  • białko – białko w moczu oznacza, że konieczne jest prowadzenie dalszej szczegółowej diagnostyki;
  • glukoza – jeśli badania moczu wykazują glukozę, to jest to wskazanie na występowanie u pacjenta cukrzycy;
  • bilirubina – może wskazywać na choroby wątroby np. marskość, wirusowe zapalenie lub nowotwór z przerzutami;
  • osad w moczu – może on zawierać pojedyncze leukocyty, erytrocyty i nabłonki, a także nieduże ilości związków mineralnych.

Analizę wyników badania moczu najlepiej powierzyć lekarzowi. To on oceni je prawidłowo i w przypadku pojawiania się w ich nieprawidłowości zazwyczaj skieruje na powtórzenie badań. Jeśli ponowne wyniki będą wykazywać odchylenia od normy, to konieczna będzie dalsza diagnostyka i kolejne badania.

Posiew moczu – szczegółowe badania moczu

W przypadku, gdy wyniki ogólnego badania moczu wychodzą źle, lekarz zleca kolejne badania. Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się posiew moczu. Celem tego badania jest zidentyfikowanie baterii, które wywołują infekcje w organizmie. Na podstawie posiewu moczu sporządza się również antybiogram, który pozwala dobrać właściwy antybiotyk. Badanie posiewu moczu trwa kilka dni. Polega na wlaniu uryny na płytkę z pożywką i zostawieniu go w cieplarce. W tym czasie namnażają się bakterie i tworzą kolonie. Bakterie w moczu to zazwyczaj Escherichia Coli, Proteus, Klebsiella, Enterokok. Posiew moczu wskazuje na konkretną bakterię znajdującą się nim oraz jej stężeniu w milimetrze moczu. W przypadku, gdy badanie to daje wynik ujemny może to oznaczać zakażenie grzybami lub prątkami gruźlicy. Postępowanie w tej sytuacji mówi, że należy wykonać posiew na specjalnych podłożach. Są to bardziej skomplikowane badania, na których wyniki czeka się kilka tygodni.

Analiza moczu to podstawowe badanie, które powie, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Warto wykonywać je regularnie. Wstępną analizę wyników dzięki naszym wskazówką można wykonać samodzielnie, jednak trzeba pamiętać, że to lekarz stwierdza, czy faktycznie nie występują żadne nieprawidłowości.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here