Zgaga w ciąży

0
2209

Zgaga występuje, gdy zastawka między żołądkiem a przełykiem nie jest w stanie zapobiec powrotowi kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku. W czasie ciąży hormon progesteronu powoduje rozluźnienie zastawki, co może zwiększyć częstość zgagi. Pozwala to na przedostanie się kwasu żołądkowego do przełyku i podrażnienie błony śluzowej. Co warto wiedzieć o ciążowej zgadze?

Zgaga a ciąża

Zgaga jest definiowana jako uczucie “pieczenia” w górnej części przewodu pokarmowego, w tym w gardle. Może być związana z zapaleniem przełyku. W jednym z badań opisano wyniki endoskopii 73 kobiet w ciąży z zgagą i stwierdzono u większości kobiet objawy endoskopowe i histologiczne zapalenia przełyku. Ponieważ powikłania związane ze zgagą w czasie ciąży są rzadkie (np. Erozyjne zapalenie przełyku), górna endoskopia i inne testy diagnostyczne, takie jak manometria przełyku i badania pH, są niezbyt częste. Dlatego diagnoza zgagi jest głównie kliniczna, w oparciu o historię.

Zgaga w ciąży – kiedy najczęściej się pojawia

Zgaga i niestrawność występują częściej w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na jelita i żołądek. Nacisk na żołądek może również popchnąć zawartość z powrotem do przełyku. Zgaga jest częstą dolegliwością w czasie ciąży, częstość występowania wynosi od 17% do 45% (niektóre badania mówią nawet o 80% ciężarnych(!)

Zgaga w ciąży – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyna zgagi w czasie ciąży jest wieloczynnikowa. Zwiększone ilości progesteronu lub jego metabolitów powodują rozluźnienie mięśni gładkich, co powoduje zmniejszenie napięcia i motoryki żołądka oraz zmniejszenie dolnego ciśnienia zwieracza przełyku.

Stwierdzono również, że dolny zwieracz przełyku podczas ciąży jest przemieszczany do klatki piersiowej (obszar podciśnienia), dzięki czemu pokarm i kwas żołądkowy przechodzą z żołądka do przełyku, co prowadzi do zapalenia przełyku i odczucia “pieczenia”.

Nacisk rosnącej macicy na zawartość żołądka w miarę rozwoju ciąży może pogorszyć zgagę, chociaż niektórzy badacze uważają, że czynniki mechaniczne mają mniejszą rolę.

Zgaga może być również spowodowana nieprawidłowym opróżnianiem żołądka, opóźnionym transferem jelita cienkiego lub niektórymi lekami przyjmowanymi podczas ciąży, takimi jak środki przeciwwymiotne.

Zgaga a stan przedrzucawkowy

Jeśli objawy zgagi nie znikną nawet pomimo stosowania zalecanych i przepisanych lekarstw, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak stan przedrzucawkowy . Kobieta w ciąży ze stanem przedrzucawkowym zwykle ma wysokie ciśnienie krwi i problemy z nerkami.

Stan przedrzucawkowy może również poważnie wpływać na wątrobę, krew i mózg kobiety.

Ponieważ stan przedrzucawkowy jest niebezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka, powinnaś koniecznie poinformować swojego lekarza, jeśli lek na zgagę nie działa. Jest to szczególnie ważne, jeśli czujesz się bardzo źle lub masz:

  • nagły obrzęk dłoni, stóp lub twarzy
  • ból głowy, który nie znika po zażyciu tabletki na ból głowy
  • problemy ze wzrokiem, takie jak rozmycie lub widzenie migających świateł lub kropek
  • silny ból poniżej żeber

Zgaga w ciąży – zapobieganie

Zgaga należy do najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego, jakie występują u ciężarnych pacjentek. Według dostępnych danych, na chorobę refluksową przełyku cierpi od 30 do nawet 80 procent przyszłych mam.

Na dolegliwości bardziej narażone są kobiety, które przed ciążą miały wysoki wskaźnik BMI lub wcześniej cierpiały na refluks żołądkowo-przełykowy. Ryzyko wzrasta także w przypadku ciąży mnogiej. Jednak same zmiany hormonalne w tym okresie – wzrost stężenia progesteronu i estrogenu – prowadzą do relaksacji dolnego zwieracza przełyku i sprzyjają cofaniu się treści pokarmowej.

Zapobieganie zgadze jest najlepszym sposobem radzenia sobie z nią. Oto kilka porad dla uniknięcia zgagi:

  • Zjedz pięć do sześciu mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków
  • Ostatni posiłek spożywaj co najmniej 3 godziny przed snem.
  • Unikaj ostrych i tłustych potraw
  • Unikaj czekolady, napojów gazowanych, owoców cytrusowych i kawy

Jeśli doświadczasz zgagi, istnieje kilka naturalnych sposobów na złagodzenie objawów:

  • Zjedz jogurt lub wypij szklankę mleka
  • Wypij ciepłe mleko z dodatkiem łyżeczki miodu

Większość przypadków zgagi poprawia się dzięki modyfikacjom stylu życia. Kobietom, które palą lub piją alkohol, należy zalecić wstrzymanie się od głosu. Zmiany dietetyczne (np. Spożywanie mniejszych posiłków, jedzenie późno w nocy i unikanie znanych czynników wyzwalających) mogą być korzystne dla niektórych ciężarnych. Pomimo tych środków, nasilenie zgagi może wzrosnąć w trakcie ciąży.

Dostępne bez recepty leki zobojętniające mogą okazać się pomocne w łagodzeniu zgagi, ale nie należy przyjmować leków zobojętniających bez konieczności kontaktowania się z lekarzem. Niektóre leki zobojętniające sok żołądkowy zawierają wysoki poziom sodu, który może powodować gromadzenie się płynów w tkankach ciała. Niektóre zawierają również aluminium, które nie jest uważane za bezpieczne dla ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here