Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – co to jest ZZSK?

0
1995

Ból kręgosłupa bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dla osób zmagających się z tym schorzeniem, każdy dzień wiąże się z dyskomfortem i frustracją. Nie zawsze powodem cierpienia jest nadwyrężenie kręgosłupa ciężką, fizyczną pracą. Dokuczliwy ból kręgosłupa może mieć swoje podłoże w stanach zapalnych, np. ZZSK – czyli zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Czym charakteryzuje się to schorzenie? Kto jest narażony na ZZSK?

Co to jest ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK to przewlekła choroba zapalna stawów, przybierająca formę od łagodnej do bardzo ciężkiej, w której dochodzi nawet do zespoleń kostnych prowadzących do ograniczenia ruchomości. Przykładem takiego zespolenia jest częściowe lub całkowite zrośnięcie się kręgów do tego stopnia, iż kręgosłup staje się jedną kością. Chory ze zrośniętymi kręgami nie może wykonywać standardowych ruchów, jakie wykonujemy przy pomocy kręgosłupa np. nie jest w stanie spojrzeć z łatwością w bok, bo aby to zrobić, musi obrócić całym ciałem. Nasilenie ZSSK często nie jest stałe podczas trwania choroby.  Jeśli widziałeś kiedyś osobę z pochyloną do przodu sylwetką (kifoza) bardzo możliwe, że cierpi na tę właśnie bolesną przypadłość, jaką jest ZZSK. Co gorsza, ZSKK może zajmować nie tylko stawy kręgosłupa, ale przechodzić na inne np. bark czy biodro, potrafi również objąć zasięgiem narządy m.in. płuca, serce, oczy, nerki, jelita. Zesztywniające zapalenie kręgosłupa to niestety choroba nieuleczalna.

Przyczyny występowania zesztywniającego zapalenia kręgosłupa – kto jest w grupie ryzyka zachorowania na ZZSK?

Do tej pory nie określono precyzyjnie przyczyny pojawiania się uciążliwej choroby stawów kręgosłupa, jaką jest ZZSK. Czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w ryzyku zachorowania, ponieważ u ludzi spokrewnionych częściej obserwuje się ZZSK. Markerem genetycznym zesztywniającego zapalenia kręgosłupa jest antygen HLA B27. Nie oznacza to, że każda osoba posiadająca ten antygen staje się automatycznie obciążona ZZSK, co więcej nie wszyscy chorzy posiadają HLA B27, dlatego udział w rozwijaniu się choroby z całą pewnością mają inne czynniki genetyczne.

Rozwój choroby związany jest  zatem z nałożeniem się ze sobą kilku czynników: immunologicznych, genetycznych, środowiskowych, do których zaliczamy zakażenia bakteryjne, zwłaszcza te obejmujące drogi moczowo-płciowe i przewód pokarmowy. Istnieje również teoria, że układ immunologiczny, na skutek uwarunkowań genetycznych, podczas infekcji atakuje organizm (autoagresja). Dzieje się tak pod wpływem fatalnego błędu. Przy ZZSK obserwuje się podwyższone wskaźniki stanu zapalnego, które diagnozowane są przy pomocy badań krwi – OB, CRP.

Objawy ZZSK

Początek choroby ZZSK zwiastuje zazwyczaj ból krzyża promieniujący w stronę pośladków – po jednej lub drugiej stronie, czasem na zmianę. Na ból krzyża cierpi bardzo wiele osób, ale ten związany z zesztywniającym zapaleniem stawów wyróżnia się kilkoma cechami, m. in. nie ustępuje w czasie spoczynku, co staje się nieznośne i frustrujące, ból potrafi wybudzić chorego ze snu zmuszając go do wstania i rozruszania się, objawy te występują u chorych jeszcze przed 40 rokiem życia, a najczęściej już u osób pod koniec okresu dojrzewania, więc dość wcześnie, ból krzyża ustępuje pod wpływem codziennej aktywności fizycznej oraz ćwiczeń. Statystyki wskazują, iż na ZZSK trzy razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Warto mieć na uwadze, że objawy występowania ZZSK potrafią różnić się u kobiet i u mężczyzn. Czasami zdarza się, że rozwój choroby u kobiet rozpoczyna się nie od bólu krzyża, ale od bólu szyjnego odcinka kręgosłupa. Innymi objawami są: zmęczenie, poczucie rozbicia, zmniejszony apetyt, niewielka gorączka. Dlaczego? Ponieważ ZZSK to przewlekły stan zapalny, z którym organizm wciąż próbuje walczyć. Objawami występowania ZZSK w naszym organizmie mogą być również:

  • Odczuwanie sztywności, utrzymujące się od kilku minut do nawet dwóch godzin
  • Odczuwanie bólu kręgosłupa nie tylko w odcinku krzyżowym, ale z biegiem czasu również w odcinku piersiowym i szyjnym
  • Sztywność i ból stawów obwodowych, czyli tych znajdujących się w biodrach, barkach, stawy skroniowo-żuchwowe
  • Ból pięt
  • Nawracające zapalenie tęczówki
  • Zapalenie jelit
  • Zapalenie tęczówki
  • Niedomykalność zastawki
  • Amyloidoza
  • Zwłóknienia płuc.

Diagnoza i leczenie ZZSK

Osoba mająca objawy ZZSK powinna niezwłocznie zgłosić się na badania do specjalisty. Ze względu na to, iż jest to choroba nieuleczalna, niestety nie możemy liczyć na stuprocentowe powodzenie terapii, ale dzięki lekom i odpowiedniej rehabilitacji możemy znacznie ulżyć sobie w cierpieniu.

W celu diagnozowania ZZSK lekarz przeprowadza wywiad oraz badanie fizykalne – w obrębie ruchomości kręgosłupa i klatki piersiowej. Zmierzone powinny zostać także współczynniki VAS (Visual Analogue Scale – Wizualna skala analogowa) czy BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index – Wskaźnik aktywności zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa).

W leczeniu tego schorzenia wyróżniamy kilka aspektów:

  • Edukacja pacjentów uświadamiająca ich na temat choroby i sposobów jej hamowania
  • Leczenie farmakologiczne
  • Rehabilitacja
  • Zabiegi chirurgiczno-ortopedyczne (np. endoproteza).

Na dzień dzisiejszy nie znane są medycynie sposoby zapobiegania ZZSK.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here