ems

Kto z nas nie marzy o atrakcyjne i wysportowanej sylwetce? Chyba jedynie ci, którzy mogą się pochwalić jej posiadaniem. Pozostałym pozostaje tylko – udać się na siłownię i rozpocząć żmudny okres pracy nad swoją kondycją i wyglądem. Wielu spośród nas nie ma jednak na siłowni wystarczającej ilości wolnego czasu, ani wystarczających chęci. Na szczęście – z pomocą im przychodzi tak zwany trening EMS. Jest to niezwykle korzystny, całkowicie nowoczesny rodzaj treningów, dedykowany dla amatorów siłowni i fitnessu. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość treningów EMS, jak wygląda typowy trening oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.

Trening EMS – dla kogo?

Trening EMS, nazywany także elektrostymulacją mięśni, to rodzaj treningu opartego na zastosowaniu specjalnej technologii. Jej zadaniem jest emitowanie odpowiednio dostrojonych, delikatnych impulsów elektrycznych. Są one transportowane niczym sygnały wzdłuż układu nerwowego, przez który docierają do mózgu, stymulując odpowiednie jego części. W rezultacie, w czasie treningu EMS tkanka mięśniowa zaczyna się kurczyć i rozkurczać w o wiele skuteczniej niż w trakcie zwykłego treningu siłowego.

Zgodnie z opinią specjalistów, w tym właśnie tkwi wyjątkowość treningu EMS. Powodowane w jego trakcie impulsy przenikają całą masę mięśniową, doprowadzając do skurczy nawet tych tkanek, które w czasie zwykłego treningu nie pracują. W rezultacie – mięśnie rozrastają się szybciej i skuteczniej.

Kiedy i kto stosuje treningi EMS?

Trening EMS jest stosowany zarówno w przypadku osób aktywnie podejmujących się wysiłku fizycznego, jak i osób dotkniętych szczególnymi przypadłościami zdrowotnymi.

Do drugiej grupy zaliczyć można między innymi osoby cierpiące na tak zwaną atrofię mięśniową – chorobę prowadzącą do zaniku tkanki mięśniowej w ludzkim organizmie. Dzięki zastosowaniu EMS proces utraty tkanki zostaje spowolniony. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku pacjentów z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Ponadto, treningu EMS stosuje się w przypadku leczenia niedokrwistości tkanek, problemów z metabolizmem, przewlekłego bólu oraz innych.

Sam trening EMS przeprowadzany jest pod okiem trenera lub fizjoterapeuty. W jego trakcie wykonywane są określone ćwiczenia, często dostosowane do jednostkowych wymogów konkretnej osoby. Szczególną popularnością cieszy się MEON EMS – czyli system ćwiczeń wykorzystujący nieco uproszczoną kamizelkę do ćwiczeń. W przeciwieństwie do zwykłych kamizelek stosowanych w treningach EMS, MEON EMS umożliwia nam ćwiczenie bezprzewodowe, bezpieczne oraz bez konieczności nawilżania podłączanych do kamizelki elektrod.

Efekty treningu

Trening EMS, choć odbywa się rzadko i nie trwa zbyt długo, przynosi dość szybko widoczne efekty. Wspomagany regularną aktywnością fizyczną, prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej i rozrostu tkanki mięśniowej.

Ponadto, w toku elektrostymulacji, poprawie ulega poziom dokrwienia tkanek organizmu osoby ćwiczącej. Poprawia się także działanie całego systemu krążenia oraz metabolizm organizmu. Warto także podkreślić, że treningi wspomagają rozwój mięśni pleców, doprowadzając do wykształcenia naturalnego „gorsetu mięśniowego” otaczającego nasz kręgosłup. Jest to szczególnie korzystne w przypadku osób cierpiących z powodu bólu pleców i lędźwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here