Jak pozbyć się okularów i czy operacja refrakcji to dobry wybór?

0
616

Noszenie okularów dla wielu osób jest prawdziwą zmorą, jednak jest dla nich nadzieją, a jest nią operacja refrakcji. Za tą tajemniczą dla laików nazwą kryje się po prostu laserowa korekcja wad wzorku. W ten sposób można skorygować astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność, jednak nie w każdym przypadku. Co może być przeciwwskazaniem, jak przygotować się do zabiegu i jakie mamy inne możliwości – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Kiedy wada wzroku nie kwalifikuje się do zabiegu refrakcji?

Choć zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest dla wielu osób wybawieniem, to niestety są takie wady, które nas dyskwalifikują. W przypadku dalekowzroczności, jeśli wada przekracza +6 diioptrii nie można wykonać zabiegu. Osoby cierpiące na krótkowzroczność zostaną odrzucone jeśli ich wada wynosi -10 dioptrii. Przy astygmatyzmie przeciwwskazaniem jest ubytek widzenia na poziomie 5-6 dioptrii. Ponadto również osoby cierpiące na zaćmę, jaskrę, zanik nerwu wzrokowego nie mogą być zakwalifikowane do zabiegu. Dotyczy to także cierpiących na odwarstwienie rogówki, zespół suchego oka, zwyrodnienie siatkówki oka, zwyrodnienie plamki żółtej, wystąpienia zmian na dnie oka, stanu zapalnego oczu czy innych poważnych chorób narządu wzroku. Jeśli, któreś ze schorzeń jest możliwe do wyleczenia, to po rekonwalescencji, jeśli nie ma innych przeciwwskazań, a osoba jest w wieku od 21 do 55 lat, może zgłosić się ponownie na badania i kwalifikację do zabiegu refrakcji. Limit wiekowy jest związany z tym, że wada wzroku do zabiegu laserowej korekcji musi być stabilna, a w młodszym wieku jeszcze się kształtuje. Z kolei górny limit dotyczy starczowzroczności, czyli naturalnego procesu pogorszenia widzenia. W takim przypadku laserowa korekcja nie będzie miała sensu.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do wykonania laserowej korekcji wady wzroku?

laserowej korekcji wady wzroku

Oprócz przeciwwskazań związanych z wadą wzroku czy chorobami oczu, a także wiekiem pacjenta, dotyczą one również innych chorób. Przeszkodą do wykonania zabiegu jest cukrzyca, skaza krwotoczna, choroby serca, choroby nowotworowe, choroby skóry: atopowe zapalenie, trądzik, łuszczyca, a także egzema. Ponadto przeciwwskazaniem są czynne choroby wirusowe, między innymi opryszczka. Choroby neurologiczne, autoimmunologiczne czy reumatologiczne również są przeciwwskazaniami. Osoby cierpiące na choroby tkanki łącznej również muszą odłożyć zabieg w czasie. Osoby uzależnione od papierosów, alkoholu, narkotyków czy leków także będą najpierw musiały porzucić lub znacznie ograniczyć swój nałóg. W przypadku niektórych przeciwwskazań lekarz może podjąć się korekcji z zastrzeżeniem, że prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu się zwiększy. Chirurg okulista przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, dzięki któremu możliwe będzie podjęcie właściwej decyzji, a w przypadku wątpliwości zleci dodatkowe badania.

Czy laserowa korekcja wady wzroku jest bolesna i jak przebiega?

laserowa korekcja wady wzroku

Trzeba pamiętać, że przy zakwalifikowaniu do zabiegu należy przestrzegać postępowania przedzabiegowego. Na dwa tygodnie wcześniej należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych, a przynajmniej na dwie doby przed zabiegiem odstawić wszelkie używki, w tym alkohol. Na dobę przed zabiegiem nie można używać kosmetyków do twarzy, gdyż oczy nie mogą być w żaden sposób podrażnione. Sam zabieg nie jest bolesny i trwa bardzo krótko, bo kilka minut.  Pacjent znieczulany jest miejscowo, do oczu wprowadzane są krople znieczulające, a następnie za pomocą wiązki lasera uwypukla się – w przypadku dalekowidzów lub spłaszcza – u krótkowidzów, rogówkę. W przypadku astygmatyznu wyrównuje się jej powierzchnię.

Co w przypadku, gdy nie możemy z niej skorzystać?

Może się zdarzyć, że z powodu zaćmy nie można skorzystać z zabiegu. Wtedy chirurg okulista może zaproponować zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewek. Dzięki temu można pozbyć się jednocześnie astygmatyzmu, na który cierpi 60% chorych na zaćmę. W innych przypadkach zwykle pozostaje nam skorzystanie z soczewek kontaktowych. Jeśli przeciwwskazaniem jest uleczalna choroba oczu, to po jej wyleczeniu można ponownie starać się o korekcję wady wzroku.

Jeśli chodzi o pozbycie się okularów, to mamy dwie możliwości. Albo wybierzemy soczewki kontaktowe i trzeba przyznać, że te nowoczesne mogą być bardzo wygodne, albo zdecydujemy się na refrakcję, jeśli zabieg jest możliwy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here