Tomografia komputerowa jamy brzusznej – kiedy warto ją wykonać?

0
1656

Tomografia komputerowa jamy brzusznej czy też innego obszaru ciała określana jest jako badanie diagnostyczne. Jej skuteczność jest bardzo wysoka. Tomografię komputerową jamy brzusznej wykonuje się w przypadku takich objawów jak ostre bóle brzucha, uszkodzenia jamy brzusznej, podejrzenie lub dalsza diagnostyka zmian nowotworowych i diagnostycznych. Zobacz, kiedy jeszcze warto wykonać tomografię jamy brzusznej.

Tomografia komputerowa jest jednym z najnowocześniejszych badań diagnostycznych. Pozwala ona na uzyskanie dokładnych obrazów przekrojów narządów i tkanek. Z jej pomocą lekarz może ocenić stan żołądka, jelita cienkiego i grubego, wątroby, śledziony, nadnerczy oraz trzustki.

Na czym polega tomografia komputerowa jamy brzusznej?

Tomografia komputerowa to badanie opierające się na połączeniu właściwości aparatu rentgenowskiego i tomografu. Dzięki temu urządzenie umożliwia stworzenie obrazu każdej ludzkiej części ciała. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej mówimy o obrazie wykonywanym od sklepienia przepony aż do sklepienia łonowego.

Badanie samo w sobie nie jest skomplikowane, bolesne czy inwazyjne. W czasie jego wykonywania pacjent umieszczany jest na specjalnym stole, gdzie pozostaje w leżącej nieruchomej pozycji. Podczas sesji badania tomograf skanuje wybrany obszar ciała, a następnie wysyła dane do komputera, który przetwarza je na obraz tomograficzny. Cała procedura trwa kilka minut i odbywa się w pracowni radiologicznej. Do tomografii nie trzeba się rozbierać. Wskazane jest jednak ubranie się lekko (w pomieszczeniu zazwyczaj panuje wysoka temperatura) oraz niezakładanie biżuterii, zegarków i innych metalowych elementów.

Wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej

Tomografię komputerową jamy brzusznej zleca lekarz. Badanie można wykonać na NFZ lub prywatnie. W tym drugim przypadku trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami. Tomografie jamy brzusznej zaleca się w przypadku:

  • silnego bólu brzucha;
  • podejrzenia uszkodzeń w jamie brzusznej;
  • podejrzenia nowotworów jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych, wątroby lub innych narządów miąższowych w obrębie jamy brzusznej – tomografia komputerowa pozwala nie tylko wykryć zmiany, ale i określić stopień ich zaawansowania;
  • choroby zapalne jelit np. choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • stany zapalne jelit, w których czasie doszło do niedrożności lub perforacji jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego lub uchyłków jelita grubego, innych urazów;
  • zaawansowana kamica przewodów żółciowych;
  • ostre i przewlekłe zapalenia trzustki;
  • stany zapalne nerek;
  • choroby naczyń nerkowych;
  • marskość wątroby;
  • zakrzepica żył wątrobowych;
  • zakrzepica żyły głównej dolnej.

Przeciwwskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej nie jest zalecana osobom cierpiącym na klaustrofobie, uczulania na leki lub środki kontrastowe. Przeciwwskazaniem są też częste krwawienia tzw. skaza krwotoczna oraz ciąża.

Jak się przygotować do tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Przygotowanie to tomografii komputerowej jamy brzusznej nie jest bardzo inwazyjne. Należy pamiętać, że do badania przystępuje się na czczo. Od spożywania pokarmów trzeba powstrzymać się co najmniej przez 4-6 godzin, szczegółowe wytyczne przekazuje zawsze ośrodek, w którym tomografię się wykonuje. W czasie poprzedzającym przymusowy post nie zaleca się jedzenia potraw ciężkostrawnych oraz picia alkoholu.  W dniu samego badania konieczne jest również wypicie dużej liczby czystych płynów – ok. 3 litry.

Przed tomografią komputerową jamy brzusznej koniecznie trzeba wykonać badania poziomu kreatyniny we krwi – test powinien być wykonany nie dłużej niż 2 tygodnie przed planowaną tomografią. Informacja ta jest potrzebna w przypadku podawania środka kontrastowego przy tomografii. W przypadku, gdy poziom kreatyniny we krwi odbiega od normy, tomografii nie powinno się przeprowadzać.

Ważną informacją jest również to, że w przypadku tomografii komputerowej obejmującej konkretne narządy jamy brzusznej należy poczynić specjalne przygotowania. Jeśli obrazowane ma być jelito cienkie, to na  2 dni przed wykonaniem badania należy przejść na dietę lekkostrawną i unikać pokarmów zostawiających dużo resztek w jelitach. Zaleca się również zażywanie środków przeczyszczających oraz na dzień przed tomografią komputerową jelit przejście na dietę płynną. Często lekarze komentują też wykonanie lewatywy i podanie ok. 750 ml wody  jadowym środkiem kontrastowym.

W przypadku tomografii komputerowej trzustki bezpośrednio przed badaniem należy wypić 1,5 litra wody.

Tomografia jamy brzusznej z kontrastem

W niektórych przypadkach lekarze zalecają wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Badanie to nie różni się niczym do tego klasycznego, jedyną różnicą jest to, że bezpośrednio przed badaniem pacjentowi podaje się płyn kontrastowy. Pomaga on w uzyskaniu pełniejszego i dokładniejszego obrazu badanych narządów. Płyn kontrastowy jest barwiący od wewnątrz, nie jest jednak szkodliwy i wydala się go w całości z organizmu po badaniu. W większości przypadków płyn kontrastujący do tomografii komputerowej jamy brzusznej podaje się roztwór wodny zawierający 1 lub 2% jodowego roztworu, czyli środka cieniującego.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here