Stres w ciąży

0
2106

Stres spotyka nas wszystkich właściwie każdego dnia. Zmagamy się ze stresem związanym z pracą, finansami lub związkami. Ale kiedy jesteś w ciąży, możesz napotkać dodatkowe stresory. Na przykład, możesz martwić się o zdrowie swojego dziecka, które jest w rzeczywistości jednym z najczęstszych czynników wywołujących stres u przyszłej mamy. Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? Czy dzieci zestresowanych mam mogą mieć  w przyszłości problemy z nadwagą a nawet otyłością?

Stres w ciąży – czym martwią się przyszłe mamy

To naturalne, że będąc w ciąży martwisz się tym, co jesz, pijesz, myślisz, czujesz i robisz. Równie normalne jest martwienie się o to, czy Twoje dziecko jest zdrowe, w jaki sposób ta nowa osoba zmieni twoje życie i relacje, i czy naprawdę jesteś gotowy do rodzicielstwa. Ale jeśli Twój lęk staje się wszechogarniający i regularnie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, nadszedł czas, aby znaleźć lepszy sposób radzenia sobie ze stresem w ciąży.

Na początek delikatnie podziel się obawami ze swoim partnerem – nawet jeśli dotyczą również jego np. jak duże będziesz mieć w nim oparcie, jak wyobraża sobie wspólne wychowywanie maleństwa itp. Możliwe, że ma własne obawy, którymi podzieli się z Tobą.

Komunikowanie się otwarcie o swoim lęku może pomóc Wam poczuć się lepiej. Zwróć się także do znajomych lub członków rodziny, aby uzyskać pomoc. Inne przyszłe mamy to kolejne źródło wsparcia, ponieważ prawdopodobnie doświadczają tych samych zmartwień, co Ty.

Jeśli jesteś bardzo niespokojna lub masz szczególny powód do obaw o zdrowie swojego dziecka, podziel się swoimi wątpliwościami z lekarzem.

Stres w ciąży – jak wpływa na dziecko

Nawet jeśli codzienna presja jest częścią współczesnego życia, wysoki poziom przewlekłego stresu może zwiększyć twoje szanse na poród przedwczesny lub na dostarczenie dziecka o niskiej wadze urodzeniowej. Jeśli jesteś przyzwyczajona do opieki nad innymi lub dajesz 110 procent w pracy, uznanie siebie za priorytet może wydawać się nienaturalne, a nawet samolubne.

Dbanie o siebie jest istotną częścią troski o swoje dziecko. Zmniejszenie stresu – lub nauka zarządzania nim – zapewnia zdrowszą ciążę.

Co więcej, naukowcy przypuszczają, że dzieci kobiet, które podczas ciąży były narażone na silny i przewlekły stres, mogą mieć większą skłonność do złych nawyków żywieniowych oraz nadwagi i otyłości. Jeśli więc chcesz mieć szczupłe dziecko, pamiętaj, żeby w ciąży poświęcić czas na relaks.

Jak mogę się uspokoić? Redukowanie stresu w ciąży

Oto kilka sposobów radzenia sobie ze stresem i zmniejszenia lęku w pracy i w domu:

  • Wysypiaj się – podczas ciąży potrzeba snu jest większa niż na co dzień. Jeśli możesz pozwolić sobie na drzemkę w ciągu dnia, ten prosty sposób pomoże Ci naładować akumulatory.
  • Ograniczaj się do zadań domowych – i wykorzystaj ten czas, aby podnieść wysoko stopy, poprawiając krążenie, zdrzemnąć się lub przeczytać książkę.
  • Wykorzystaj dni wolne i zrób sobie wakacje, jeśli to możliwe. Spędzenie nawet jednego samotnego, relaksującego dnia – a może nawet popołudnia – w domu pomoże ci przetrwać ciężki tydzień.
  • Spróbuj ćwiczeń głębokiego oddechu, jogi lub rozciągania.
  • Wykonuj regularne ćwiczenia, takie jak pływanie lub chodzenie.
  • Staraj się spożywać zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, aby mieć energię fizyczną i emocjonalną, której potrzebujesz.
  • Idź wcześnie do łóżka. Twoje ciało pracuje w nadgodzinach, aby odżywić rosnące dziecko i potrzebuje bardzo dużo snu i odpoczynku.
  • Ogranicz zjawisko “przeciążenia informacjami”. Czytanie o ciąży i słuchanie opowiadań o ciążach twoich przyjaciółek jest w porządku – ale nie zagłębiaj się we wszystkie przerażające rzeczy, które mogą (ale prawdopodobnie nie) wydarzyć się w czasie ciąży. Zamiast tego skup się na tym, jak się czujesz i co się z tobą dzieje.
  • Ruszaj się – badania wykazują, że kobiety, które w ciąży pozostają aktywne fizycznie, lepiej radzą sobie ze stresem. Ważne jednak, aby formę ruchu skonsultować z lekarzem, gdyż nie każda ciąża przebiega tak samo i niektóre kobiety gorzej znoszą aktywność fizyczną.
  • Poszukaj wsparcia – porozmawiaj o swoich bolączkach z rodziną i przyjaciółmi, zamiast tłumić w sobie emocje – przekonasz się, ze zrobi Ci się lżej.
  • Codziennie powtarzaj ćwiczenia oddechowe – licząc do pięciu zrób głęboki wdech, a następnie (znów licząc do pięciu) – wydech. Postaraj się głęboko oddychać przez 5-10 minut.
  • Znajdź twórcze hobby, np. rysowanie, pisanie dziennika albo muzykę – skupienie się na sztuce odciągnie Twoje myśli od stresujących sytuacji.
  • Dołącz (lub stwórz!) Grupę wsparcia. Jeśli radzisz sobie z trudną sytuacją, spędzanie czasu z innymi osobami na tej samej łodzi może zmniejszyć obciążenie. Wiele kobiet tworzy sieci wsparcia za pomocą mediów społecznościowych lub przyłączając się do grup online.
  • Jeśli jesteś pod wpływem niezwykłego stresu lub masz poczucie, że jesteś w punkcie krytycznym, lekarza prowadzącego ciążę o skierowanie cię do terapeuty, który może lepiej ocenić, jak silny jest Twój lęk i co być może trzeba zrobić, aby poczuć się lepiej. Posłuchaj otwarcie, co ma do powiedzenia. Uzyskanie pomocy w czasie ciąży ochroni Ciebie i Twoje dziecko przed niepotrzebnym ryzykiem i zmniejszy Twoje szanse na lęki i depresję poporodową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here