Pościel alergika

0
2165

Zapewne wiesz, że twoje alergie nie wyłączają się, gdy kładziesz się spać, niezależnie od tego, czy cierpisz na alergie sezonowe czy domowe. Jeśli nie chcesz zacząć kolejnego poranka od kichania lub nie możesz wytrzymać kolejnej nocy ze swędzeniem, istnieją sposoby na lepszy sen z hipoalergiczną pościelą. Stosując pościel z hipoalergicznych materiałów, możesz usunąć alergeny z pomieszczenia i zmniejszyć ich negatywny wpływ na swój sen. Jaka jest najlepsza pościel dla alergika?

Co się kryje w naszej pościeli?

Materace, kołdry i poduszki, a także materiałowe kanapy, zasłony i tkaniny, to prawdziwe siedliska roztoczy. Badania wskazują, że w każdym łóżku znajduje się ich średnio około 1,5 mln.

Roztocze kurzu domowego to jeden z ponad 30 tysięcy gatunków roztoczy. Te mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, żyjące w otoczeniu człowieka, odżywiają się naszym martwym naskórkiem. Lubią przebywać w środowisku ciepłym i wilgotnym, i tam, gdzie jest najwięcej pożywienia.

Dla człowieka to nie pajęczaki są groźne, tylko ich odchody, które mogą stanowić silnie alergizujący czynnik, wywołujący kaszel, duszności, reakcje krzyżowe, a nawet zagrażające życiu ataki astmy.

Co to jest pościel hipoalergiczna?

Pościel hipoalergiczna jest wykonana z materiałów odpornych na alergeny. Są to na przykład poduszki z pianki memory: antybakteryjne, odporne na pleśń i roztocza.

Syntetyczny poliester jest również antybakteryjny i można go łączyć z pianką memory, aby wykonać materac. Bawełna jest naturalnie hipoalergiczna i ma zaletę łatwości czyszczenia, dzięki czemu usuwanie z niej roztoczy jest bardzo łatwe. Hipoalergiczna pościel może znacznie podnieść jakość snu, pomagając zmniejszyć kichanie i swędzenie.

Myślenie o tym, jak alergeny dostają się do twojego łóżka może być nieprzyjemnym doświadczeniem, ale ważne jest, aby zrozumieć ten proces w celu walki z problemem. Pyłki, roztocza, pluskwy i pleśń to najbardziej nieprzyjemne z alergenów, które mogą prowadzić do złego snu w nocy.

Pościel dla alergika gwarancją lepszego snu

Pyłek wywołujący alergię może być wszechobecny na wiosnę, przebywając w naszych włosach, na ubraniach i unosząc się w powietrzu. Chociaż może być trudno wyeliminować pyłek sezonowo, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby nie musieć w nim wypoczywać w swoim łóżku.

Wszyscy zrzucamy komórki skóry przez cały dzień, nawet kiedy śpimy. Mieszkając na tych komórkach, roztocza kurzu zbierają się w miękkich, porowatych środowiskach, w tym w naszych łóżkach. Zmieniając otoczenie swojego pokoju za pomocą hipoalergicznej pościeli, możesz znacznie zmniejszyć narażenie na te niepożądane drobnoustroje.

Pleśń może mieć negatywny wpływ na alergików, ale również być szkodliwa dla długoterminowego zdrowia, powodując na przykład gorączkę i trudności w oddychaniu. Niezależnie od tego, czy cierpisz na alergię, ważne jest, aby trzymać pleśń z dala od środowiska domowego.

Znając źródło alergii, łatwiej jest określić, które części pościeli powinny zostać wymienione i jakie materiały należy zakupić, aby być maksymalnie zadowolonym z efektów stosowania antyalergicznej pościeli. Dla osób z poważnymi alergiami środowiskowymi, hipoalergiczna pościel jest niezbędna dla dobrego, a przede wszystkim zdrowego snu.

Ochrona przed alergenami – zacznij od materaca

Materace są bardzo trudne do czyszczenia i mogą zawierać alergeny, które mieszają się za każdym razem, kładziesz się na łóżku lub obracasz się z boku na bok. Pokrycie materaca stanowi barierę między tobą a alergenami już znajdującymi się w twoim łóżku. Pościel tak prosta, jak wyściółka wykonana z hipoalergicznych materiałów, może pomóc w zmniejszeniu ekspozycji na alergeny.

Jeśli szukasz dodatkowej ochrony przed alergenami, dostępne są antyalergiczne pokrowce na materace, które otulają cały materac. Poszukaj pokrowca na materac łatwego do założenia i zdejmowania, który nie będzie się kurczył przy wielokrotnym praniu i suszeniu.

Pościel alergika – unikaj puchowych kołder

Podobnie jak w przypadku poduszek, unikaj puchowej kołdry. Szukaj kołdry wykonanej nie tylko z hipoalergicznego materiału, takiego jak jedwab, wełna lub bawełna organiczna, ale również z wysoką liczbą nitek, aby uzyskać najlepszą barierę przed alergenami.

Obecnie specjaliści polecają tzw. pościel barierową, która utrzymuje roztocza z dala od łóżka. Aby zapewnić sobie komfort podczas nocnego wypoczynku, warto wybrać komplet wysokiej jakości. Nowoczesna pościel, wykonana z włókien stanowiących barierę dla alergenów i szkodliwych mikroorganizmów, powinna być także przepuszczalna dla pary wodnej i powietrza. To ważne, gdyż w innym przypadku podczas nocnego wypoczynku mogą oblewać Cię siódme poty.

Jak dbać o czystość pościeli alergika?

  • Zaleca się pranie pościeli co najmniej raz w tygodniu. Wszelkiego rodzaju pyły sprzyjają atakom alergii, dlatego musisz regularnie czyścić powierzchnie z warstwy kurzu. Pierz w wysokiej temperaturze – co najmniej 60 stopni, aby pozbyć się większości szkodliwych alergenów.
  • Pamiętaj, że oprócz wysokich temperatur alergeny nie przepadają też za zimnem, dlatego warto czasami umieszczać pościel w zamrażarce (to samo dotyczy dziecięcych zabawek). Wkładaj do zamrażarki szczególnie te poduszki czy pokrowce, których nie możesz prać w wysokich temperaturach.
  • Ważne jest odpowiednie przechowywanie pościeli, której aktualnie nie używasz – idealne do tego celu będą worki z folii przepuszczającej powietrze.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here