Skurcze macicy – Rodzaje skurczów macicy w ciąży

0
2261

Skurcze macicy w ciąży są naturalną reakcją organizmu i zazwyczaj nie zwiastują niczego niebezpiecznego. Oznaczają prawidłowy przebieg ciąży. Skurcze w ciąży mają kilka rodzajów. Wśród tych podstawowych wymienia się trzy rodzaje. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje skurczów mogą wskazywać na odklejenie łożyska, a nawet poronienie. Takie skurcze zazwyczaj pojawiają się na początku ciąży. Sprawdź rodzaje skurczów macicy w ciąży i zobacz, jakie powinny być powodem do niepokoju.

Skurcze występujące w ciążyskurczami fizjologicznymi, czyli tymi charakterystycznymi dla prawidłowego przebiegu ciąży. Skurcze fizjologiczne pojawiają się ok. 20 tygodnia ciąży. W tym czasie kobieta odczuwa pierwsze, delikatne skurcze. Są one wynikiem rozciągania się włókien mięśniowych macicy, które przygotowują się do porodu.

Rodzaje skurczów macicy w ciąży: skurcze Alvareza

Skurcze Alvareza pojawiają się ok. 20 tygodnia ciąży. W ich trakcie mięśnie macicy napinają się, w wyniku czego dochodzi do twardnienia brzucha. Skurcze Alvareza nie są bolesne, ale mogą wywołać pewien dyskomfort. Ich celem jest przygotowanie narządów rodnych do akcji porodowej.

Skurcze macicy w ciąży Alvareza charakteryzują się: nieregularnością i zmiennym natężeniem. Najczęściej odczuwane są przez kobietę późnym wieczorem lub po gwałtownym ruchu. Ustępują po zmianie pozycji.

Rodzaje skurczów macicy w ciąży: skurcze Braxtona – Hicksa

Skurcze Braxtona – Hicksa to skurcze przepowiadające. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. W ich trakcie mięśnie macicy napinają się i przygotowują do faktycznych skurczów porodowych, które wypchną dziecko na świat.

Skurcze Braxtona – Hicksa są charakterystyczne. Rozpoznać można je po tym, że:

  • zaczynają się od dna macicy (które znajduje się nieco poniżej pępka) i powoli przesuwają się ku dołowi
  • wywołują ból podobny do menstruacyjnego oraz ból krzyża
  • są nieregularne
  • pojawiają się co kilkanaście minut
  • zazwyczaj trwają od 15 do 30 sekund, a niekiedy nawet kilka minut
  • pod koniec ciąży stają się częstsze i bardziej bolesne (w 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do dwóch minut).

Rodzaje skurczów macicy w ciąży: skurcze porodowe

Jest to ostatni etap fizjologicznych skurczów macicy w ciąży. Skurcze porodowe oznaczają rzeczywiste rozpoczęcie akcji. Wiele kobiet, szczególnie tych rodzących po raz pierwszy boi się, że je przegapi. Lekarze podkreślają jednak, że skurcze porodowe trudno zignorować. Choć na początku mogą nie być silne, to z czasem przybierają na intensywności i pojawiają się coraz częściej. Charakterystyczną cechą skurczy porodowych jest regularności, coraz dłuższy czas trwania pojedynczego skurczu, bolesność. Ból przy skurczach porodowych jest intensywny i podobny do skurczów menstruacyjnych i bólu w okolicy lędźwiowej. W przypadku, gdy dochodzi do maksymalnego rozwarcia szyjki macicy, skurcze występują co 2 minuty i trwają ok. minutę. W ostatnim ich etapie dochodzi do pojawiania się innych objawów porodu np. odejścia wód płodowych.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Wiele kobiet myśli skurcze Braxtona-Hicksa ze skurczami porodowymi. Jednak lekarze wskazują, że skurcze te znacząco się od siebie różnią. Przede wszystkim skurcze przepowiadające nie stają się mocniejsze i częstsze z czasem, a w ciągu ok. godziny łagodnieją i całkowicie ustępują. Ponadto skurczom Braxtona – Hicksa nie towarzyszą inne objawy porodu takie jak biegunka, plemiennie, odejście wód płodowych, bol pleców i brzucha, uczucie rozparcia.

Lekarza zalecają, aby w przypadku występowania skurczów przed 36 tygodniem ciąży powiązanych z bólem krzyża i złym samopoczuciem udać się po pomoc medyczną.

Skurcze macicy w pierwszych tygodniach ciąży

Skurcze macicy w niektórych przypadkach mogą pojawić się w pierwszych tygodniach ciąży. Skuteczne ta się zazwyczaj delikatne i towarzyszy im palący ból w podbrzuszu, miednicy lub dole pleców. Jeśli nie towarzyszą im inne objawy, to zazwyczaj oznacza to, że macica rozrasta się i rośnie, aby pomieścić dziecko. Jeśli jednak skurczom macicy we wczesnej ciąży towarzysz np. nagłe krwawienie, to należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Po pomoc trzeba zgłosić się też, kiedy skurcze są bolesne. Takie skurcze są nieprawidłowe i mogą oznaczać:

  • Przedwczesny poród – skurcze macicy pojawiają się między 20 a 37 tygodniem ciąży i przyczyniają się do rozwarcia szyjki macicy; są one spowodowane różnego rodzaju wewnątrzmacicznymi procesami zapalnymi; objawami przedwczesnymi skurczów jest twardniejący brzuch i nasilona akcja skurczowa, która nie mijają po zmianie pozycji;
  • Poronienie – utrata ciąży przed 22 tygodniem objawia się bolesnymi skurczami macicy; ból o różnym nasileniu obejmuje podbrzusze i okolice krzyżowe kręgosłupa; pojawia się także krwawienie z dróg rodnych i odejście wód płodowych;
  • Odklejenie łożyska – skurcze we wczesnej ciąży mogą sugerować przedwczesne odklejenie się łożyska; pojawia się wtedy rozlany i nagły ból podbrzusza, nieustanne skurcze macicy, krwawienia lub krwotok z dróg rodnych ze skrzepami.

W każdym z tych przypadków konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna – najlepiej zaraz po zauważeniu objawów zgłosić się na pogotowie lub do lekarza prowadzącego ciążę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here