Jakie leki można bez ryzyka przyjmować w czasie ciąży?

0
1967

Kobiety ciężarne powinny zrezygnować z łykania wszystkich leków, witamin czy innych suplementów diety, które nie są zatwierdzone przez lekarza prowadzącego. Farmaceutyki mogą zaszkodzić dziecku i wpływać na jego rozwój. Lekarze jednak uspokajają, że nie wszystkie leki w ciąży działają negatywnie. Kobiety spodziewające się dziecko w niektórych sytuacjach mogą łykać farmaceutyki i to nawet antybiotyki – zasada jest jednak jedna: leki muszą być przepisane przez lekarza i zażywane zgodnie z jego wskazówkami.  Zobacz, jakie leki można bez ryzyka przyjmować w czasie ciąży.

Leki w ciąży budzą niepokój i kontrowersje. Wiele kobiet całkowicie z ich rezygnuje i nawet zalecenia lekarza nie jest w stanie ich przekonać do zażywania farmaceutyków. Lekarze przekonują natomiast, że niektóre leki są bezpieczne dla ciężarnych. Trzeba pamiętaj jednak, aby żadnych farmaceutyków nie zażywać na własną rękę i wybranych przez siebie dawkach. Zażywanie lekarstw w ciąży zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym!

Antybiotyki w ciąży – czy są bezpieczne?

Wbrew powszechnemu przekonaniu antybiotyki nie są całkowicie zabronione w ciąży. W niektórych przypadkach lekarz-ginekolog może zalecić ich zażywanie. Dla kobiet w ciąży nie są jednak przeznaczone wszystkie antybiotyki. Zwykle przypisuje się im te z grupy penicylin np. ampicylinę czy augmentin. Leki te są bezpieczne nawet w pierwszych tygodniach ciąży. Unikać należy natomiast tetracyklin oraz sulfonamidów (np. biseptol, bactrim).

Leki na przeziębienie w ciąży

Przeziębienie to infekcja sezonowa, która dopaść może kobiety w ciąży. W przypadku, gdy się pojawi, zaleca się pozostanie w łóżku, nawadnianie organizmy sokami owocowymi oraz zjadanie 2-3 ząbków czosnku, który uznawany jest za naturalny antybiotyk. Leki na przeziębienie w ciąży to także witamina C, rutinoscornin, wapno – preparaty te są bezpieczne w niewielkich ilościach.

W przypadku, gdy przeziębieniu w ciąży towarzyszy katar, to można stosować inhalacje z naparów z majeranku lub sody oczyszczonej. Aby ułatwić sobie oddychanie, można również stosować sztyfty donosowe z eukaliptusem. Najlepiej wybierać te dedykowane małym dzieciom, które mają łagodniejsze działanie. Ból gardła w ciąży można zwalczyć płukankami z wodą z dodatkiem soli lub azulanu.

Jeśli objawy przeziębieniem nie miną, należy udać się na wizytę lekarską, najlepiej wezwać lekarza do domu. Przepisze on bezpieczne leki w ciąży na przeziębienie.

Leki przeciwbólowe w ciąży – czy są bezpieczne?

Bóle mogą pojawić się na różnym etapie ciąży. Bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży to te zawierające paracetamol np. Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol. Przed ich zażyciem należy sprawdzić, czy nie zawierają groźnej dla ciężarnych pseudoefedryny. Tabletki przeciwbólowe kobieta w ciąży powinna zażywać nie częściej niż co 4 godziny. Trzeba też pamiętać, że lek przeciwbólowy powinien być ostatecznością.

Będąc w ciąż,y należy unikać preparatów z ibuprofenem oraz aspiryną. Należy również zrezygnować z zażywania metamizolu i tabletek od bólu głowy. W przypadku pojawienia się bólu głowy w ciąży, najlepiej zastosować naturalne sposoby np. masaż skroni, spacer. Środek przeciwbólowy to ostateczność!

Leki witaminowe i mikroelementy w ciąży

Wiele kobiet ciężarnych zmaga się z niedoborami witamin i minerałów. Są one wynikiem tego, że w czasie ciąży zapotrzebowanie na składniki mineralne znacząco się zwiększa. Dużej ilości witamin i mikroelementów nie możemy dostarczyć z pożywieniem i wtedy pojawia się konieczność suplementacji diety. Zażywanie suplementów diety w ciąży zawsze należy omówić z ginekologiem. To on powinien dobrać odpowiedni środek i dawkę. Zaleceń należy przestrzegać, bowiem w ciąży groźne są zarówno niedobory, jak i przedawkowanie pierwiastków i witamin.

Leki ziołowe w ciąży – czy są bezpieczne?

Leki ziołowe oraz preparaty np. naprawy na bazie roślin są uznawane za bezpieczne i wskazane dla kobiet ciężarnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła w ciąży działają pozytywnie. Przyszłe mamy powinny unikać preparatów zawierających żeń-szeń oraz dziurawiec. Uważać należy także na rumianek, kwiat lipy, liście maliny – mogą one wywołać niepożądane reakcje np. przekrwienie skóry matki i większy odpływ krwi z łożyska. Tak jak w przypadku tradycyjnych leków, zażywanie ziół w ciąży należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Antydepresanty w ciąży – czy to bezpieczne?

Antydepresanty tak jak inne leki mogą wywołać negatywne skutki w ciąży. Jeśli kobieta ze względu na swój stan zdrowia musi je zażywać, powinna o tym poinformować lekarza. Powinien on omówić z przyszłą mamą ewentualne skutki uboczne. Do takich zalicza się ryzyko defektów serca u płodu, przedwczesny poród, niska waga noworodka. Trzeba jednak pamiętać, że nieleczona depresja przyszłej mamy również nie jest stanem korzystnym.

Leki na astmę w ciąży

Inhalatory do astmy są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ich stosowanie jest zalecane, bowiem niekontrolowane ataki astmy w ciąży mogą spowodować niedotlenienie płodu. Zaniechanie leczenia astmy w ciąży może też prowadzić do pojawienia się stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka, jego podwyższonego ciśnienia.  W ciąży bezpieczne jest również zażywanie leków przeciwzapalnych na astmę oraz środków rozszerzających oskrzela. W przypadku tych ostatnich lekarz może zmienić zalecaną dawkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here