Ból głowy to powszechna i częsta dolegliwość. Może pojawić się z różnych powodów. Bez względu na to, z jakich powodów pojawia się ból głowy, dolegliwości zazwyczaj leczymy sami. Do lekarza z bólem głowy udajemy się w ostateczności. Wszystko przez to, że istnieje całe mnóstwo sposobów na radzenie sobie z bólem głowy. Jednym z nich jest wyeliminowanie czynnik powodującego dolegliwości. To może jednak być trudne, jeśli ból głowy wywołuje hałas. Jak wtedy sobie z nim poradzić. Zobacz, co trzeba wiedzieć o bólu głowy z hałasu.
Hałas jest jednym z elementów mogących wywoływać ból głowy. Może on również wpływać na prawidłowe funkcjonowania całego organizmu. Podaje się, że duże natężenie hałasu i długa ekspozycja na niego powoduje nie tylko ból głowy, ale i zniszczenie słuchu, zakłócenie wzroku, zaburzenia koncentracji, trudności w rozwoju u dzieci, choroby układu krążenia oraz układu pokarmowego.
Hałas – jak nam szkodzi?
Hałas towarzyszy nam przez cały dzień. Najintensywniej odczuwają go mieszkańcy dużych miast. Niestety negatywnie wpływa on na cały organizm. Życząc na co dzień z hałasem, zapominamy o tym jak on jest szkodliwy i przestajemy dbać o higienę słuchu. Należy pamiętać, że szkodliwa jest nawet kilkugodzinna ekspozycja na 80 decybeli – czyli hałas wydawany przez ruch ulicznych.
Z hałasem spotkać można się, jednak nie tylko przemierzając miejskie ulice. Obecny jest on w miejscach pracy, w szkole (dzwonek na lekcje i przerwy), na lotnisku, koncercie czy w sklepie. Konwencje życia w hałasie są bardzo poważne. Coraz częściej mówi się, że jest on przyczyną niedosłuchu w coraz młodszych grupach wiekowych.
Na co wpływa hałas?
Wpływ hałasu na ludzkie zdrowie to złożony i często badany problem. Podaje się, że hałas wypływa nie tylko na narząd słuchy, ale i na centralny układ nerwowy ora znane narządy i układy organizmy. Warto też wspomnieć, że hałas w silny sposób oddziałuje na naszą psychikę, wpływ na kondycję intelektualną oraz zdolność do wykonywania działań.
Należy pamiętać, że specjaliści za hałas uznają wszystkie bodźce zewnętrzne, które są rejestrowane za pomocą narządu słuchu. Hałasem określa się obecność w środowisku niepożądanych i wywierających szkodliwy wpływ na zdrowe dźwięków. Ich intensywność mierzy się w decybelach. W potocznym rozumieniu za hałas uznaje się irytujące dźwięki lub te niezwykle głośne. Te wywołują u człowieka poczucie zagrożenia oraz brak poczucie niezależności. Negatywnie wpływają one na zdrowie, a także na porozumiewanie się, orientację w terenie, warunki pracy, wypoczynku.
Hałas jako przyczyna bólu głowy
Ból głowy może mieć wiele podłoży. Jedyną z przyczyn może być uraz akustyczny, czyli odbiorcze zniszczenie słuchy stworzonego przez hałas. Uraz akustyczny wywołuje nie tylko ból głowy, ale ból i szumy uszne, krwawienie ucha, a w zaawansowanych przypadkach obustronne upośledzenie słuchy, odczucie ciśnienia w uchu i głowie oraz kłopoty z uwagą i konsternacją. Wystawianie się na trwałą ekspozycję na hałas o intensywności ponad 85 decybelu skutkuje trwałym ubytkiem słuchu i regularnymi bólami głowy.
Badania wskazują, że hałas powyżej 75 decybelu wywołuje silne reakcje wegetatywne. Pod ich wpływem dochodzi do odruchów motorycznych takich jak skurcze mięśni szyi, głowy oraz okolic oczu. Pojawianie się nagłych sygnałów np. eksplozje czy wystrzały pobudzają mięśnie do skurczów w wyniku, którego zmienia się postawa całego ciała. Dochodzi do pochylania tułowia w charakterystyczny sposób, pojawia się grymas twarzy, usta otwierają się, powieki zamykają, kolana i łokcie zginają, zmienia się rytm oddechy, a krążąca krew napotyka większy opór. Mogą więc pojawić się duże wahania ciśnienia, zmiany ruchów perystalnicnych jelit, zmiany w wydzielaniu soków żołądkowych, bezsenność, nerwowość, pobudzenie kory mózgowej, nieprawidłowości w metabolizmie cukrów, tłuszczów i białek, osłabienie odporności, zwolnienie poruszania się gałek ocznych, zaburzenia w odbiorze barw, zawroty głowy, zaburzenia równowagi.
Jak radzić sobie z bólem głowy z hałasu?
Ból głowy wywołany hałasem może być bardzo silny. Doraźnym sposobem jego wyeliminowania jest zażycie tabletki przeciwbólowej. Trzeba jednak pamiętać, że tabletka nie jest rozwiązaniem długotrwałym. Najskuteczniej jest ograniczyć ekspozycję na hałas i odpocząć w ciszy. Inne rozwiązania to zastosowanie ziół na ból głowy, czyli np. mięty, imbiru, kozłka lekarskiego, rumianku, białej wierzby. Skutecznym sposobem może być również akupresura. Przy bólach głowy należy ciskać wybrane miejsce 20 razy przez 2 minuty. Pobudza to produkcje endorfin, których celem jest ograniczeniu odczuwania bólu. Przy bólu głowy z hałasu należy uciskać punkt między brwiami, zagłębienie na środku karku, tuż nad linią włosów. W eliminowaniu bólów głowy z hałasu ważne jest też unikanie czynnika wywołującego dolegliwość. W tym celu można stosować np. zatyczki do uszu lub unikać zatłoczonych i głośnych miejsc. Trzeba jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach całkowite wyeliminowanie hałasu z życia nie jest możliwe. Spotkać możemy go na każdym kroku.